Prikaz jedne poruke
Stara 25.11.2007, 0:07   #82
Diego
Banned
 
Član od: 8.7.2006.
Lokacija: Belgrade
Poruke: 427
Zahvalnice: 55
Zahvaljeno 114 puta na 56 poruka
Određen forumom Re: Avanture po defaultu

mislim da cu grafiku negativno iskritikovati tek kada vidim neke ostale stvari u jednoj avanturi, kada shvatim igru u globalu, kao shto cu i prelepu grafiku kao prvu impresiju spomenuti sa rezervom dok ne vidim kakva je igra
bar su avanture sa tog grafickog aspekta blagoslovene, jer ne moraju da se posmatraju kroz trendove i neka nachela kvaliteta koji se serviraju da bi bila dobra avantura (i da bi bila dobra grafika na kraju krajeva) sto ne znachi da treba da bude sto "ruznija" da bi bila dobra

Shto me je nateralo da se vratim na glavnu temu i da obuhvatim, preispitam i prokomentarishem neke prvo manje bitne, pa i one znacajnije stvarchice, "ingredients" mozda avanture po defaultu, ili sta bi to dobra avantura mogla biti

- preskakanje recenice u dijalogu
Zasto recenice? Zato sto postoji i "genijalan" sistem gde kada pocne dijalog, i kad se klikne jednom, ceo dijalog sa svim recenicama je preskochen. Nema veze sto je u tom dijalogu upravo objasnjeno kako ces da pronadjes Perinu zacharanu kolibu, zashto idesh tamo, sta te cheka tamo, ko si ti, dakle cela poenta igre (a skorasnje snimljene pozicije nema). Kad razmislim, ne znam sta vishe nervira - ovo ili ne dati uopste mogucnost bilo kakvog ubrzavanja dijaloga. Recimo, jedna odlichna igra, Broken Sword 3 je dobra za ovaj primer. Razmisljajuci zasto dizajneri izostave mogucnost ubrzavanja dijaloga skoro i da shvatam - Ne zele da propustis nijednu rec, recenicu, ne veruju u brzo citanje, zele da dozivis sve sto su oni zamislili i boje se manjeg dozivljaja igranja u suprotnom slucaju kada bi opcija bila ubachena. Ali imamo npr. one scene nakon kojih moze da se pogine, kojima prethode dijalozi i neka zbivanja. I kada se pogine, naravno, sve to mora ponovo da se vidi i chuje jer ne moze da se prekine (dijalozi + animacija). Deseti put znam i koje nijanse zelene boje je deveti list levog drveta na trecoj grani odozgo, jer naravno, glavne likove vise ne mogu da gledam. Zato pozdravljam svaku igru koji ti pruza izbor, gde mozes ako hoces da kliknes u sred recenice kako bi je prekinuo i pozvao sledecu, ukoliko je ima, i usput da kliknes Esc ako ne zelis da gledas propratnu animaciju. Igra moze da bude katastrofalno losha, ali kada vidim tu sitnu stvarcicu, dobice u startu jedno malo poshtovanje. Mislim da je ovo nesto sto je tokom godina, uz razvoj avantura, iskustveno, postalo, ili bi trebalo da bude default. Slichna stvar je i sa

- brzo prelazenje sa lokacije na lokaciju
Da li u vidu mape gde biras lokaciju na kojoj zelis da se stvoris, ili dva puta kliktanje na ivicu ekrana za prelazak na sledeci, nema veze, samo dok postoji bilo sta.

Poslednja ispravka: Diego (25.11.2007 u 1:42)
Diego je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 7 korisnika se zahvaljuje korisniku Diego na korisnoj poruci:
caine (25.11.2007), Ketchua (12.11.2008), Pjanovic (25.11.2007), player1 (25.11.2007), Shlaymara (25.11.2007), snežana stanković (25.11.2007), zoran845 (25.11.2007)