Prikaz jedne poruke
Stara 28.12.2005, 22:34   #19
PopMilo
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Senta
Poruke: 446
Zahvalnice: 314
Zahvaljeno 187 puta na 89 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera ???

Malo sam istraživao na netu, i ima jako malo zvaničnih sajtova starih časopisa. Ima jedan prost razlog - prestali su da izlaze ! SK se još drži!!!

Sajtovi koji su posvećeni tim časopisima imaju skenirane brojeve, neku vrstu indeksa itd. Sve zavisi od truda koji je u njih uložen.

Što se tiče autorskih prava na zapadu je stvar relatiovno prosta. Vlasnik autorskog prava na tekst objavljen u časopisu je autor teksta. Pa ako on da dozvolu onda možeš da radiš sa tim tekstom šta hoćeš, a ako on to zabrani ... pa onda vlasnik tog sajta skine taj tekst i to je to... Kompanija koja je izdala časopis ima prava samo na papirni primerak časopisa i ako je on plaćen ona je za njega zaradila neki profit i to je joj dosta (a ni po zakonu nema više šta da traži).

Pitanje je: šta je slučaj sa SK? Da li je "Politika" vlasnik autorskih prava na tekstove u SK-u ili su to Mošorinski, Bećirić, Voja Mihailović, Popević, Tihomir, Vasović, a da ne spominjem Voju Antonića i Andriju Kolundžića...?

Mislim mora da su dobri ljudi kad su sa onakvim entuzijazmom pisali o kompjuterima osamdesetih, pa ako ih pitamo možda većina i da dozvolu?

Mislim da bi mladi naraštaji trebalo da imaju priliku da pročitaju neke od legendarnih tekstova.

p.s. Ko se seća "Hakerski Bukvar: Marko Kraljević po prvi put među hakerima"
PopMilo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke