Prikaz jedne poruke
Stara 25.11.2007, 0:09   #85
Diego
Banned
 
Član od: 8.7.2006.
Lokacija: Belgrade
Poruke: 427
Zahvalnice: 55
Zahvaljeno 114 puta na 56 poruka
Određen forumom Re: Avanture po defaultu

- scenario, rezija, prezentacija
Ovo su ipak siroki pojmovi, ali u nedostatku boljeg izraza mislim da su zajednicki za ono shto bi mozda moglo da se definishe i kao "docharavanje". Docharavanje celokupne ideje. Ne mislim cisto graficki engine koji tera igru, kvalitet i raskoshnost grafike i slicno. Tu nema mnogo sta da se prica, svi zelimo lepu, ili nama iz nekog razloga dopadljivu grafiku, ali ipak, avanture su u svojevrsnoj situaciji jer za razliku od nekih drugih zanrova grafika nije presudna. Ipak, u dosta igara, razvoj radnje i ono sto se prikazuje na ekranu deluje nekako nerealno, zbrzano, neuverljivo. Ako sam se ukrcao na brod za daleko ostrvo ili neku planetu, ako se deshava kljucna promena dinamike, atmosfere, onda bih voleo da vidim bar ne sekund kako taj brod izgleda, kako plovi, leti, ne da mi se kazu tri recenice i da budem teleportovan na tu lokaciju sa praznim utiskom. Ovde se ne radi o tome da vapim za sto boljim grafickim ugodjajem, nego da ochekujem mashtovitost u grafickoj prezentaciji istu onoliku koliko bih ja bio mashtovit kada bih igrao tekstualnu avanturu ili chitao knjigu. Ponekad je spektakl i vishe nego potreban za atmosferu. - spektakl ideje i dobra egzekucija. Gabriel Knight 1 i 2 su dve totalno razlichite produkcije (crtana grafika - glumci), ali se ne kraju svodi na isto jer je u oba sluchaja koncept i zamisao igre odradjen sjajno. Ako su dijalozi dugachki, lepo je da svaka recenica ima smisao i da me vuche da chujem sta ce sledece da se kaze. Da su interesantni, prosto recheno. Zatim, kako nas igra uvodi i udubljuje u prichu. Prvi utisak o igri sigurno nije presudan, ali mu samo ime kaze - prvi, pa je to ono na sta autori igre mogu da se opklade da ce svi koji pokrenu igru prvo i videti. Za ostalo, vec je stvar pitanja. Najtezi deo je odrzati ravnomernu, ili jos bolje, povecati paznju igracha sve do epiloga gde svako ochekuje nagradjivanje, cak i uz mogucnost i nagovestaja nastavka.

Iako je to neodvojivo, u citavoj ovoj stvari nema pitanja finansija, budzeta igre, isplativosti zanra. Avanture, poput zasticene vrste, su mnogo puta dokazale sta znaci jedan covek, dobar tim, inspiracija, ideja, rad sa ljubavlju. O kvalitetu igara se uvek moze raspravljati ali je najbitnije da se one prave i da se igraju.

e dobro sad sam vec smorio kao dosadni maratonski dijalog u avanturi bez mogucnosti preskakanja

Poslednja ispravka: Diego (25.11.2007 u 0:50)
Diego je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku Diego na korisnoj poruci:
Ketchua (12.11.2008), Pjanovic (25.11.2007), Shlaymara (25.11.2007), snežana stanković (25.11.2007), zoran845 (25.11.2007)