Prikaz jedne poruke
Stara 19.1.2017, 13:46   #54
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 01/2017

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Ti imas sentimentalnu "vezu" sa takvim nacinom ucenja jer tako si poceo i to je u redu. Ipak, kada si pre nekih 20-ak godina pocinjao sa (verovatno) nekim bazicnim programskim jezikom tipa Basic, Fortran, Pascal nije postojao drugi nacin jer interneta maltene nije ni bilo. Metod "prekucavanja" je pomalo "srednji vek" danas i postoje mnogo atraktivniji nacini da se (mlad) covek zainteresuje za programiranje. "Prekucavanje" koda ga svakako ceka jer je neizbezno ali to ne mora da vidi bas na samom pocetku u casopisu. Spucati 4-5 listova casopisa na kod sa ciljem popularizacije programiranja je prosto spaljen novac danas. Tekst u SK stampanom izdanju treba da je kraci, bez koda, sa linkom ka kodu na web strani SK. Pa, ako neko hoce, neka radi copy-paste ili "prekucava" sa sajta. Trositi papir (citaj novac) na kod danas je neprakticno i glupo. Papir, koji nije jeftin, se moze daleko korisnije upotrebiti.
Nema tu nikakve sentimentalne veze, reč je reč, nebitno gde je napisana. I taj internet u koji se svi danas kunu je postao čist šum gde svako može da se proglasi autoritetom i napiše gomilu gluposti od kojih korisni izvori informacija ne mogu da isplivaju na površinu. S druge strane neko ko se zapravo razume u materiju našao je vremena i volje da napiše nešto, pa još na srpskom jeziku. A koliko se samo na ovom forumu javlja ljudi koji traže bar nekakav domaći uvod u programiranje? Ja ću biti među prvima koji će takvim osobama reći da za maratonsku dužinu u softverskoj industriji treba da nauče engleski jezik ali da su za sam početak dobri izvori na srpskom sasvim dovoljni. A takvih izvora koji su uz to još i autorski tekstovi a ne vrljavi prevodi sa drugih jezika je veoma malo.

Većina ljudi ovde rezonuje po analogiji - ako jedna osoba ima određen stav automatski zaključuje da i svi ostali tako razmišljaju. To je izgleda bolest savremenog društva. Kako god, poenta je da svako ima primedbe na nešto u časopisu. Neko ne voli igre. Daj da ih onda sve zamenimo reklamama. Sećam se da je u par navrata bilo kritike na tekstove o telefonima jer "nepotrebno zauzimaju prostor". Daj da i njih zamenimo reklamama. Ili tekstove o Raspberiju? Ko još čita takve tekstove sa 'artije (na stranu što se recimo najpopularniji RPi magazin na svetu, The MagPi, izvorno distribuira u papirnom izdanju odakle ljudi prekucavaju kod)? Jel treba da uzimam u usta nadaleko "popularne" kolumne? Prosto 90% časopisa se pretvori u reklame i problem rešen? Znam da bi Politika bila prva koja bi tako nešto volela da uradi. "Svet kompjutera" je časopis za široke narodne mase po principu za svakoga po nešto. Ne treba od njega očekivati dubinu tekstova koji imaju usko specijalizovani časopisi ali ni da se časopis pretvori u Halo oglase samo zato što se svakome ponešto ne sviđa u časopisu. Pogledaš šta te interesuje, instaliraš par Pisodorovih "freeware" programa prepunih malware-a (), preskočiš tih par stranica koje ti se ne sviđaju (zamisliš da su reklame) i mirna Bačka.

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Što se tiče tekstova o programiranju, cenim trud jer znam koliko je cimanje, ali pokušao sam da čitam i odustao još kod prvog, jer sam počeo da se nerviram koliko je detalja propušteno i koliko je sve "banalizovano" da bi se uguralo u ograničenu količinu strana, a opet znam da drugačije ne može...
Pisao si tekstove u časopisu, znaš kakvih tu sve ograničenja ima. S druge strane postoji klasičan problem "spuštanja" profesionalaca na nivo početnika koji iz cele priče treba nešto i da nauči. Zato i kažem, tekstovi u tako tematski generalizovanom časopisu kao što je SK ne treba da budu preterano detaljni i "picanski". Dovoljno je da upute početnike u određenom pravcu i da im objasne neke fundamentalne stvari.

Moja jedina primedba na tekstove je što mislim da ipak nije trebalo da se odrađuju tri uporedna programska jezika u isto vreme, posebno što su im filozofije poprilično različite. JavaScript je prototipizirani funkcionalni jezik, C++ je orijentisan na multi-paradigmu dok je Java strogi OOP. Možda je samo Java mogla da bude dobar uvod u tematiku.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke