Prikaz jedne poruke
Stara 21.9.2006, 11:26   #151
EDI the Little
Član
 
Član od: 21.9.2006.
Poruke: 41
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera ???

Citam SK dosta dugo,
no nisam mislio da postoje ljudi koji bi voleli da naprave arhivu SK u elektronskoj formi, da li zbog sete, nostalgije ili neceg treceg.

Posedujem 10-tak brojeva od '88 do '95 neznam tacno koji su, i sve od polovine '96 do danas.

Licno nosim se mislju vec dve godine da prebacim sve SK-ove u pdf, jer ovako zauzimaju dosta mesta i nemam gde vise da ih drzim.

Moram vam priznati da je to obiman posao.
Imao sam plan da to uradim prvo za aktuelnije brojeve pa tek onda za starije.

Napravio sam probu sa jednim brojem, skenirao sam u 300DPI, u boji sve strane, s'tim da sam strane gde su oglasi skenirao u 150DPI. U proseku fajlovi su oko 1-2mb veliki i treba u proseku 3-6 min za jednu stranu (koristim skener HP3670). Sto se tice skeniranja malo sam picajlza mora to da bude pod pravim uglom, da se strana lepo vidi, cisto, bez zakrivljenja i slicno. Grubo receno 7-8 sati skeniranja za jedan broj.
I to je laksi deo.

Sada dolazi deo gde bi stranice trebalo pretvoriti u text i slike i prebaci u pdf.
Koristim ABBY Fine Reader 7.0 (imam i 8 no ga nisam probao) koji ima opciju da posle prepoznavanja teksta to sve sacuva u pdf-u u izvornoj formi.
Problem nastaje pri nemogucnosti programa da u potpunosti prepozna sta je sve slika, a sta tekst. U programu se mora rucno selektovati sta je tekst, sta je slika da bi se dobio kakav takav normalan izgled stranice, a to pak opet oduzima dosta vremena. Normalno to sve zavisi od strane do strane, ali tamo gde ima puno malih slika i dosta clanaka ima dosta i posla. U proseku treba od 15 do 60 min po strani, sto je ipak mnogo da radi sve samo jedan covek.

Drugi problem koji nastaje je sto neznam tacno koji font koriste za prelom teksta, pa se program i tu buni (postoji opcija da se nameste tipovi fontova koji se koriste u dokumetu, no, znam da su SK-ovci napisali jednom koji font koriste, ali neznam u kom broju). Nekad se desava da posle prepoznavanja teksta na strani se pojave fontovi sa raznom velicinom i slicno.

To su neki utisci.

Ja licno cu teziti da se to uradi kao PDF radi lakseg pregleda i pretrazivanja, jer nemoze se non-stop odlaziti na net samo da bi videli ili nasli nesto, meni je licno to smaranje.
Svaki covek ima pravo na svoj kutak.

Mogu samo da iskritikujem SK sto sam ne napravi arhivu u pdf-u za sve brojeve koje ima u elektronskoj formi, mislim da verni citaoci to zasluzuju.
Sto se tice DVD-a, koji bi se distribuirao sa svim tim brojevima SK-a, moze da bude i zasticen, kao programi tipa plan plus i sl.,i da kosta recimo 2000 din, tako ga nebi kupovao svako, pa nebi bilo rizika da ce se pojaviti na ulicama za male pare, a mi, verni citaoci bi ipak dobili kvalitetnu i proverenu stvar.

Pozdravljam sve one koji cine da se sacuva deo istorije.
EDI the Little je offline   Odgovor sa citatom ove poruke