tema: Gone Home
Prikaz jedne poruke
Stara 22.8.2013, 22:33   #6
Emx77
Član
 
Član od: 5.5.2007.
Lokacija: Sarajevo
Poruke: 71
Zahvalnice: 60
Zahvaljeno 29 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Gone Home

Maloprije završih Gone Home. Zaista mi nije jasno kako je ova igra, ako se može nazvati igrom, proizvela toliki hype. Mislim da je lik koji je ovo napisao rekao istinu:

Spoiler za rečenicu koja sumira svu suštinu igre:
"You come home to find out that your little sister has become a lesbian since you were away and ran away with another lesbian. That's it. That's the entire game right fucking there. Nothing spooky, nothing fun. Just walking, lesbians, and preachy feminism".

Jedino se ne slažem za ovo "preachy feminism" jer ni toga nema, osim možda u mikroskopskim tragovima. I da, početna premisa je da dolaziš kući i nikog nema. Hajde što je sestra zbrisala sa drugaricom, ali gdje su mama i tata (pretpostavljam da je većina igrača očekivala jezivu priču o tome šta se desilo)? Pa, nećete ih naći izmasakrirane u ormaru, otete od strane aliena ili nešto slično. Guess what? Oni su otišli na turističko putovanje za godišnjicu braka i vraćaju se za par dana. Samo, to se otkrije na samom kraju igre (poruka je zalijepljena na vratima frižidera a ključ do kuhinje nađeš tek na kraju).


Jedino što mi se u igri sviđa je tehnički aspekt jer igra omogućava da u punom i detaljnom 3D okruženju bauljaš kućom. Ali i to je viđeno recimo u Darkness Within 2, gdje je atmosfera mnogo jača (Amnesiu da i ne pominjem). Voice acting (u igri je samo glas sestre) je ok ali je zvuk kiše i oluje očajan i iritirajući. Priča je nikakva, igra je prekratka (što je i plus obzirom na to o čemu se radi)...

E sad, kako, ali stvarno KAKO, objasniti da profesionalni recenzenti Gone Home ocjenjuju mahom ocjenama 90, 95, 100? Kako to da Gamespot, koji je jedan Scratches (neuporedivo imersivniju, dublju i bolju igru) ocjenio sa 39%, ovu igru ocjenjuje sa 95%?! Hej, govorimo o Gamespotu, sajtu koji vjekovima hejta avanture i ocjenjuje ih sa smješnim ocjenama. Pa oni uvijek kukaju kako se u avanturama nema šta igrati i sad odjednom 95%? Kao što svi znaju, u recenzijama se navedu pozitivne i negativne strane. Zamislite, Game Spot samo za ovu igru nije naveo nikakv minus. Sve je savršeno perfektno. Ne znam da su ikad i jednu igru ocjenili a da nisu bar nešto naveli kao minus.

Kako objasniti toliki jaz (koji se konstantno povećava) između ocjena u recenzijama ljudi koji su plaćeni za to i samih igrača? Uporedite samo ocjene jednih i drugih na metacriticu:

http://www.metacritic.com/game/pc/gone-home

Šta se ovdje dešava?
Emx77 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke