Prikaz jedne poruke
Stara 16.11.2007, 22:33   #12
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Citat:
bladerunner kaže: Pregled poruke
Strujni udar mene najmanje brine, bilo koje napajanje iz srednje klase je uglavnom u stanju da zaštiti računar od špiceva iz mreže. Oprema crkava i često crkava bez opomene, čak i kada se radi o proizvođačima koji važe za kvalitetne.
Da li moze? Mnogo sam video spaljenih komponenata zbog probijenog napajanja....
Citat:
bladerunner kaže: Pregled poruke
Razloga može biti mnogo, zaista. Nažalost, u SK-u nemamo mogućnosti da testiramo dugovečnost uređaja, mada mislim da bi rezultati takvog testa (ukoliko bi se sproveo bilo gde u svetu, sa odgovarajućim brojem uzoraka) bio krajnje zanimljiv.
To bi stvarno bilo super

Citat:
bladerunner kaže: Pregled poruke
Ne znam na šta misliš. Ovde niko nije pominjao RAID 1, čovek se raspituje za RAID 0 koji ne umnožava podatke, već ih deli (striping) na sve diskove u nizu time ubrzavajući pisanje i čitanje.
Ovde su pominjani i RAID 5 i 0+1, mislio sam kao chista replika

Citat:
bladerunner kaže: Pregled poruke
A samo za tvoju informaciju, sigurnost nije samo teoretska, nemoj misliti da se na svim računarima čuvaju piratizovana muzika i filmovi, banke ifirme koje se oslanjaju na informacione sisteme i skladištenje podataka dosta ulažu u komplikovane RAID nizove kako bi ostvarili što veće preformanse i sigurnost. Ta sigurnost je veoma realna, pitanje je samo da li vrednost tvojih podataka i gubitak usled niskih perofrmansi nadmašuju troškove implementacije datog RAID-a.
Pa ja nisam ni pominjao banke i firme vec kucne korisnike. Pitanje je koliko bi korisnika svesno zrtvovalo prostor jednog HDDa bezbednosti radi
Prosechan Srbin ipak nema neophodan novac za te stvari. Firme su ipak neshto drugo....

Citat:
bladerunner kaže: Pregled poruke
Ako su u pitanju ploče sa istom gustinom zapisa, onda da... Međutim, to nije slučaj. PMR diskovi imaju veću gustinu zapisa, mnogo veću nego npr. Raptor, tako da u jednom obrtaju ispod glave prođe mnogo više magnetnih dipola koji zapravo predstavljaju zapisane podatke, ergo, disk je u stanju da pročita veći broj podataka odjednom. Ukoliko je linearna gustina duplo veća (broj sektora na stazi), efektivan broj obrtaja bi umesto 7200 postao 14800, to je kanda više od 10000, ili je bar bilo kada sam zadnji put gledao.
Kontam ja to, ali svi danasnji diskovi imaju po dve-tri ploche, shto automatski smanjuje brzinu HDD-a, Raptor ima samo jednu plochu, a pre 5-6 meseci kapacitet mu je udvostruchen, tako da mislim da Raptor ima malu prednost.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke