Prikaz jedne poruke
Stara 5.4.2021, 15:01   #1318
Shumsko_drvece
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2007.
Lokacija: Bor
Poruke: 1.529
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 505 puta na 323 poruka
Određen forumom Re: Šta ima novo

Pixel Art je suptilna tehnika grafičkog izraza koja večito balansira na kristalnim nožicama iznad provalije. A provalija je baš gadna: hoće li sličica da prevagne na stranu koja bi se metaforički mogla svrstati u kategoriju "prefinjen trepet krila leptirovih, divota da se gleda", ili možda na onu drugu, metaforički nazvanu "car je go, i treba reći da je go, a tvoj suptilni izraz uz podrig možeš staviti tamo gde sunce ne sija, pravo u kategoriju "ružno i lenjo, ali hipsterski prepotentno, baš kao i banana na selotejpu, pa će ljudi da zinu i proglase ga za remek delo". Ja sam odrastao uz piksel art amiginih demoa, pre svega Lazura, Poljaka koji je žario i palio devedesetih na Amiga demo sceni, ali je danas gotovo zaboravljen. Današnje indi igre koje pucaju na izraz "umetnos'" idu u drugom pravcu - ka vizuelnom izrazu koje je postavio Superbrothers: Swords and Sorcery, i koji je prvi i poslednji naslov sa ovim tipom grafike koji bi se mogao nazvati umetnošću. Sve ostalo je patetična reciklaža (The Way i slični).

Ali nije sve u grafici! Pa šta ako je RUŽNA! (pardon, moderno piksel artovska... whatever.) Vajda je bitna i priča, izvođenje, mehanika, SCENARIO!

Radnja nove igre The Moon Pirates-a, Don't Forget Me, je inspirisana naslovima poput Her Story i The Red Strings Club (još jedna avanture sa ruž... pardon, novom piksel art grafikom, ali jako dobrim izvođenjem/scenariom).

Elem - futuristički svet kojim vladaju megakorporacije. Ljudima su u mozgu instalirani memorijski čipovi čija je svrha da spreče deljenje sećanja drugim osobama... Hteli ste da se tetki pohvalite kako vam je kul bilo na moru? Šipak, ne može - barem dok se podaci ne obrade pa se tetki, uporedo sa vašim hvalisanjem, ne serviraju i odgovarajuće reklame.

Oni koji budu hteli da naprave analogiju sa bezbožničkim zamešateljstvima Bila Gejtsa: ja sam se, inače, vakcinisao - i pored njegove izjave da će 640kb zanavek svakome biti dovoljno; i pored njegove njanjave face; pa čak, božemeprosti, i pored ogavnog operativnog sistema pored kojeg je Amiga OS Ferari naspram Fiće... Sad sam učipovan - i to je to.

Zato i pišem ovakve stvari - ništa drugo nije ni bilo za očekivanje.

Don't Forget Me - glavna junakinja je Fran, izgubljenog pamćenja, koja će, korak po korak, otkrivati fragmente sopstvene prošlosti.

Shumsko_drvece je offline   Odgovor sa citatom ove poruke