tema: [Mobilni telefon] Xiaomi Hongmi Redmi 1S (Red Rice 1S)
Prikaz jedne poruke
Stara 3.8.2014, 20:22   #1
millanche
Član
 
Član od: 4.7.2014.
Poruke: 59
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 15 puta na 7 poruka
Određen forumom Xiaomi Hongmi Redmi 1S (Red Rice 1S)

Pisao sam na prvu loptu, nisam čitao pre postavljanja. Ukoliko sam "pojeo" neko slovo, napravio neku grešku usled pisanja/brisanja, ili dao neku dezinformaciju - slobodno me ispravite u komentarima ispod pa ću ispraviti tekst. Umorio sam se od pisanja

PAKOVANJE:
Došao je u original Xiaomi kutiji, koja deluje prosto, ali se meni dopada taj nenametljiv dizajn. A i piše da je ekološka varijanta, tako da fight for nature! Sadržaj kutije:

-Telefon sa fabričkom zaštitnom folijom preko ekrana,
-Zaštitna folija,
-MicroUSB kabl za dopunjavanje baterije i transfer podataka,
-Punjač sa modulom za nastavke (različiti standardi utikača);

Plus pokloni od Kineza

SPECIFIKACIJA:

OS: MIUI baziran na Androidu 4.3 Jelly Bean
Ekran: IPS 4.7" (1280x720px, 312PPI), Corning Gorilla Glass 2
CPU: Qualcomm MSM8228 Quad-Core 1.6GHz (Cortex-A7)
GPU: Adreno 305
RAM: 1GB LPDDR2 (vidljivo 873MB, od toga 400-450MB bude slobodno posle "čišćenja", a inače oko 300MB)
ROM: 8GB (raspoloživo 5.71GB, proširivo do 64GB sa microSD karticom)
Kamera: 8mpx zadnja, sa autofokusom i LED flešom/blicem, i prednja od 1.6mpx, snimanje video zapisa na 1080p@30FPS
Dimenzije: 137 x 69 x 9.9 mm
Masa: 158 g
Baterija: Li-Ion 2000mAh
Bežična konekcija: GPRS, EDGE, WLAN, Bluetooth v4.0, GPS

Detaljnije informacije na:
http://www.mi.com/in/redmi1s/

Galerija/album fotografija. Imate po brojevima (kliknete na fotografiju za punu veličinu):

http://imgur.com/j9YMsea,zfvHNhn,yls...BPSE,RbtTbTV#0

HARDVER:

U pitanju je monoblok telefon. Ima tri senzora na dnu ekrana koji su vidljivi i kada se telefon ne koristi i crvene su boje (utisnuti su). Senzori su (s leva udesno) za MENI, POČETNI EKRAN (HOME) i POVRATAK (BACK). Ispod HOME senzora nalazi se LED za notifikacije/obaveštenja. Moguće je podešavati različite boje za različite programe. Sa desne strane su tasteri za jačinu zvuka i za power on/off/lockscreen. Koliko je ovo dobro i funkcionalno ne znam... Meni se u toku testiranja više puta dešavalo da pritisnem volume down umesto power taster (baš su blizu). Možda bi bilo praktičnije da su levo raspoređeni tasteri za jačinu zvuka, a desno power taster ili da su nešto različitije teksture pa da se na dodir prepozna. Na vrhu kućišta, desno od slušalice/zvučnika za razgovor, nalazi se 3.5mm konektor za slušalice dok je prednja kamerica od 1.6mpx sa leve strane. Na dnu kućišta je mikrofon i microUSB port. Sa zadnje strane, gornji deo po sredini, nalazi se kamerica od 8mpx i ispod nje LED blic, dok je malo udesno zvučnik. Pri dnu kućišta oznaka telefona/oznaka, logo proizvođača. Jedno jednostavno Mi, koje mi stvarno deluje prosto i elegantno. Kvalitet kućišta je fenomenalan. S obzirom da je kompletno od plastike, i da telefon spada u red budžet telefona sa odličnim komponentama, izrada je vrhunska. Jedina mana, makar na mom primerku, jeste da sa desne strane iznad tastera za jačinu zvuka malo škripi kada se pritisne. Kao da ne naleže dovoljno dobro. Masa telefona je malo veća nego što sam navikao. Telefon zna da postane malo težak posle dužeg korišćenja, i nezgodan za držanje u jednoj šaci što zbog dimenzije, što zbog mase. Sveukupan utisak o dizajnu... generalno mogli su malo bolje iskoristiti ivice telefona. Možda bi to bolje uticalo na rukovanje telefonom, jer bi telefon bio po dimenzijama nešto manji, a možda i samim tim lakši. Takođe, kao što sam iznad napomenuo... estetski lepše izgleda kada su tasteri za jačinu zvuka i taster za power on/off/lockscreen na jednom mestu, ali dok se ne naviknete na položaj power tastera, mnogo puta ćete smanjiti jačinu zvuka

EKRAN:

Telefon je opremljen IPS ekranom dijagonale 4.7" (11.938 cm), sa gustinom piksela od 312 piksela po inču. Oštrina slike, fenomenalna. Dubina i preciznost boja, zadovoljavajuća. Boje su približnije realnom stanju, što je subjektivno da li je dobro ili loše. Npr. na mom Samsungu Galaxy S2 sa AMOLED ekranom boje prikaza su prilično jarkije u odnosu na Xiaomi Redmi 1S, iako je telefon 3 godine star i sa prvom generacijom AMOLED ekrana na uređajima Galaxy S serije. Vidljivost na dnevnoj svetlosti je prosečna. Ništa bolja, niti gora od bilo kog telefona koji sam imao prilike da testiram. Sadržaj na ekranu je tek jasno vidljiv kada se osvetljenje postavi na maksimum. Automatska regulacija osvetljenja nije loša, ali prilično zna da baguje, pa mi se u toku testiranja dešavalo da daje neku srednju vrednost osvetljenja, i naglo padne na minimalnu. Uglovi vidljivosti su ok dok se telefon baš ne gleda iskosa. Corning Gorilla Glass... nisam ga testirao Ali generalno, samo prisustvo mi deluje kao neka vrsta osiguranja. Za sada nema tragova korišćenja, mada se kratko i koristi. Zaštitnu foliju sam nalepio po pristizanju telefona, ali iako je bila glossy, mnogo je uništavala prikaz boja na telefonu, tako da sam je skinuo. Uzdam se u Corning Gorilla Glass

ZVUK:

Telefon poseduje mono ozvučenje. Što se jačine tiče, prosečna je, ništa specijalno. Što se oštrine zvuka tiče - prilično je jasan i čist zvuk koji dopire iz zvučnika. Međutim kod audio sadržaja koji su imali izraženiji bas, telefon je zvučao prilično plitko. Kao sa nekim manjim ehom. Ali ništa strašno, gotovo i neosetno u svakodnevnom korišćenju (za razliku od ovakvog testiranja gde se bukvalno traži "dlaka u jajetu"). Što se kvaliteta zvuka tiče preko 3.5mm konektora, telefon nadoknađuje manje mane kod zvučnika. Zvuk je odličan (mada su i slušalice koje sam koristio prilikom testa kvalitetne ) Takođe vrlo važna stvar jeste da je zvuk slušalice/zvučnika za razgovor odličan, kao i čistina, oštrina mikrofona za razgovor.

Poslednja ispravka: millanche (3.8.2014 u 20:31)
millanche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke