Prikaz jedne poruke
Stara 29.8.2012, 19:40   #26
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Da li treba otvoriti podforum o starim računarima i igrama, ili su dovoljne teme o nji

Mogu li da pitam da li je nešto odlučeno povodom ove ideje? Nedavno sam otvorio temu o povezivanju starog računara i novog monitora (C=64 i PC monitor) koju nisam znao gde da postavim - na kraju je završila u Hardware/Grafika gde joj je, strogo govoreći, i mesto ali je ipak nekako izgledala čudno pored onih GTX680 kartica i IPS monitora.

Ima čitav niz tema povezanih sa starim računarima koje nisu igračke:

- Praktične stvari u vezi korišćenja retro hardware-a (kao onaj moj problem gore, šta se može učiniti s delovima, kako napraviti/povezati/popraviti).

- Diskusija o istorijatu računara i kompanija.

- Neigrački software (pre neki dan su me neki klinci pitali da li su postojali tekst procesori pre 1990. i kako su izgledali).

- Informacije o tome gde nabaviti stari hardware, originalne programe (kasete, ketridže, diskove), možda neki vid organizovane razmene i pozajmljivanja.

- Problemi spasavnja podataka i programa sa starih medija ili, suprotno, rešenja za prebacivanje programa sa PC računara (na pr. kopije C=64 i Amiga diskova, kojih je pun Internet) na stare medije kako bi se koristili na starim kompjuterima.

- Ondašnja demo scena...

- Lična iskustva, podsećanja, "kako je to nekad bilo" i sl.

Naravno, mogla bi se uvesti i neka specijalna ograničenja i pravila u vezi samo te sobe, kako bi se izbeglo da se ona pretvori u opštu kukumavku i slinavljenje za "dobrim starim vremenima", čemu su retro forumi inače skloni. Unapred bi trebalo odrediti i šta je tačno tema sobe tj. šta se tačno podrazumeva pod "retro računarima" (recimo, sve pre Pentiuma I ili obuhvatajući i njega?).

Ako ovo nije moguće ili je već odlučeno da ne vredi otvarati novu sobu, zar ne bi onda bilo poželjno da se makar malo preformuliše opis sobe "Stare igre"? Recimo u "Stari kompjuteri, konzole, igre" ili nešto slično.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
Elvir (29.8.2012), pedjosav (30.8.2012)