Prikaz jedne poruke
Stara 7.10.2010, 0:00   #33
smarkovic
Novi član
 
Član od: 18.9.2010.
Poruke: 10
Zahvalnice: 17
Zahvaljeno 14 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Zahvaljujem svima na učešću u diskusiji (koja je još uvek otvorena) i vrlo korisnim predlozima!

Što se tiče moje motivacije za ulaženje u celu ovu priču -- ona zaista nema nikakve veze sa dnevnom politikom. Ja jesam trenutno angažovan u MTID, ali nisam član partije, ne zanimaju me vaši glasovi i podjednako sam frustriran problemima o kojima ovde pričamo. Zato želim da iskoristim priliku koju imam dok sam u MTID i pokušam da iz nje izvučem maksimum na opšte zadovoljstvo Tražim malu pomoć, jer smatram da se ovde okupljaju oni koji su najpozvaniji da pričaju na temu e-trgovine, a ZAISTA nisam uspeo da nađem na jednom mestu objedinjen spisak svih mogućih i nemogućih problema, pa mi deluje logično da krenem od toga.

Što se tiče "prostog prepisivanja od drugih" -- uporedna pravna i poslovna praksa jeste korisna za analizu (i niko ne kaže da toga neće biti), ali to nije magični štapić. Cilj je da, na osnovu opisa, pravo napravimo ispravnu dijagnozu problema, pa tek onda formulišemo odgovarajuće rešenje. Džaba ti prepisan zakon, ako se njime ništa ne rešava. Takvih primera ima milion u Srbiji, a možda najbolji primer je važeći Zakon o elektronskoj trgovini (koji je divno preuzet iz prakse razvijenih zemalja EU, ali je malo koji problem e-trgovine u Srbiji rešio...)

Što se tiče pitanja o mogućnostima za uspeh ove akcije -- nekoliko stvari mi daju za pravo da budem optimista: prvo, do sada niko zaista nije sastavio spisak problema specifičnih za e-trgovinu i sa njim ciljano krenuo po državnim institucijama; drugo, iza te samoubilačke akcije ipak stoje dva ministarstva, na šta druge državne institucije ipak drugačije gledaju; treće, bez obzira koliko neki mislili da je sve isto kao pre 10 ili 20 godina, klima se promenila čak i u Srbiji, pa je birokratiji ipak teže da se opire konceptu elektronskog načina obavljanja raznih poslova i sve češće ih je potrebno samo malo usmeriti na pravu stranu.

Naravno, iza trenutnog stanja stvari leže duboko ukopani specifični interesi, "razrađene kombinacije", FT1P i sve drugo što svakodnevni život u Srbiji čini jednim neponovljivim doživljajem Niko nije rekao da će biti brzo & lako. Na posletku: nemamo šta da izgubimo, a ako nešto zatražimo postoji šansa da nešto i dobijemo, i to je meni sasvim dovoljno za početak.

Pozdrav,
Sloba
smarkovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku smarkovic na korisnoj poruci:
Mario Pavićević (8.10.2010), player1 (11.10.2010)