Prikaz jedne poruke
Stara 9.8.2015, 16:37   #68
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Citat:
namcor kaže: Pregled poruke
Ja sam, iz nekog razloga kojeg se više ne sećam, želeo da kupim baš ST, ali sticajem okolnosti sam preskočio te varijante (ST, Amiga...) i na kraju, posle nekoliko godina, "skočio" direktno na PC, koji sam koristio negde od 1992. (čak i laptop), a konačno kupio svoj 1997.
logično si bio trendy tip pa si sledio ono što je bilo in i cool )))
Ja sam inače iz početka više bio napaljen na ST, pa sam kasnije bio vrlo blizu da kupim Amigu ali je nisam nikada kupio. ST je bio nekako više sličan sa Spektrumom (power without the price) a Amiga sa C64 (dobra grafika i zvuk). Ja sam u to vreme više cenio sirovu snagu računara nego grafiku i zvuk ali su mi naravno mnoge igre bile primamljivije na C64 nego na Spektrumu.

Citat:
Imao sam prvo Sinclair ZX 81 (to je bila mašina),
To i jeste bila mašina za prave hard core tipove Mnogo godina posle sam naišao na šematski prikaz "matične ploče" tog računara i nisam mogao da se čudom načudim kako je bio jednostavne konstrukcije.

Citat:
a posle Amstrad CPC 464 (u Schneider izvedbi sa zelenim monitorom) kojim sam bio zadovoljan, ali kupio sam ga iz potpuno pogrešnih razloga, navođen tekstovima u ondašnjim časopisima (između ostalog i SK) gde se stalno spominjalo kako je na C64 loš Basic, dok je Locomotive Basic na Amstradu hvaljen, a to je bila potpuno nebitna stvar. Ko je uopšte napravio neki bitan program u Basic-u i šta se to moglo napraviti na amstradovom Basicu, a da nije moglo na C64???
Amstrad mi nikada nije bio naročito omiljen računar. Jeste da je imao svoja dostojanstva ali mi je C64 bio mnogo draži. Verovatno zato što se C64 mogao lako priključiti na svaki kolor TV dok je Amstrad u 90% slučajeva dolazio sa zelenim monitorom. Definitivno je imao bolji Bejzik od C64 jer ovaj drugi niti je podržavao rad sa grafikom niti sa zvukom a nije bio ni bog zna kako bogat naredbama. Bilo je dobrih programa (čak i komercijalnih) u Basicu ali njih nije bilo baš mnogo. Ja recimo znam da su građevinski inžinjeri često koristili jednostavne programe u Bejziku za raznorazne proračune i to im je znatno olakšavalo posao.


Citat:
Ja sam naučio neke osnove, kasnije sam umeo i da napravim neke elementarne programčiće u asembleru i da sam otkrivam POKE-ove za varanje u igrama, a "vrhunac" je bio intro koji sam napravio i opsesivno ubacivao u svaku igru koju sam imao (a imao sam praktično sve što se pojavljivalo kod nas, nekoliko stotina piratskih kaseta) i programčić za "poboljšanje" štampe slika na nekom Epson matričnom štampaču, jer mi se nije dopadalo kako izgleda kada se kolor slika štampa crno-belo i automatski razvuče na veći format (stvarno je izgledalo bolje).
Svaka čast. Ja naprimer nikada nisam napisao ni jedan jedini "ozbiljan" program za kućne računare iako sam znao dosta toga sa teorijske strane. Razlog? Nedostatak atraktivne ideje i saradnika za bilo šta konkretno. U to vreme su se klinci palili na foru da prodaju igricu englezima i drmnu žestoku lovu na brzaka. I ja sam bio jedan od njih ali nisam imao dovoljno resursa da to ostvarim.


Citat:
Kasnije sam počeo da se bavim sasvim drugim stvarima i danas na PC umem eventualno da napravim Excel tabelu sa nekim malo komplikovanijim formulama ili povežem Word dokument i Excel tabelu...
ali su ti računari očigledno ostali blizu srca.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke