Prikaz jedne poruke
Stara 30.10.2017, 15:27   #10
Marezz
Veteran
 
Član od: 20.10.2008.
Lokacija: Banana drzava | OS: Funtoo GNU+Linux
Poruke: 869
Zahvalnice: 208
Zahvaljeno 97 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: SBC kao ruter ili server?

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
@Marezz

Što se moje kupovine APU2 ploče tiče, to je bila čista sreća. Inače da može po buvljcima da se natrči na dobar hardver definitivno da može. Ja sam recimo par nedelja kasnije takodje na buvljaku kod jednog cige natrčao na par intelovih dualki serverskih, na nekoliko SFP modula , dva 40Gb HP Direct Attach kabla, jednu dualku optičku, i na jos gomilu drugih stvari, napunio sam dve ogromne kese. On nije imao veze koliko to da naplati, pitao me jel nije mnogo 4000 Din za sve, a to brat bratu vredi bar 20x više po regularnim cenama.

Što se tiče tvog slučaja, cenim da bi ti prvo trebao da se dogovoriš sa samim sobom šta ta mašina hoćeš da ti radi!!!

Da li hoćeš da recimo praviš pfSense Ruter i da sa njim rutiraš LAN saobraćaj i recimo bonduješ dve konekcije.

Da li hoćeš da praviš WiFi Ruter.

Da se izjasniš koliki je inernet saobraćaj koji će ta mašina da rutira.

Ili češ da praviš File Server (NAS) , da kažeš u tom slučaju koliko će ta mašina odprilike da ima diskova, koje performanse očekuješ, koliko korisnika treba ta mašina odprilike da obslužuje ...

Daj neke preciznije smernice šta si planirao i koja su ti očekivanja kako odprilike očekuješ da se ta mašina ponaša u svakodnevnom radu. Pa onda da probamo da ti kažemo šta je najbolja varijanta za obavljanje određenog zadatka.
Plan je da to bude PfSense ili neki GNU+Linux distro ruter za rutiranje LAN saobracaja, za WiFi bih koristio odvojeni AP. Pored toga bi imao jos jedan dodatni uredjaj za server (VPN, DNS, voice/mumble, web & file sharing). Ne mora tim redosledom. Takodje, obzirom da je to sve u svrhu ucenja/eksperimentisanja, verovatno bih prvo pravio ruter pa server ili obrnuto sa jednim uredjajem zbog finansija Sto se kolicine saobracaja tice, nemam nacina da to izmerim pa da vam kazem.. U pitanju je totalno nezahtevna kucna mreza sa "malom kolicinom" saobracaja.
Marezz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke