Prikaz jedne poruke
Stara 12.4.2008, 14:50   #10
zzyyxx
Novi član
 
Član od: 5.4.2008.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Tekst o virtuelizaciji u SK 4/2008 - prvoaprilska šala?

Pozdrav Nietzsche.

Citat:
Nietzsche kaže: Pregled poruke
Nisi razumeo. Tesan povezanost se odnosi na srodne aplkacije, poput paketa Microsoft Office, na primer. Delovi paketa, u ovkiru zasebnih aplikacija (Word, Excel, Access...) dele iste ili veoma slicne manje pakete (apstraktno gledajuci) i pomocu SOA se ta saradnja moze itekako uprostiti, za sta dokaze imas na internetu na mnogo mesta.
Pasus iz teksta je rečenicu-po-rečenicu parafraza uvodnog pasusa članka sa Vikipedije. Jedan deo je:
These functions are loosely coupled with the operating systems and programming languages underlying the applications. SOA separates functions into distinct units (services).
Tesna povezanost između tih aplikacija i operativnog sistema kao i programskih jezika omogućava odvajanje funkcionalnosti u posebne servise i njihovo kasnije kombinovanje u zaokružene celine.
Prirodno sam pomislio da je reč o lošem prevodu. Ako si mislio ono što si rekao, onda precenjuješ logičke (ili telepatske) sposobnosti čitalaca, jer će svako, ako mu se kaže da je nešto tesno povezano, verovatno prvo pomisliti da je razdvajanje toga ili teško, ili nemoguće, ili nepoželjno.

Citat:
Nietzsche kaže: Pregled poruke
Odgovori na ta pitanja jesu jenostavni, ali zauzimaju nesto vise mesta. Potrebno je napisati tekst koji na neki nacion zaokruzuje pricu saradnje ova dva principa, ne da pise nekakvu tezu koja bi mogla da ponudi informacije na naucno-visokom nivou.
Meni je ovde već zamerano da za 140 dinara očekujem tekstove na nivou disertacija. Ali stvar je potpuno drugačija. Kruna teksta trebalo je da bude ideja sinteze virtuelizacije i SOA, i upravo to je mesto na kojem je tekst podbacio (i najjači razlog što sam se odlučio da uputim javnu kritiku). Uvedena je neočigledna teza, bez ikakvog sadržajnog argumenta. U tekstu je samo napomenuto da je, pošto je A dobro i B dobro, onda jasno da je i A+B dobro. Na žalost, nije jasno. A ideja "virtuelnog deljenja hardverskih resursa" nije nimalo doprinela pojašnjenju. Po mom mišljenju, prekršen je osnovni kanon koji treba da važi za bilo kakav tekst, a to je da se neočigledne tvrdnje potkrepljuju kakvim-takvim argumentom (možda bi čak i upućivanje na relevantne web adrese bilo dovoljno). Slažem se da bi tekst o ovoj temi mogao biti vrlo zanimljiv, i nadam se da ćemo ga i čitati u SK.

Citat:
Nietzsche kaže: Pregled poruke
Citat:
zzyyxx kaže:
Ako želi, autor može na svoj računar i smartphone instalirati neki VNC klijent i server (tehnologiju staru skoro 10 godina), i da u budućnost stupi već danas.
Naravno da moze...ali to nije tema.
S obzirom na činjenicu da je u tekstu bilo reči o thin klijentima i virtuelizaciji desktopa, izgledalo je kao da je upravo to tema. Mislim da iz samog teksta nije jasno ni zašto, ni kako bi mi virtuelizacija (mašinska?) i SOA zajedno pomogle u obavljanju zadatka za koji mi postojeće tehnologije već pružaju rešenje.

Pozdrav i hvala na ultra-hladnom razmatranju moje, ponekad oštre kritike.
zzyyxx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke