Prikaz jedne poruke
Stara 5.2.2008, 19:40   #107
nets
Član
 
Član od: 1.12.2007.
Poruke: 64
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 16 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Avanture po defaultu

Generalno su krivi i za to što je izraz uopće nastao (pritom mislim ukorijenio se i postao etabliran), i zato što su se avanture stisle pod akcijske avanture (tako je bilo u početku, a malo je falilo da tako ostane i do danas). Tada su avanture praktički bile podžanr. Ljudi koji su ih radili u periodu 95.-2000. su bili amaterski zaljubljenici u igre i sve da im je bilo do politike i guranja među velika imena, jedva su si mogli priuštiti kavu ujutro, a kamoli bolji komp (lobiranje u medijima je misaona kategorija). Da su kupci stali iza avantura i svojim novcem i glasom ništa se to ne bi dogodilo jer bi nekome bilo stalo do tih kupaca [po mom mišljenju su avanture on the long run i najisplativije igre. Commander Keena, Duke Nukema (starog) ili Doom (revolucionarna 3d akcijska igra u kojoj se ne može skakati) danas nitko neće zaigrati, dok će mnogi ponovo odigrati Sam n Maxa]. Da netko tim proizvođačima igara kaže kako novac nije samo ono što prodaju u prvih 6 mjeseci i kako su platežno igrači avantura najsposobniji, možda bi se drugačije postavili.

@ Pjanovic. Tomb Raider imho nije avantura. Otprilike 5 godina prije Lare je na Segi izašao top down/ptičja perspektiva Jurrasic Park koji doduše nije imao ronjenje i nije bio 3D, no zato je imao arsenal dinosaura i oružja. Inače, ako je Tomb Raider avantura, zašto zanemariti neke druge igre poput:
Crash Bandicoota. Shreka. Svih ostalih Disney arkada koje su dodale malo logike i prešle u 3D. Onaj Sponge Bob za djecu do 4 godine ili onaj za djecu do 6 godina je veća avantura od Tomb Raidera (iskreno, meni se igra i više sviđa mada sam puno više vremena proveo igrajući Tomb Raidera). Dakle, ako ide Lara ide i žanr edukativnih i dosta logičkih igara koje bi se svrstavale pod puzzle.
Tomb Raider je imho platformska igra. To je ženski super Mario od trenutka kada se kretanje uspješno prebacilo u 3D. Dugoročno obzirom na jačanje avanturističkog žanra bi trebalo doći da se taj akcijske avanture hibrid skroz odalji i otkači. I naziv bi tada vjerojatno otišao u nešto platformsko, nešto arkadno.
Konačno, nemam ništa protiv drugih žanrova, dapače. Mislim da prosječan igrač avantura itekako voli igrati druge dobre igre. Ako ništa, ono zbog avanturističkog dijela priče.
ps: Ako je Tomb Raider avantura, trebali bismo svojatati Planescape Torment. Ako se ove dvije mogu usporediti, potonja mi je jedno 10 puta bolja.
nets je offline   Odgovor sa citatom ove poruke