Prikaz jedne poruke
Stara 6.2.2018, 23:59   #177
director
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 1.487
Zahvalnice: 174
Zahvaljeno 178 puta na 157 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku director
Određen forumom Re: Kingdom Come: Deliverance

Ljudi kada analiziraju neko oružje uvek zamišljaju da se ono koristi po nekom šablonu. To mi je uvek smetalo kod recimo analiza aviona ili tenkova iz ww2. Niko nije razmišljao da su borbe jedan na jedan zapravo jako, jako retke u bitkama.

Tako isto i za srednji vek važi. Čitao sam jednu knjigu o bitci kod Ažinkura i tamo sam pročitao kako su u stvari stradavali većina od francuskih vitezova. Naime najveći broj tih vitezova je poginuo od ruke lakih engleskih pešaka (strelaca koji su potrošili strele) na taj način da su engleski oklopljeni vitezovi držali liniju a ovi lako oklopljeni strelci, sada u ulozi pešadije, utrčavali i ubijali francuze ubadanjem u slabe tačke oklopa (uglavnom sastavi oklopa ako pričamo o onim najoklopljenijim vizezovima).

Naravno zbog blata koje je bilo natopilo polje na kom se bitka nalazila većina francuskih lakih pešadinaca su tokom prilaza poginula od strela jer su išli jako sporo i bili laka meta za engleske strelce. Da su oni opstali u većem broju verovatno bi blokirali engleske lake pešake ali to je ono o čemu sam počeo post. Ne postoji bitka sa idealnim 1 na 1 borbama.

Dakle shodno tome, možemo zaključiti da su gore pomenute tehnike korišćene jako retko a obzirom da te ogromne mačeve uglavnom koriste oklopljeni vitezovi (jer ne nose štit) skoro sigurno su većina imala zaštitne rukavice kako bi bili što bolje zaštićeni.
director je offline   Odgovor sa citatom ove poruke