Prikaz jedne poruke
Stara 25.6.2009, 14:39   #196
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Wink Why Adventure Games Suck

Kao što (nadam se) znate, Šlajmara se latio teškog i nezahvalnog posla da teoretski obradi avanture, tj. objasni osnovne elemente i pojmove žanra. U njegovoj temi pročitajte šta avanture jesu i treba da budu, a kao dopuna (tj. šta nisu i ne treba da budu) pogledajte ovo.

Tražeći odgovor na Snežino pitanje u PA , nabasao sam na vrlo zanimljiv članak Rona Gilberta (koga, verujem, ovde nije potrebno nešto posebno predstavljati - dovoljan je i podatak da je radio na naslovima kakvi su "Maniac Mansion" i "Monkey Island"). Gospodin Gilbert vodi (odličan) (ve)blog Grumpy Gamer i u jednom od njegovih izdanja osvrnuo se na stvari u avanturama koje su loše i koje bi tvorci/kreatori (дизајнери, po srpski) trebalo da izbegavaju. U svom napisu objasnio je šta avanture imaju zajedničko sa filmovima i knjigama [uz ubacivanje i definisanje pojma "privremeno odlaganje neverice" (suspension of disbelief)] i dao svoja pravila kojih bi autori avantura trebalo da se drže, a koja je - što mi je posebno interesantno - i sam kršio (kaže on) .

Neke od falinki avanturističkih igara koje nerviraju Rona Gilberta već su apostrofirane u ovoj temi (Dijego ih je onomad, mislim, najbolje potkačio), ali ima i dosta dosad nenaglašenih a koje nas (igrače i ljubitelje avantura) sve ponekad izvode iz takta. Pročitajte ovaj zanimljiv tekst, nećete se pokajati.
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke