Prikaz jedne poruke
Stara 23.2.2010, 21:52   #104
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Miki1987 kaže: Pregled poruke
До сада нисам чуо ни једног "поборника" ћирилице који брани људима да пишу латиницом, али сам на сваком кораку сретао људе који су острашћени у борби против ћирилице.

То се види и на овом форуму.
Grešiš. Niko nikome ne brani da piše ćirilicom. Na mnogim sajtovima i forumima se mogu videti i ćirilično i latinično pismo u upotrebi. Niko nije pravio pitanje oko toga. Imaš primer i na ovom forumu.
Ono što jeste problem je pisanje adresa sajtova ćirilicom. A još veći problem je pisanje adresa kombinovanim pismom. Kao što sam već napomenuo, treba li da menjamo jezik u Language baru više puta kada treba da ukucamo adresu nekog sajta?
Ovde se govori o praktičnim razlozima a ne o očuvanju srpstva i čega još. Srpstvo sigurno neće propasti ako ne budemo imali domen na ćirilici.
Mi smo mala zemlja, za razliku od Rusije. Koliko posetilaca će imati sajtovi čije su adrese pisane ćirilicom? Koliko posetilaca i članova bi imao SK sajt kada bi se adresa pisala ćirilicom? Koliko sam primetio, ovde imamo i ljude iz okruženja koji ne barataju ćirilicom. Ako želimo da se ograničimo samo na ljude koji žive u Srbiji, u redu. Ali, mali smo mi za takav stav. A isključićemo i deo dijaspore, što sam već rekao.
U poslovnom svetu je upravo iz ovog razloga nepraktično koristiti ćirilični domen jer se ograničavaju na jedno malo tržište, malo ljudi. A nije baš isplativo držati ćirilični i latinični domen, osim ako ne nude po ceni jednog.
Na internacionalnim sajtovima je dozvoljeno koristiti samo engleski jezik i domene sa engleskim slovima. Kakav bi to bio internacionalni sajt gde bi adresa bila ispisana kineskim ili japanskim slovima?
U postu na prethodnoj strani naslov mi je sav u ???????????. Zašto? Zato što sam pisao sa mobilnog telefona a on ne podržava ćirilicu, što su već naveli neki. Ne podržava ni čitanje pojedinih slova pisanih ćirilicom pa moram da nagađam o čemu se radi.
Internet je svetska mreža, ne srpska mreža. Ljudi u svetu malo znaju o nama a i ono što znaju nije uvek prava slika o nama. Umesto da se samoizolujemo i komplikujemo sebi život, bolje bi bilo da razmislimo u ideji uvođenja dvojezičnih sajtova, na srpskom i na engleskom.
Naše pismo možemo čuvati kroz štampanje knjiga na ćirilici, tako što ćemo pisati ćirilicom, učiti ga u školi, koristiti ga na pojedinim forumima i sajtovima i slično. Okanimo se kvazinacionalizma i lažnog patriotizma.
Uostalom, evo jedne srpske narodne izreke koju je moj otac ćesto pominjao - Bik, kada prkosi, baca zemlju. Ali, baca je sebi na leđa.
ilidan je offline  
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku ilidan na korisnoj poruci:
Game fever (24.2.2010), iMa_NeKo_PljUgU (24.2.2010), Marshall George (25.2.2010)