Prikaz jedne poruke
Stara 9.11.2007, 0:28   #2
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Smile Kako početi

Eh, kako početi? Ja sam u svet avantura uleteo iz ljubavi prema "Letećem cirkusu Montija Pajtona", ali ti ne preporučujem "Pajton avanture" za početak.

Meni najdraže igre su one kao "crtaći" ("kartunolike") i sa humorom, a to su (skoro po definiciji) avanture LucasArtsa. Dakle, moraš da odigraš "Sam & Max Hit the Road" i "Day of the Tentacle" (obe iz 1993.) - iako su možda malo teže, a od novijih preporučujem "Discworld Noir" (1999) i "Grim Fandango" (1998), s tim što ne bih savetovao da počneš sa GF.

Možeš da počneš, recimo, sa "The Curse of Monkey Island", lepom i ne mnogo teškom avanturom iz 1997.
Ma, skoro sve su dobre, skoči u vodu i snaći ćeš se već nekako...

Ako ti zatreba pomoć, ima na ovom podforumu mnogo ljudi koji će ti je rado pružiti.

Što se samog igranja tiče, pažljivo gledaj i slušaj šta se u igri dešava (pogotovu u prelaznim filmskim sekvencama, takozvanim "cutscenes"). Igrači avantura obično zapisuju važnije stvari, a ponekad prave i skice/mape da bi se lakše orijentisali.
Kad naiđeš na neki nerešiv problem, ili se zaglaviš i ne znaš šta dalje, odmori se malo, radi nešto drugo, i često se rešenje samo javi. Ako ni pauza ne pomogne tu su opisi prolaza kroz igru ("walkthroughs") ili, još bolje, UHS hint fajlovi koji se čitaju pomoću programa zvanog UHS Reader. Ali o tome ćemo više kad počneš i zaglaviš se (što je neizbežno). Avanture nisu za nestrpljive i slabe duhom. Mučićeš se sigurno u početku dok ne vidiš kako to otprilike ide, ali ako odigraš par igara verujem da ćeš biti zaražen za ceo život.

Teško je čoveku da se seti šta da kaže nekom ko tek stupa u svet avantura, ali mislim da je i ovoliko dovoljno (previše ) za početak. To ti je k'o vožnja: može neko da ti priča o njoj koliko voliš - nema ništa dok sam ne uhvatiš volan. Samo napred i videćeš da vredi.

P.S. Što se mašine tiče, vidi na čemu se ja igram.

Poslednja ispravka: zoran845 (9.11.2007 u 16:23) Razlog: makina
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 6 korisnika se zahvaljuje korisniku zoran845 na korisnoj poruci:
DwightSchrut (30.3.2015), MaxXx (7.4.2008), pfonihx3 (9.11.2007), Pjanovic (9.11.2007), shrafko (21.6.2010), Sikorsky (30.5.2011)