Prikaz jedne poruke
Stara 13.4.2020, 15:39   #1
dijego_
Starosedelac
 
Član od: 2.3.2008.
Lokacija: belgrade
Poruke: 1.419
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 753 puta na 411 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dijego_
Određen forumom Racunar ogranicava brzinu protoka, zasto?

Imam fantomski problem na jednom starijem kompjuteru sa XP-om. Internet je SBB-ov kablovski od 150mbit/s. Kada povezem mreznim kablom od SBB rutera do ethernet prikljucka na racunaru, brzina interneta je tek nekih 10mbit/s. Kako znam da je racunar problem a ne SBB? Zato sto sa tog istog rutera vucem drugi mrezni kabl na drugi racunar, gde je brzina oko 100mbit/s (to je racunar sa takodje integrisanim LAN prikljuckom).

Ono sto je zanimljivo, da kada uradim sledece - povezem se mobilnim telefonom na wifi od tog rutera, pa usb kablom spojim telefon sa racunarom i delim internet konekciju, brzina dostize nekih 30mbit/s. To mi je dalo ideju da kupim USB/LAN adapter, ali sa njim mreznim kablom od rutera dobijam jos gore rezultate, oko 5mbit/s. Na racunaru nema virusa, jedino sto mi je palo na pamet je mrezni kabl, pa sam probao vise njih koje sam imao pri ruci, ali bez razlike. Ne razumem se u Cat5 i Cat6 tehnologiju, mislim da su svi koje imam CAT5, a ono sto ne ide u prilog tezi da je kabl u pitanju je da taj drugi racunar sa razvucenim mreznim kablom od 10 metara daje mnogo vecu brzinu. Doduse, kao sto sam rekao, ne znam koji je mrezni kabl u pitanju, ono sto pise na njemu ne otkriva mi misteriju.

Dolazim do zakljucka da je ploca u pitanju, ali i dalje ostaje pitanje zasto na istom usb prikljucku kada idem direktno iz rutera daje 10mbit/s, a kada spojim iz telefona 30mbit/s. Mogao bih i da pokusam sa wifi usb-om (od interne LAN kartice sam odustao, jer nisam uspeo istu da instaliram na ovaj racunar zbog konflikta), a pre toga da li neko ima ideju na sta bi trebalo da obratim paznju i sta da pokusam?

Poslednja ispravka: dijego_ (13.4.2020 u 15:47)
dijego_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke