Prikaz jedne poruke
Stara 24.2.2010, 2:57   #159
Ninoslav
Veteran
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Bečej/Novi Sad
Poruke: 632
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 235 puta na 119 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ninoslav Slanje poruke preko AIM-a korisniku Ninoslav Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ninoslav Slanje poruke preko Yahooa korisniku Ninoslav Slanje poruke preko Skypea korisniku Ninoslav
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
urke kaže: Pregled poruke
Да, треба нам. Али не као искључиво већ алтернативно решење. Пре свега сматрам да би горе поменути државни органи и пословни субјекти своје ћириличне веб садржаје вероватно поставили на ћириличне домене, док би латиничне оставили на .rs, одн. на .com/.org/.net ако је у питању међународни садржај.
Ma nemoj? I šta će onda da se dogodi kada opštine & ostali odluče "jednoglasno" da pređu na ćirilicu jer je to Beograd naredio, kada to javno objave, propagiraju i naturaju svima preko lokalnih televizija i radio stanica ovde u Vojvodini. Baš bih voleo da vidim nekog Mađara iz Subotice koji će da otkuca adresu opštine... Subotica, Senta, Kanjiža, Horgoš, Zrenjanin... Primera je koliko hoćeš... Imam gomilu prijatelja koji super govore srpski ali ne znaju da ga pišu. Da neće možda sad da ga uče ako hoće da poruče npr. dokument o državljanstvu?
I šta će biti ako državne ustanove donesu odluku da se svi postojeći .rs domeni redirektuju na ćirilične? Kao da je problem ovim moronima u Skupštini da to izglasaju, već vidim demonstracije i lomljenje Beograda ako se to ne dogodi, jer ipak, to je ćirilica, eeej!

Ako se ovo uvede, VELIKA većina ljudi koji NISU Srbi i/ili ne znaju ćirilicu ostaće uskraćeni i, zašto to ne reći, izdvojeni. Manjine se moraju poštovati i čuvati, pre svega.

Dakle, ne, ne i NE ovome... O čemu mi razmišljamo bre. U zemlji koja se raspada brže od gubavca na ekstaziju, mi drvimo o ovoj gluposti.

Oni sajtovi koji žele da imaju ćirilično i latinično pismo, neka ga imaju. Ali adrese nikako. Cela ta priča oko dodatnih domena je totalna nebuloza.

Primer: otvaranje naslovne strane nekog sajta trenutno "košta": 3 sekunde kucanja adrese i 10 sekundi "skimovanja" da li je nešto novo okačeno. Novi domen: 15 sekundi kucanja adrese i balansiranja sa alt i shift, i to AKO ne zamenim "b" i "v" ili tako nešto, plus 10 sekundi za novi sadržaj. O čemu mi pričamo...

I da, pre nego što počnete da bacate drvlje und kamenje, ja sam rođen ovde, i koristim oba pisma podjednako, ali na internetu isključivo latinicu.

P.S. Zar se niko nije zapitao da će se onda javiti glasnogovornici koji će tražiti da se uvede i treći domen, čistokrvna latinica. Jer, peraperic.com je tako passe, daj ovamo peraperić.com, a usput i ćirilični, 3 u 1...

Citat:
Jim Bravura kaže: Pregled poruke
Неће бити, члан 10. Устава (језик и писмо) јасно каже да су "у републици Србији у службеној употреби српски језик и ћирилично писмо. Службена употреба других језика и писама уређује се законом, на основу Устава." Латиница се ни не помиње
Neće biti! Zaboravio si da citiraš zakon koji to uređuje - Zakon o službenoj upotrebi jezika i pisama.

Citat:
II. SLUŽBENA UPOTREBA LATINIČKOG PISMA
Član 8.
U opštinama u kojima u većem broju žive pripadnici naroda čije je primarno pismo, u skladu s tradicijom tog naroda, latinica, u službenoj je upotrebi i latiničko pismo.

Član 9.
Organi i organizacije koje vrše javna ovlašćenja u opštini u kojoj je u službenoj upotrebi i latiničko pismo, dužni su da građanima, na njihov zahtev, na latiničkom pismu dostavljaju rešenja i druga pismena kojima se rešava o njihovim pravima i obavezama, kao i svedočanstva i druge javne isprave .
Obrasci javnih isprava za potrebe opština u kojima je u službenoj upotrebi i latiničko pismo, štampaju se ćirilicom i latinicom.

http://www.ombudsmanapv.org/Dokument...a_i_pisama.pdf
...što čini dooobar deo Vojvodine, da se ne lažemo...

Poslednja ispravka: Ninoslav (24.2.2010 u 3:08)
Ninoslav je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Ninoslav na korisnoj poruci:
Marshall George (25.2.2010)