Prema izvještaju Massachusetts Institute of Technology (MIT) procesori od novog materijala Graphene, koji je napravljen od čistog ugljika 2004. godine, bi trebali imati mnogo veće radne frekvencije od najbržih današnjih procesora.
Dosadašnjim istraživanjem MIT je uspio napraviti tranzistor koji radi na principu množača frekvencije, i sposoban je udvostručiti frekvenciju elektromagnetnog talasa, prevedeno na jezik običnog korisnika udvostručiti radnu frekvenciju procesora. Slični tranzistori, bazirani na drugim materijalima, već se koriste u radio komunikacijama, ali oni proizvode dosta šuma, za čije uklanjanje su potrebni energetski-ovisni filtri.
Prema Tomás-u Palacios-u, asistentu na MIT-u, koji je jedan od vodećih ljudi na projektu Graphene, novi procesori bi mogli postići radne frekvencije od 500-1000 GHz, što predstavlja povećanje frekvencije od 100-200 puta u odnosu na današnje procesore. Za uvođenje ove tehnologije u masovnu proizvodnju bi trebalo izmeđju jedne i dvije godine, jer se ona bazira na standardnoj tehnologiji proizvodnje čipova, pa ne bi bilo velikih problema pri prilagođavanju postrojenja.
Jedna od glavnih prednosti Graphene materijala u odnosu na silicij ili germanij je pokretljivost elektrona koja se mjeri prema tome koliko brzo elektroni mogu započeti kretanje u materijalu, Graphene materijal ima 100 puta veću pokretljivost elektrona od pomenutih metala.
http://www.itbaza.com/id-1716-Uskoro...e)_vijest.aspx
http://web.mit.edu/newsoffice/2009/g...cios-0319.html