Prikaz jedne poruke
Stara 21.7.2010, 17:43   #365
dijego_
Starosedelac
 
Član od: 2.3.2008.
Lokacija: belgrade
Poruke: 1.419
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 753 puta na 411 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dijego_
Određen forumom Re: Avanture po defaultu

Prica o Fahrenheitu na temi za novog avanturistu me podsetila da napisem:

Fahrenheit je interaktivni film. Nista vise, nista manje interaktivni film nego brojni interaktivni filmovi iz 90ih recimo.

Odusevljenje Fahrenheitom (nikako losa igra) i njeno svrstavanje u "novi pravac koji ce izmeniti avanturisticki svet koji poznajemo" je ravno Sajbirija-o-ludilu.

Tacno da je Fahrenheit ubacio i arkadne elemente (nikako lose) sa brzim pritiskanjem i koordinacijom ali to je kao kad nova avantura koja preslika Monkey Islanda keca ubaci i "zivo" macevanje u akcionom stilu - to nije "spasavanje zanra i revolucija" nego samo varijacija i nadogradjivanje u nekom smislu.

Svrstavanje ove igre u avanture nije slucajno zato sto su se oduvek interaktivni filmovi i avanture preplitale, ali ako uporedimo Phantasmagoriu ili Gabriel Knighta 2 sa Fahrenheitom vidi se da pored slicnosti koja predstavlja napredovanje kroz "filmsku" pricu preko odluka i postupaka, ove dve imaju neuporedivo vise zagonetaka koje su jedne od glavnih obelezja avanture.

Fahrenheit ima zagonetke, ali su one u usputnom planu i ne cine srz utkanu u pricu. Naravno, to nije nista lose ali sustina i koncept Fahreinheita nije nista sto nije uradio jedan Star Trek: Borg recimo. Takodje, imamo i Wing Commandera 4, koji je jos onda od interaktivnog filma napravio i pucacinu (ili obratno) ili Privateer-a pa se cak ne moze reci ni da je Fahreinheit prvi "izmislio" da spoji interaktivni film sa drugim zanrovima.

Naravno, zanrovi su siroka stvar, pa cak mogu biti i subjektivna ali je sustina da se cesto zadnjih godina potencira taj "novi avanturisticki stil" kad je to u sustini davno oproban recept.

Heavy Rain ima sjajnu grafiku, vrlo moguce i pricu, likove... i ne znam sta jos ali to je nabudzeni interaktivni film. Cak i prva Quanticova igra - Omikron ne moze bas da se svrsta pod avanture a mislim da ima mnogo vise avanturistickih zagonetaka od ove dve.

Daleko od toga da mrzim interaktivne filmove ili da ne volim mesanje zanrova kad mi je npr. jedna od omiljenih igara i Conqueror 1086. koji je izmesao sve sto se naziva zanrom, ili Defender of the Crown... ali ne znam odakle potreba cim nesto odskace - kao sto je u slucaju Fahreinheita interesantna i originalna prica (bar donekle, slozice se svi) i fina produkcija uz verni filmski ambijent da se odmah stavlja na celo kolone "posrnulog" avanturistickog zanra koji sad svi treba da slede.

Kao da editori nekih magazina i sajtova vide avanturisticki zanr i ljude koji ih prave u klasicnom konceptu kao nesto i nekoga bez ideje koji cekaju na nove izdanke da pokazu u kom smeru treba da idu - pa je ovo vise kritika njima nego samom Fahreinheitu, Heavy Rainu i Quantic Dreamu, odnosno nekom zanrovskom definisanju.

Jer nemam nista protiv ni da se Fahreinheit svrstava pod avanture - popularna je igra i nece odmoci zanru, ali je jednako revolucionaran za pitanje avanturistickog zanra kao i jedan Mata Hari.

Poslednja ispravka: dijego_ (21.7.2010 u 18:23)
dijego_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke