Prikaz jedne poruke
Stara 7.5.2022, 22:06   #14
Space Beer
Veteran
 
Član od: 30.6.2011.
Poruke: 587
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 116 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 5/2022

Tačno je ovo što je Neutrino rekao, ali ja mislim da je tekst na mestu. Iako Flathub sigurnost nije na visokom nivou (verovatno najlošije sandbox rešenje koje postoji, i van linuxa), ceo sistem je takav da se zasniva na istoj filozofiji kao i programi iz repozitorijuma - (skoro) sve je FOSS, tako da se može proveriti ko šta radi, i verujemo ljudima koji stoje iza programa. Tj. Flatpak (Flathub) nije ništa manje siguran od standardnih repoa (i tu je bilo malicioznih programa, u AUR-u npr.). Moguće su zloupotrebe, ali su male šanse za to (zanemarljive, kao što je rečeno u tekstu)

Što se prostora tiče, tačno je da zauzimaju više, ali ne znam koliko je to danas bitno. Na jednoj mašini imam 28 flatpak programa, na drugoj 15 i uzimaju otprilike ~450 MB u proseku (~12,5 i 6,8 GB). Jeste bezveze i više u poređenju sa standardnim instalacijama, ali ovakav način pakovanja ima i svojih prednosti (što je navedeno u tekstu).

I snap i appimage imaju svoje prednosti i mane, i ne može se reći da je jedno rešenje bolje od drugog. Bitno je takođe i šta developeri misle o tome, a ne samo obični korisnici. To da će se naći deb ili rpm za svaki ozbiljniji program i ne stoji. Posebno kada se rpm pakuje za Fedoru, pa ne radi na openSUSE-u.
https://keepassxc.org/blog/2022-04-06-2.7.1-released/
Citat:
Our experience shows that Flatpak has been a more stable platform than Snap, which has had many deployment bugs over the years, so we decided to deprecate it in favour of Flatpak
Mada ja sam imao situacije da i snap/flatpak/appimage program ne radi, iako bi trebalo da ima sve što mu je potrebno. Meni je drago da imam izbor, i koristim sve što je dostpuno, po potrebi. Ako znam da neki program neću koristiti mnogo, više volim da ga imam u appimage ili flatpak varijanti, da ne bi vukao kojekakve zavisnosti. Takođe, ovako mogu da imam 2 verzije istog programa bez mnogo muke, što je zgodno kada programi ne podržavaju više naloga (npr. Signal imam i sa flathuba i sa snapcrafta, pošto zvanično postoji samo za deb sisteme)

Moja zamerka na tekst bi bila to što je više prostora posvećeno komandama, a ne GUI opcijama, pošto je tekst namenjen početnicima (verovatno). Discover (bar u openSUSE-u) nudi opciju na jedan klik (štikliranjem polja) da se doda Flathub kao izvor, a druga stvar je Flatseal kao alat za upravljanje flatpak programima (opcijama i dozvolama). Naravno, Discover i Softver centar ažuriraju flatpak programe, nije potrebno ništa preko konzole.

Kad se sve sabere i oduzme, ja bih rekao da je Flatpak, tj. Flathub trenutno najbolje rešenje za aplikativni softver (uključujući i rešenja za druge sisteme). Nema preterano glupih i beskorisnih programa, dobro je integrisan u standardne OS/DE alate za instalaciju, ima i dobre mogućnosti iz konzole, podržava veliki broj distribucija, ima dobru dokumentaciju za developere, a kompanija koja stoji iza svega (Red Hat / IBM) se (još uvek) prema celom sistemu, developerima i korisnicima odnosi neuporedivo bolje od ostalih (Canonical, Microsoft, Apple, Google)
Space Beer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Space Beer na korisnoj poruci:
Oggy (8.5.2022), oluja (11.5.2022)