Prikaz jedne poruke
Stara 29.8.2010, 16:28   #66
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Dracula 3: The Path of the Dragon

Zagonetke

Dracula 3 obiluje zagonetkama koje su poprilično šarolike i po žanru (inventarske, logičke, jezičke, geometrijske, lavirint, crtanje, ...) i po težini. Većina ih je dobro uklopljena u tok radnje, a među njima ima i nekih koje su klasične keopsovsko-mikroidske "zamlatalice" (umesto legendarnog pravljenja kolača iz "Mrtve prirode", tu su razvijanje fotografija sa sve mešanjem hemikalija, vađenje krvi po svim medicinskim propisima s početka XX veka i izvođenje laboratorijskih zahvata iz domena molekularne biologije i hematologije). Pravi raj za ljubitelje enigmatike.


Grafika

Rezolucija je 1024 x 768 i ne može se menjati. Slike su lepe za oko, jasne, detaljne, odgovarajućeg kolorita. Pogled je iz sopstvene lobanje, tj. iz prvog lica (jednine). Krećete se po čvorovima a u svakom od njih je moguće vrteti se okolo po punom krugu (360 stepeni). Pri zagledavanju detalja ulazite u posebne prizore koji su još detaljniji nego redovne slike.


Zvuk

Glasovi su odlični, profesionalno odglumljeni i snimljeni (bez glumatanja i suvišnih uzleta emocija). Glas glavnog junaka je naročito prijatan i (rekao bih) ide fino uz njegovo obličje.

Propratna muzika je lepa, odgovara i epohi i opštem ugođaju igre, a naročito mi je za uvo zapala "Lucijanina tema" - setna starinska melodija koja je i lajtmotiv čitave avanture.


Igrivost

Kao što sam već rekao, "glatkoća igranja" se menja zavisno od dela u kome ste: na početku prolaženje ide brzo, a vremenom je sve teže (kako valjda i treba) i to ne samo zbog sve veće kompleksnosti igre i sve jasnijeg sagledavanja veličine pred vas postavljenih zadataka.
Zagonetke su mahom logične i rešive, sem onih koje su povezane sa par opskurnih tumačenja dokumenata čija je namena da rasvetle "Zmajev put".
Ako budete čvrsti i odlučni da sami nađete rešenja - igraćete sporije i doći će do cepkanja ionako složene naracije, ako koristite "prevarantska sredstva" - igranje će ići brže a priča će se odmotavati prirodnije/u kontinuitetu. Ja sam išao nekim srednjim putem i sasvim sam zadovoljan primenjenim postupkom - uspeo sam da uživam i u igri i u zagonetkama.


Tehničke napomene

Igra fino radi na XP-u (SP 2 kod mene), a budući da je iz 2008. godine ne bi trebalo da ima problema ni sa Win 7 ili (Bože me oprosti!) sa Vistom.
Moj laptop MSI ER710x je uglavnom bio na visini zadatka, ali zbog par zagonetaka u kojima se "crta" i zbog postizanja lakoće vrtenja unaokolo preporučujem vam da Drakulu igrate na nečem grafički jačem od "integruše" (pa makar i novije generacije).


Bottom line

Dracula 3: The Path of the Dragon je odlična ("ozbiljna") avantura, veoma dobre atmosfere, lepe i originalne priče [jeste varijacija na temu, ali daje sasvim novo (dokazima i "dokazima" veoma potkreljeno) viđenje mita o Drakuli, u rumunskom narodu poznatijem kao "čudovište iz Vladovište"].
Ovo je igra koja se po broju rukopisa, slika, mapa i ostalih stvari koje treba skupiti, pročitati i dešifrovati (kao i po nekim ingenioznim zagonetkama) dobro približila (u koječemu ga i nadmašila) legendarnom trećem delu Gejbrijela Najta a tako nešto se ne propušta.


P.S. Ako neko misli da služenje vojske baš ničemu ne služi, evo dokaza da se vara: da bih uspeo da "nacrtam" onu naopako izvrnutu petokraku iskoristio sam kao model svoju zvezdu koju sam davnih dana doneo iz armije (sada nepostojeće države). It worked like a charm.

Poslednja ispravka: zoran845 (29.8.2010 u 16:49)
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku zoran845 na korisnoj poruci:
Shlaymara (30.8.2010)