Prikaz jedne poruke
Stara 17.11.2007, 13:21   #23
nikolam
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 444
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 69 puta na 60 poruka
Smile Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Citat:
korisnik kaže: Pregled poruke
Jos jedno savetujem upotrebu Matrix RAID ako ima intel kontroler, jer mocze da radi i stripe i mirror, mada verovanije sporije nego da pravi te stvari na posebnim parovima diska. Nikad mi se nije dalo probati.
Jeli jel taj Matrix RAID (Za intel ploču pretpostavljam)
podešavaš iz BIOS podešavanja?
Na koliko delova možeš da podeliš diskove tj. koliko RAID nizova možeš da
napraviš deleći diskove.
Ovo se uklapa u ono što sam ja pričao o kombinovanju više RAID tipova
na istom sistemu i diskovima, izgleda da ti radiš isto.
Hajde prenesi nam malo utiske o toj Matrix Raid stvari.
Citat:
korisnik kaže:
Ti bi recimo mogao da kupis dva 500 GB diska i pravis Matrix RAID. Znaci Raid 0 jedno 50 % diska i ostalih 50% u RAID 1. Tako imas i ovce i novce
Ovo je prava stvar za svakog korisnika. Istovremeno imaš i brzinu i pouzdanost za lične i poslovne podatke.
Ne garantuje da će sam sistem da nastavi odmah sa radom sa raid0
ali raid1 deo će zadržati netaknutim sve važne podatke. U međuvremenu sve operacije
rade skoro duplo brže i to je to

Uzgred, evo Teksta o tome koliko veliko ubrzanje donosi RAID0(uz gubitak pouzdanosti, naravno).
Ovde se vidi da sa RAID0 za neke primene raste brzina prenosa skoro linearno sa povećanjem broja diskova.
Dok opet brzina slučajnog pristupa opada kao i pouzdanost sa svakim novim diskom za Raid0.
isto to za Raid5.
Sad, oni su testirali sa posebnim kontrolerom koji sve to obavlja "sam" i dobitci će biti manji sa tim
softverskim na ploči ili direktno iz Vindovsa ali opet to j dobra stvar koja ubrzava rad.

Poslednja ispravka: nikolam (17.11.2007 u 13:53) Razlog: Tomine prečice
nikolam je offline   Odgovor sa citatom ove poruke