Prikaz jedne poruke
Stara 11.3.2015, 20:14   #9288
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Dnevnik gledanja filmova II

50 Shades of Grey



Ово је филм за жене. Он комуницира нама мушкарцима непознатим језиком и током већег дела гледања овог наслова осећао сам се као да ми је неко песницом избио ваздух. Без шале, ово је недело у рангу Данијеле Стил, Мирјам, а филм је нападно, агресивно усмерен против мушког присуства. Осећа се некаква тензија која прелази у анксиозност.

Међутим, емпријском методом, дошао сам до закључка да огромна већина жена овако замишља романтику. Или макар већина жена у мојој околини. Ипак, филм неће имплицирати да је главни мушки јунак и леп, згодан, неодољив, то би морали сами да закључите, а мени је овај амерички Милош Биковић потпуно безвезе, шмекери су одувек били, типа, Бред Пит, Џони Деп, Брус Вилис, нека естетика плус харизма, карактер, личност. Изгледаће вам да се Дакота заљубила само зато што је овај милијардер. Заправо, чим уђе у његову пословну зграду, и пре него што га је уопште видела, она је заљубљена. Књига напомиње разлог оваквог понашања, док филм тотално заборавља овај део.

Осим деперсонализованих ликова, филм је банализован до крајњих граница, како сам читао Маркиза Де Сада превише млад, ова "лајт" варијанта је једноставно урнебесна.

Филм је дакле успео да буде и лошији чак од Twilighta, у смислу да ово више није несрећно заљубљена особа већ тотална паћеница. Нисам успео ни да се сажалим на такве мизерне егзистенције а шта је било у глави књижевнице, која је продала 100 милиона овога, не желим ни да знам. Какви је то демони муче, ни сав новац овог света не може бити сатисфакција.

На крају, ако не желите да склизнете у благу мизогинију, заобићите ову будалаштину која буквално вређа разум. Нажалост, појам женске романтике још увек почива на миту "принц на белом коњу", а велики финансијски успех (филм је и код нас биоскопски рекордер) говори нешто о супротном полу. Или сам само у таквој фази. Понављам, нажалост ни из десетак разговора нисам успео да ишчупам ништа осим релативног одобравања и "па и јесте тако". Мада сам добио и "криза је, тешка су времена" па је могуће да је то код нас мало отишло и предалеко.

Не желим да генерализујем, обожавам жене, али суштина је - многе би пристале да их милијардер мало изудара ако ће им купити Мекинтош и аутомобил. Мали спојлер и небитан детаљ - на крају филма тај Греј прода аутомобил који је купио за Дакоту а она му мртва ладна тражи паре од продаје?! Потпуно небулозна, буквална сцена каквих је на претек.

Нисам задовољан овим постом, хаотичан је баш као и мој утисак али ни десет дана да размишљам, не бих написао нешто боље. Мртав сам озбиљан - Твајлајт је за ово ремек-дело, гледао сам свих пет делова.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku Rockstar na korisnoj poruci:
Crytek (19.3.2015), goranmax (11.3.2015), Highlander (11.3.2015), Sh0m1 (18.3.2015), xandar (18.3.2015)