Prikaz jedne poruke
Stara 3.12.2007, 23:23   #132
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Greške/zamerke

Citat:
zoran845 kaže: Pregled poruke
Ako ćemo pravo, reč "pa" ne treba koristiti na početku rečenice, pogotovu ne prve rečenice u nekom izlaganju, tekstu i sl. Moja profesorka srpskog u gimnaziji je odmah prekidala nekog ko tako započne priču.
To važi u slučaju da je u pitanju poštapalica i da je u pitanju govorna komunikacija. Rečenica može početi sa "pa" ako se ne radi o poštapalici nego, recimo, o načinu da se nešto istakne, pokaže neverica i slično.

Meni mnogo više smeta prenošenje nekih ružnih govornih figura iz govornog jezika u pisani. Neko ko ne zna kako bi počeo poruku na forumu a da to ne bude "s neba pa u rebra" obično kaže "Znači, interesuje me..." ili "Mislim, pitao bih". Iznenađujuće je koliko je to rašireno po forumima, pa i na ovom - samo pogledajte prve poruke po temama. (Znate onaj vic o tome kako Zemunac izjavljuje saučešće: "Znači, tuga, brate!" Nije li to tipično? )

Što se tiče Kuzminog stila, jeste, ponekad je preterano komplikovan i to mu i mi zameramo. Što se tiče mešanja engleskih reči, ako sam dobro shvatio, on tu pomalo oponaša stil prosečnog zadrtog igrača. Shvatite to kao satiru, ili shvatite to kao da je on baš taj zadrti igrač - svejedno. Ako ništa drugo, potrudite se da pronađete po rečnicima i po Netu te reči koje teško razumete - bar ćete od toga imati tu korist da nešto naučite. U tom smislu starijim čitaocima takav stil sigurno deluje kao smaranje jer su tu školu prošli (ili su u svoje vreme izabrali da je ne prođu).

U svakom slučaju, i Kuzmin izbor tema u kolumni i Kuzmin stil pisanja spadaju u ono što određuje njega kao tekstopisca čiji se tekstovi prate s pažnjob bez obzira na to slaže li se čitalac s njim ili ne. A to ne može svako.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 7 korisnika se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
iMa_NeKo_PljUgU (4.12.2007), M1los (4.12.2007), Maladikt (4.12.2007), oluja (4.12.2007), Sale013 (4.12.2007), urke (4.12.2007), zdravkelja (4.12.2007)