Prikaz jedne poruke
Stara 31.5.2009, 19:35   #5
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (Vas prvi kontakt)

Zar nismo imali sličnu temu? U temi "Koji distro koristite?" su ljudi već navodili svoje početke. Evo da citiram sebe. Poruka je dve godine stara pa toliko treba dodati na cifre koje pominjem:

Citat:
Prva distribucija koju sam imao prilike da vidim je bila neka matora verzija Red Hat-a pre jedno 6 godina. Zanimljivo je da sam pre nje imao prilike da vidim pravi Unix na SGI-evoj grafičkoj radnoj stanici, 64-bitnoj, koja je u to vreme već bila pregažena vremenom ali moćnija od bilo koje desktop mašine koja je tad postojala. Nažalost ona je sad pokojna. SCSI disk je crkao, zamenu nemam a nemam ni originalni Unix koji je pičio na njoj. Elem, prva distribucija s kojom sam stvarno radio bila je SuSE, 8.nešto. Pre jedno 5 godina sam pokušao da je instaliram na P1 133MHz, 64MB RAMa i hard disk od 1.5GB. Nažalost to je sve što sam tada posedovao . Za divno čudo SuSE je radio i više nego zadovoljavajuće računajući na čemu je radio, KDE je fino radio takođe. SuSE mi je ostao izbor i onda kad sam konačno kupio novu mašinu, zbog lakoće instaliranja i nameštanja. Nešto kasnije sam se navukao na Slackware kada sam video da se mnogo brže instalira i namešta na nekim, poprilično vremešnim, mašinama koje sam održavao na faksu. Jeste spartanski što se nameštanja tiče ali kad se naviknete i jednom ga namestite kako treba, reinstalacija ili instalacija novije verzije distroa se može obaviti za nekoliko sati, uključijući rekompajliranje kernela, što je za mene, ograničenog vremenom, bilo od presudnog značaja.
Nažalost SuSE i Slack su jedine distribucije koje sam probao. Voleo bih da probam i ostale distribucije ali nemam pri ruci nijednu mašinu viška na kojoj bih se zezao s njima. Nekako mi je suviše rizično da se zezam na kućnoj mašini. Nedostatak neke bolje internet veze od modemske i slobodnog vremena su još dva razloga više.
Bio sam impresioniran lepim grafičkim boot menijem pomenutog matorog RedHat-a ali ne i samim njim. Odbio je da pusti neke .avi filmiće i "zabo" je par puta pa sam ga brzo otpisao.
Irix na SGI Irix grafičkoj radnoj stanici je bila već druga priča. GUI je bio nedopadljiv, Win98 je bio lepotan za njega, ali me je prosto impresioniralo koliko su se brzo i lako neke stvari mogle uraditi iz terminala. Da ne pominjem koliko je sama Irix mašina, nekonvencionalnog izgleda - jedna velika ljubičasta kocka, izgledala besno. Ostalo je istorija.
Pomenuti SuSE mi je doneo drug. Ni on sam nije imao pojma na šta liči pa je naterao mene da instaliram što je za mene tada bila čista gnjavaža. Sasvim drugačiju pesmu sam pevao posle kada sam ga instalirao i video kako radi. Za taj trenutak mogu reći da je trenutak kada sam zavoleo Linux. Kasnije nisam mnogo vremena posvećivao njemu. čekao je neka bolja vremena, bolju mašinu i internet konekciju.
Slackware je za sada ostao moj izbor, makar za ono čemu mi on služi.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke