Prikaz jedne poruke
Stara 16.11.2007, 15:32   #11
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Citat:
beagle kaže: Pregled poruke
Po menii RAID nema neku veliku svrhu. RAID 1 je chista glupost, shanse da ti HDD stane, bez prethodne opomene su skoro nikakve, a ako dodje do strujnog udara, najverovatnije ce stradati oba HDD-a.
Strujni udar mene najmanje brine, bilo koje napajanje iz srednje klase je uglavnom u stanju da zaštiti računar od špiceva iz mreže. Oprema crkava i često crkava bez opomene, čak i kada se radi o proizvođačima koji važe za kvalitetne.

Razloga može biti mnogo, zaista. Nažalost, u SK-u nemamo mogućnosti da testiramo dugovečnost uređaja, mada mislim da bi rezultati takvog testa (ukoliko bi se sproveo bilo gde u svetu, sa odgovarajućim brojem uzoraka) bio krajnje zanimljiv.

Citat:
beagle kaže: Pregled poruke
Takodje 90% forumasha je prosechan desktop korisnik, koji sigurno ne bi zrtvovao 500 GB prostora, zbog zaradi neke tamo teotetske sigurnosti.
Ne znam na šta misliš. Ovde niko nije pominjao RAID 1, čovek se raspituje za RAID 0 koji ne umnožava podatke, već ih deli (striping) na sve diskove u nizu time ubrzavajući pisanje i čitanje.

A samo za tvoju informaciju, sigurnost nije samo teoretska, nemoj misliti da se na svim računarima čuvaju piratizovana muzika i filmovi, banke ifirme koje se oslanjaju na informacione sisteme i skladištenje podataka dosta ulažu u komplikovane RAID nizove kako bi ostvarili što veće preformanse i sigurnost. Ta sigurnost je veoma realna, pitanje je samo da li vrednost tvojih podataka i gubitak usled niskih perofrmansi nadmašuju troškove implementacije datog RAID-a.

S tim da, ponavljam, RAID 0 smanjuje bezbednost podataka zbog povećane verovatnoće otkazivanja bar jednog hard diska. To je npr. kompromis koji ne bih bio spreman da prihvatim, pre bih pravio RAID 5, bez obzira na ECC overhed.

J$ebi ga, sa'ranio sam suviše diskova i izgubio suviš živaca...

Citat:
beagle kaže: Pregled poruke
Pa realno gledano, zar ne bi trebao raptor da ima i vecu brzinu chitanja, s' obzirom na RPM?
Ako su u pitanju ploče sa istom gustinom zapisa, onda da... Međutim, to nije slučaj. PMR diskovi imaju veću gustinu zapisa, mnogo veću nego npr. Raptor, tako da u jednom obrtaju ispod glave prođe mnogo više magnetnih dipola koji zapravo predstavljaju zapisane podatke, ergo, disk je u stanju da pročita veći broj podataka odjednom. Ukoliko je linearna gustina duplo veća (broj sektora na stazi), efektivan broj obrtaja bi umesto 7200 postao 14800, to je kanda više od 10000, ili je bar bilo kada sam zadnji put gledao.
bladerunner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke