Prikaz jedne poruke
Stara 22.11.2010, 12:32   #3
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Принципи и правила за увођење и регистра&a

Најчешћа питања и одговори (FAQ)
1. Шта ће нам уопште још један Интернет домен?

ОДГОВОР: Чак и ако занемаримо опште познате чињенице да је неопходно штити национално писмо и да су своје IDN домене на националним писмима успоставиле многе земље у свету, остаје још много разлога који се не виде на први поглед. Најпре, развој Интернета је такав да ће врло брзо скоро сваки човек морати да има сопствени Интернет идентитет. За фирме и организације то је већ сада неопходно. С обзиром на заузетост многих појмова, имена и назива у постојећим Интернет доменским просторима, увођење .СРБ домена представља правовремено заузимање слободног Интернет простора за неке будуће потребе. Постоје озбиљне претпоставке да ће у будућности чак и многи од уређаја које свакодневно користимо имати своју сопствену Интернет адресу (футуристички пример: ваш дигитализовани аутомобил са адресом "мојаљутамашина.срб" сам заказује сервис и замену уља .

2. Zašto me prisiljavate da koristim ćirilicu, mene to uopšte ne zanima i ne treba mi ćirilični domen?

ОДГОВОР: Нико нема обавезу да користи ћирилички домен, то је ствар слободе избора регистраната, можете као и до сада да наставите да користите латиничке домене. Дакле, нико вас не присиљава. Напротив, увођење ћириличког домена управо представља пружање истоветних права другим регистрантима који су до сада били онемогућени да користе домене на свом националном писму.

3. Да ли ће на сајтовима са .СРБ доменом бити могуће да постоји и садржај на латиници и другим језицима?

ОДГОВОР: Садржај сајта и његов домен нису директно повезане ствари. Као што сте и до сада на сајтовима са .RS доменом могли да имате садржај на било ком језику и писму, тако ће бити и на будућим сајтовима са .СРБ доменом. Оно што се појављује као нова могућност је да, на пример, подесите да се на домену "rnids.rs" појављује примарно латинични садржај, а на домену "рнидс.срб" примарно садржај на ћирилици.

4. Зашто је назив домена баш .СРБ?

ОДГОВОР: Јавна расправа, анкета и гласање о томе како треба да гласи ћирилички Интернет домен Србије завршени су 16. јуна 2010. године, тако да више нису предмет расправе. Погледајте тему: Како треба да гласи ћирилички Интернет домен Србије?

5. Имам регистрован домен "wzqyx.rs". Како ће да гласи његов .СРБ домен?

ОДГОВОР: Претпоставимо да ће то бити "ввзкуикс.срб" (правила још нису усвојена). Наравно, овако нешто вероватно звучи бесмислено, али то је неминовно. Зато ћете имати прилику да у периоду слободне регистрације региструјете .СРБ домен који вам заиста одговара.

6. Пошто је мој домен "wzqyx.rs" бесмислен када се преведе на ћирилицу (па нећу да га региструјем), то значи да сам изгубио право на бесплатну регистрацију .СРБ домена за првих годину дана, зар не?

ОДГОВОР: Не, само нисте реализовали прече право на (додуше бесмислен) домен "ввзкуикс.срб". Нажалост. Ипак, имате право да, у периоду доделе .СРБ домена на основу пречег права, региструјете адекватан .RS домен и остварите право на адекватан ћирилични пандан, са бесплатних првих годину дана регистрације.

7. А како ћемо убудуће да пишемо "www" у адресама .СРБ сајтова?

ОДГОВОР: Технички гледано, уопште није потребно писати "www" испред адресе сајта. То је више остатак првобитне праксе у писању Интернет адреса. И сви постојећи сајтови са .RS доменом могу да се пронађу без "www" на почетку, наравно, ако је правилно подешен сервер на коме су хостовани.

Poslednja ispravka: VojaM (22.11.2010 u 12:49)
Dukes je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dukes na korisnoj poruci:
urke (22.11.2010)