Prikaz jedne poruke
Stara 23.12.2016, 10:40   #146
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Da, prava rec je "forsira se". Da nema tog "forsiranja" verovatno bi odavno ispala iz upotrebe. Ta politika dva pisma je bas i drzi jos u upotrebi, a ne suprotno.
Ja sam neko ko se potpisuje ćirilicom, u školi pisao ćirilicom, ali u kompjuterskom svetu još od Commodorea 64 sam kuckao laticinom. E kao takav u zemlji Srbiji (sem tamo gde je predviđeno zbog manjina) apsolutno nemam ništa protiv da se "natura" ćirilica u radu državnih organa, ćiriličnih tabli i slično, jer je jednostavno to naše piše i u suštini je lepše i preciznije od latiničnog pisma.

Ali sam protiv ćiriličnih talibana koji bi zabranili upotrebu latinice i izbacili iz srpskog jezika. Isto tako smatram da je ćirilica u IT svetu samo problem i ništa više, ne mislim u smislu kucanja na ćirilici, to je pokriveno (konačno!) Unicodeom, već za stvari koje rade ispod haube.

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Realno gledano, latinica je superiornija jer je u upotrebi u svim dijalekima "srpskohrvatskog" jezika, i jel je slicna latinicama najpopulrnijih jezika na svetu.
Ne može biti superiornije jer pobija piši kao što govoriš, čitaj kao što je napisano. Hint: dž, lj, nj naspram џ, љ, њ. Ali je superiornija u IT svetu u svakodnevnom korišćenju jer me mnogo mrzi da svaki put drndam levi alt i levi shift kako bih promenio sa ćirilice na latinicu kako bih otkucao naki engleski naziv ili pojam ili marku i model proizvoda.

Kad pravim referat za nabavku IT opreme u svojoj firmi koji mora biti na ćirilici, smorim se ko pas od prebacivanja tamo i nazad i treba mi 5 puta više vremena da isti završim.

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Plus sto niko normalan ne prodaje tastature na cirilici. Ako nema komercijalnog razloga za tako nesto znas da nesto nije debelo u redu sa tim pismom.
Ne postoji komercijalni interes na ćirilične tastature, ali postoji za tastature na kojima je napisana i ćirilica i latinica. Nije baš mali broj korisnika u državnim i javnim ustanovama kojima bi te tastature dobro došle, a moja klinka kada je polazila u prvi razred je dobila laptop sa takvom tastaturom i puno joj je značilo jer ako ste zaboravili prvo se u školi uči ćirilica, a tek posle latinica.

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Eto vidiš, to je sjajna poslovna šansa za niche proizvod, ćirilična tastatura a umesto num. dela - ikona sveca po izboru, moram Kinezima ovo da prezentujem.
Ne znam zašto se ćirilica asocira na pravoslavni talibanizam, ali aj' sad.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
Тормунд (23.12.2016), goranmax (8.1.2018), joximovic (5.1.2017), Laskaris (23.12.2016)