Prikaz jedne poruke
Stara 6.8.2007, 0:05   #123
ktulu
Član
 
Član od: 29.1.2007.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 482
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 123 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: Greške/zamerke

Jesam budala sto ozivljavam raspravu, ali zapravo bas nemam nameru da to uradim. Cisto me je cela stvar zainteresovala i zelim da kazem par stvari oko Kuzminog teksta i komentarima o igri Project Sylpheed.
Mislim da niko nije rekao ono sto je zapravo vazno u ovoj stvari. A stvar je u sledecem.
Silpheed (obratite paznju na I umesto Y) je igra iz 1987, napravljena od strane kompanije Game Arts (koji danas rade Project Sylpheed) za za NEC-ov PC-8801 a kasnije i nama poznatiji IBM PC. Igra je u sustini svemirska pucaljka u stilu voljene nam 1942, pomenutih Aero Fighters-a ali sa interesantnim detaljima kao sto su glasovni semplovi i modifikovanje broda novim oruzjima izmedju nivoa (napominjem da je ovo igra iz '87, prilicno originalno).
Ova igra ima nastavke u vidu igre za SegaCD i Playstation 2. Cak i ova nova igra je klasifikovana kao "arcade space shooter".
Kao sto vidite, Kuzmanovic je rekao da je Square Enix "napravio igru" dok su oni samo izdavaci.
U cemu je onda problem?

Problem je sto je Kuzma napisao tekst takvim tonom da zvuci kao da se on plasi iznenadne invazije japanskog konzolnog trzista i anime kulture na zanr svemirskih pucacina i u tome je poenta njegovog teksta (ovo nije recenzija kako su neki pomenuli). Ova igra sigurno nece biti prva japanska u tom zanru i ne vidim razloga da se uopste o tome pise. Sa druge strane, danas se radi vrlo malo igara u ovom zanru (bar za PC, inace ova igra je za konzole za koje nisam upoznat o novijim naslovima), recimo Darkstar One koji je u najmanju ruku ispod proseka. Valjda se treba radovati novim igrama u space sim/shooter zanru.
Necu da komentarisem mnogo o njegovim stavovima prema manga/anime kulturi i japanskim igrama, iako ne citam puno SK zadnjih godina vidim da Kuzma ima odredjen "stil" pisanja, i to je ok, ali malo tolerancije.
E sad, komentari u stilu "ne svidja njegov tekst, zaobidjite ga" jeste validan, i meni iskreno ne smeta njegov tekst, ali mi smeta to sto degradira dugogodisnje izgradjivan imidz Sveta Kompjutera ovakvim tekstovima.
Ja recimo bas ne volim World War II igre, i eto sad, da sam ja na Kuzminom mestu (i pameti), popljuvao bih recimo Call of Duty ili neki WWII RTS. Diglo bi se pola gejmerske Srbije . Ramislite o tome. Covek pise o necemu, a uopste nije dovoljno upoznat sa materijom.
S druge strane mislim da je poprilicno suvisan vortodoxov zahtev za izvinjenje i to sto se anime/manga kultura u Srbiji vredja ovakvim Kuzminim tekstom. Ma koliko ja voleo mange/animee ima onih koji ih ne vole i pljuju, ali to je tako i u vezi mnogih drugih stvari. Mene vredja kvalitet domaceg novinarstva, manjak profesionalizma i apsolutno nikakav napredak u svesti naroda.
Ne pisem ja ovo zbog mene vec zbog klinaca koji citaju ovaj Kuzmin tekst i misle kako je kul, pametno i dovitljivo napisan.
Izvinite za poduzi reply .
ktulu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 7 korisnika se zahvaljuje korisniku ktulu na korisnoj poruci:
Aegon the Conqueror (2.9.2007), Illuvios Nais (5.10.2007), Morava (5.10.2007), Necro (11.8.2007), Rocky (21.9.2007), Sheridan (8.4.2010), vortodox (6.8.2007)