Prikaz jedne poruke
Stara 17.7.2009, 20:44   #1
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Vodeno hlađenje, pomoć oko odluke šta i kako

Dakle, kako je gore napisano tako i ide tema. Šta je sad problem u priči, da ja to lepo iznesem.

Dakle, da me pitate oko vazdušnih kulera, nema frke, to dobro poznajem ali ovo .... Ovo je prvi put da se u ovo upuštam ozbiljno, pa čak i u ovom razmatranju dali ili šta da se uzima i kako da se reši priča na moje zadovoljstvo. Elem, bata mi ubacio u glavu da vidim kako da rešim pitanje vodenog hlađenja za komp. Jednostavno, kad sam sve dosad sredio kako sam hteo fali mi vodeno hlađenje. Ajd, nisam ni ja sisao vesla, njemu se dopada moja Noctua pa ... , ali ja ko i svaki dobri bata rakoh, ajd da vidimo šta ima. I tu počinje problem. Kod nas je ponuda i cene otprilike sve osim normalno, dakle izbor je šlj i sad tu treba da se nekako uklopimo u nekih 150 € ili oko 15.000 po kursu u prodavnicama.

Na prvi pogled priča je bila laka, dakle ima TT ponudu all-in-one, koliko sam čuo od ljudi dosta dobre pumpe i dosta tihe ( one nove od 500 lit/h), imaju pristojne performanse i sl. I ja na njihov sajt i meni se dopadne model 880i, baš kull, stavi se nazad, najmanja gužva u kućištu, ja sve isplanirao u glavi ali.... cvrc, kod nas toga nema, baš smo ažurni pa očekujem da će do njenog dolaska amo izaći bar jedno 3 nova sistema. U ponudi od TTa ima 2 modela: dakle PW 850i ProWater i Bigwater 760is. Ok, pomenuta pumpa, izgledaju dobro ali testovi... pa ne dobijam ništa po pitanju performansi spektakularno u odnosu na sadašnji kuler. Upoređujući ovo sa testom za 880i koji se pokazao mnogo bolje, zaključak je bio da je problem u samom hladnjaku koji je stvarno mali pa nema dovoljno rashlađivanja. Zaključak, treba dodatni hladnjak, ima ga tt i ima ga kod nas ( model TMG 2). Ukupno, cena dođe oko 14.000 din, dakle tu smo negde i pretpostavka je da bi to odradilo posao kako treba. U krajnjem slučaju ovo bi bilo vrlo slično modelu 745 ( ili kako već beše,. više ga nema u ponudi) po samoj konfiguraciji.

Druga solucija, nije mi se dopala previše iako je bolja u startu, to je CM Aquagate MAX. Razlog, prvo je skuplji inicijalno i dođe na kraju ko i oni gore sa dodatnim hladnjakom, zatvoren u kutitji pa bilo šta da se desi, popravka je nešto što neznam koliko će biti efikasno, drugo, nemam NVidia čip set pa od kontorole brzine obrtanja ventiltora ništa osim ako ih ne zamenim i nešto sam ne izmajstorišem, dosta zatvoreniji sistem od onog gore TT-a. Sve u svemu, lapše izgleda, ima u startu bolje performanse iz kutije ali nisam siguran da bi dao bolje performanse od TT sistema gore sa dodatnim TMG2, a cena je ista ili nešto veća za CM.

Treća solucija je da se vidi pa da od delova se sastavi sopstveni sistem. I tu sam gledao po okolini i otprilike je ovo u priči: Opet je najbolja ponuda TTa, i tu bi sistem išao otprilike ovako: TT Aquabay M5 ( dakle sistem pumpa, rezervoar, i još termalna kontrola i kontrola količine tečnosti), trebao bi i Flow TX indikator protoka tečnosti, i ako bi se stavio onaj gore TMG 2, imali bi dosta toga što je vrlo slično modelu TT 880i. Cena za ovo je oko 9700 din, dakle ostaje nekih 5-5500 din za creva, tečnost, cpu blok. E tu meni sad pade na pamet ovo: da mi uzmemo neki bolji cpu blok, recimo tipa Thermalright XWB-01, koji ima cenu od nekih 4400 din. Jeste, ovde smo malo dalje po ceni ali .... E to ali je ova dilema: dali bi ovako konfigurisan sistem imao bolje performanse od one gore konfiguracije koja obuhvata ceo TT sistem? Šta bi dobio na ovaj način? Pa bolji CPU blok, imao bi nešto manji deo koji se bavi hlađenjem ( za onaj jedan kulerčić), ali se nadam da bi u krajnjem skoru zbog boljeg bloka imao bolje rezultate, imao bi vrlo interesantnu kontrolu kolika je temperatura rashladne tečnosti i koliko je ima ( to je plus), mada je sve ovo i nešto skuplje.

Sada, ovo je preliminarna priča na osnovu onoga što ima kod nas, nije baš wow izbor, iskreno, nisam ni sam siguran dali može bolje za ove pare, pa ako ima neko neke ideje neka da. Iskreno, meni ova zadnja konfiguracija izgleda najbolje od svega forwe pomenutog i to je i neki max para što bi išlo za ovo, ali bolje da ja lepo pitam ovde nekoliko pametnih ljudi pa da i od njih čujem po koju pametnu pa da krenem u neko planiranje izvođenja posla .
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke