Prikaz jedne poruke
Stara 11.12.2010, 21:59   #130
Kisr
Veteran
 
Član od: 1.7.2007.
Lokacija: Lost*in*space...And*time!
Poruke: 1.051
Zahvalnice: 403
Zahvaljeno 286 puta na 170 poruka
Određen forumom Re: 12/2010 „Jadni servis”

Kad se već priča o tome, setih se ovog pisma čitaoca i odgovora na isto.
Citat:
"Ljudi od struke"
Gedam sa strane šta se dešava, gutao sam ali više ne mogu. Ja sam kompjuterski slabo pismen: imam 50 godina i PC mi služi za pisanje i slanje ponuda u vezi s poslom, Internet(takodje u vezi s poslom) i nešto malo kojekakvih igrica, sasvim bezazlenih i kratkih. Pregledam časopise koje sin kupuje u vezi sa PC-jem (SK i BUG). Povod za javljanje su video igre. Vidim šta sin i deca mog brata igraju i čitam u navedenim časopisima šta kažu pojedini likovi koji se smatraju dovoljno školovanim i kompetentnim (?) da nam tumače neke stvari.Tu mislim na uvaženog Miodraga "sweznajućeg" Kuzmanovića i tipa iz BUG-a, kakolisezvaše, nosi vazda maramu na glavi...E, navedena gospoda se upeniše da nas uvere da su PC igrice sasvim bezazlena i bezopasna stvar i da višesatno igranje, pri čemu ubijate (što vatrenim, što hladnim oružjem) sve što stignete oko sebe, ne ostavlja nikakve posledice na psihu i duševno zdravlje mladih konzumenata. Bez želje da osporavam njihovo mišljenje, u oči pada nekoliko stvari: navedena gospoda nemaju potrebno školsko obrazovanje, analize zahtevaju stručna i dugotrajna ispitivanja i, možda najvažnije, navedena gospoda (i naravno njima slični) žive baš od video igrica. Pa da li su oni podobni da daju bilo kakav sud o tome? Stručni ljudi su se izjasnili po pitanju nasilja na TV-u: jeste štetno i nije dobro što ga ima. Pitam se zašto igranje nasilnih igrica nije štetno, tim pre što je dete aktivni učesnik u svemu tome, za razliku od TV-a. I još jedna stvar mi pada u oči kod gospodina Kuzmanovića, u tekstu "cenzura je bolest" stalno ističe u prvi plan cenzuru iz doba totalitarnog socboljševizma, kao da cenzure nije bilo u, recimo, fašističkoj Nemačkoj. I na kraju, još jedna stvar, vezano za pomenuti tekst: "da imam dete" i "imam dete" su dve različite stvari. Inače, ostali tekstovi gospodina "interesantnog" Kuzmanovića su mi veoma privlačni i prvo što pročitam u SK je upravo njegova strana. Dakle, ostavimo ljudima od struke da daju svoju ocenu.
Fiorino
email
Citat:
"Upijaj to što lik priča, on je ipak čovek od struke, a oni su nepogrešivi."
"Madona je izuzetna umetnica i poseduje nevidjenu sposobnost transformacije."
"Gledao sam film, ali mi je knjiga ipak bolja."
"Muzika? Ja od muzike slušam sve!"
"Volim sve, ali baš sve sto vole mladi."
Šta je zajedničko ovim rečenicama? Baljezgarenje? Ili efekat užasavanja koji izazivaju kod svakog razumnog čoveka? Kako, In Gods name, neki klinički psiholog može da zaista zna (i da li) igre utiču na mlade ukoliko nije 100% u tome? Ukoliko je recimo iznenada odlučio da za potrebe seminarskog ili sličnog rada "sazna" sve implikacije interaktivne zabave, kako njegovo posredno iskustvo može da se poredi s nekim ko igra čitav život, ima dovoljno mozga da evaluira svoj i tudji život kroz prizmu ovog dominantnog hobija/profesije? Da li njegove knjiške definicije "empirijsko istraživanje na slučajnom uzorku" i slično mogu da se porede sa znanjem nekoga ko je analizi pojave posvetio 1000x više vremena (i stigao da završi fakultet društvene orijentacije i postane "stručno LOL lice")? Igre mogu da budu štetne kao i svaka (svaka!) aktivnost, i to isključivo zavisi od psihofizičkih dispozicija osobe koja ih igra. Srčani bolesnik koji bi se bavio džogingom ili pilotiranjem učinio bi (sebi i drugima) podjednako lošu uslugu kao i agresivni, hospitalizovani debil/psihopata kome bi bolničar dao da igra hitmena i ostavio mu ključeve od komode sa napunjenim revolverom. Razlike nema, osim u potrošaču sadržaja.
Što se tiče paralele izmedju cenzure u fašizmu i socijalizmu, drugu sam neposredno osetio, dok o prvoj znam preko posrednih izvora. Zato komentarisah drugu, a ne prvu.
Oh, zaboravio sam da se osvrnem na tezu nekoga ko se bavi odredjenom delatnošću i nalazi za shodno (drznik) da komentariše njene efekte i uticaj. Da li biste to isto rekli i lekaru kada bi vam preporučio da dete bolesno od gripa lečite antibioticima a ne pijavicama?"Šta on priča, on je lekar, on duva u svoju tikvu! "Ženo, daj gliste, očas ćemo isterati zle duhove iz malog".
SK 9/2007
Kisr je offline   Odgovor sa citatom ove poruke