Prikaz jedne poruke
Stara 19.3.2010, 19:50   #208
getawayblues
Član
 
Član od: 2.3.2008.
Poruke: 370
Zahvalnice: 82
Zahvaljeno 59 puta na 23 poruka
Određen forumom Re: Avanture po defaultu

Uh... Nekako je odgovor na ovo pitanje tesko jednostrano traziti/naci (ne kazem da si ga ti trazio tako ). Ja cu miliJUn puta reci - Syberia nije apsolutno nista novo donijela, tehnicki/narativno/txtualno/svakako; za mene licno tesko da je i presla neki prag fascinacije koja je potrebna da bi bila okivana u zvijezde, ili ne-znam-ni-sam-sta... Ali opet... Mora se reci da je dosla u specificnom trenutku, da su avanture tada vec par godina dobijale status indy-geek zanra... Je li ih i tada bilo kvalitetnih, i kvalitetnijih? Jeste! Da li su te igre bile tehnicki zastarjele, ponekad ocajno optimizovane, sa jako malo originalnih zagonetki, uglavnom evropskih studija, da li se do njih tesko dolazilo? Velika istina! Da li je to bilo bitno za jedan uzak krug publike koja je bila spremna da se muci? Apsolutno ne, i hvala Bogu da je tako! Ali...

Syberia je bitna zbog jednog jakog razloga: sto je efikasno zanru obezbijedila novu publiku, tadasnje generacije klinaca od 15-20 godina koji su posle nje imali sasvim dobro pripremljen teren da istrazuju za boljim i kvalitetnijim... A znam sigurno 5 osoba kojima je ovo prva avantura koju su odigrali, i posle toga se "navukli". Vjerovatno bi i meni isto znacila, da sam malo mladji... Tesko opet da je bilo hype-a prije izlaska igre, nekako je to kasnije doslo... Jednostavno, igra je bila ok, ispeglana, graficki kool, ne pretjerano zahtijevna, sa laganim zagonetkama za pocetnike, sasvim ok produkcije... Savrseno pitka.

Naravno, da nije izasla Syberia, vjerovatno bi tu ulogu odigrala neka druga avantura... Prvi Runaway, na primjer.

U tom svjetlu je i bilo to poredjenje sa proslogodisnjim avanturama - prije svega Machinariumom i Tales of MI... Koje su nasle put do novih avanturista. A sve ostale karakteristike/kritike kvaliteta ostavljamo po strani, naravno...
getawayblues je offline   Odgovor sa citatom ove poruke