tema: Ubuntu 14.04
Prikaz jedne poruke
Stara 20.4.2014, 10:44   #16
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Mislim da ljudi imaju pogrešnu predstavu o Linux-u i misle (kao i ja dok nisam probao) da je to sistem za geek-ove.
Probao sam par Ubuntu derivata: čist Ubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Mint MATE i Mint Cinnamon i nijedan ne zahteva Terminal da bi se bilo šta odradilo i podesilo. Sve može klikom miša, kao kod Windowsa. Prelazak sa Windows 7 na Linux je ekvivalentna prelasku na Windows 8. Osim kod Ubuntu-a jer je na njemu ama baš sve naopačke u odnosu na Win i ostala Linux korisnička okruženja.
Samim tim, troškovi obuke radnika i održavanja sistema nisu ništa veći nego kod Windows sistema.
Novajlijama bih preporučio da probaju MATE okruženje jer se ne razlikuje previše od Windowsa. U KDE se nisam baš snašao a Cinnamon je OK za drugi ili treći susret sa Linuxom. XFCE nisam probao dok u LXDE-u (Lubuntu) jedva promenih jezik i layout tastature.
Sam Ubuntu vrlo lepo izgleda ali je sve naopačke u odnosu na Win i ostala Linux okruženja. Taskbar je levo umesto dole, Tray je gore umesto dole, X za zatvaranje prozora je u levom umesto u desnom uglu, plus tu ta 3 dugmeta idu obrnutim redom, nema klasičan Start već programe i podešavanja tražiš preko Search. Možda ima još ali ja dalje od ovog nisam stigao. Ko nije radio u Winu ili ima baš mali staž može lako da se navikne na ovo ali za okorele Windows korisnike ovo može da bude mučenje, osim ako im se rešenje u Winu nije svidelo pa bi da menjaju.
Raspisah se ja a da li ima veze sa temom i diskusijom nije bitno.:-D
ilidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke