Prikaz jedne poruke
Stara 13.3.2011, 20:40   #1
opremdobro
Novi član
 
Član od: 14.11.2007.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 15
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Maticna ? : RAID, file server, 5-6TB

Planiram da napravim kucni fajl server za LAN i uturim na nj sve sto imam.
Već imam profi napajanje 400W, ups 1000VA i nekoliko hdd. Treba nabaviti jos nekoliko hdd, cpu, maticnu, ram i vga adap. Sklapajuci vodim racuna da ne kosta puno, da trosi sto manje struje, a buka i grejanje kako bude, moze i u ostavu sa ekst. vent u dimnjaku. Planiran je RAID 5 niz i recimo 8 hdd, cime bi dobio prostor dovoljan i u bliskoj buducnosti. Verovatno ce raditi bez monitora i tastature i biti daljinski admin. a osim serviranja fajlova jedino ce jos biti i torrent klijent
CPU bi uzeo neki 2xjezg<100e ,vga bilo koji oko 50e, ram nebitno a cena vuce ka 4GB ddr3, hdd bi bili isti wd green 64mb. Maticna ploca mi je problem, a nesto i RAID kontroler.
Da li uzeti sa integr RAID-om na mb ili kupiti PCI RAID karticu cime se manje trosi na maticnu, ali vise ukupno ?
Kako se obezebediti da ako crkne ploca sa integ. RAID-om ili PCI RAID, podaci ostani sacuvani - duplom kupovinom mb/pci odmah pri sastavljanju pc ili ima neko drugo sigurno resenje ?
Koji OS staviti - Win 7 , Win Srv 2008, ili Ubuntu Srv. da bi se obezbedilo nesmetano deljenje sa ostalim u LAN-u od kojih su neki sigurno Win OS?
Ima li neki malecki Linux server OS od par 100MB koji bi fino saradjuje sa Win OS pri deljenju fajlova?
Hvala.
opremdobro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke