Prikaz jedne poruke
Stara 3.12.2015, 12:27   #14
Yonai
Član
 
Član od: 27.3.2013.
Poruke: 378
Zahvalnice: 1.149
Zahvaljeno 502 puta na 188 poruka
Arrow Re: Svet kompjutera 12/2015

Citat:
Wolverine kaže: Pregled poruke
Razumem kako bode oči. Iskreno, možda je i pasvord bio trn u oku ljudima pre X godina? Razmišljao sam pri lektorisanju o tome, tačno mi je delovalo kao da je na pola puta od "korisničkog slenga" i "službenog slenga". Takođe, nekoliko lokacija na kojima se obrađuje IT tematika (a uglavnom su obrazovnog karaktera) se reč regularno nalazi pa sam se i time vodio.
Meni je bolo oči i paralo uši kada sam se tek zaposlio u firmi gde i danas radim. "Kredencijali". Kakvi crni, bre, kredencijali? Međutim, u roku od par dana sam shvatio da je to prosto duboko ukorenjen izraz u IT sektoru moje firme. A firma je najveća u svojoj branši kod nas i ima blizu 10.000 zaposlenih. IT sektor je to preneo i na ostale zaposlene i danas bukvalno svi interno koriste izraz "kredencijali". Skoro pa da te pogledaju čudno kada kažeš "lozinka" i "korisničko ime".

Ne kažem da mi je prirodno, uvek više volim naše reči, ali svakako mi više ne para uši kao ranije, zbog sile prilika. U kontaktu sa ljudima iz drugih firmi i njihovih IT sektora sam takođe često imao priliku da čujem tu reč. I eto, nekako mi je postala deo struke i svakodnevne komunikacije, iako je ja lično ne koristim. Verujem da je i autor tog teksta imao ista ili slična iskustva, pa mu se zato ta reč učinila adekvatnom. To je jednostavno, realnost, pogotovo u IT struci koja daleko brže od svih ostalih usvaja reči iz engleskog jezika koji je i dalje jezik broj jedan u IT svetu.

Sad da li to tako uopšte treba da bude i da li takva praksa treba da bude i deo SK uredničke politike - mislim da nisam dovoljno ni stručan ni kompetentan da bih mogao da dam neki iole merodavan sud. Samo iznosim neka iskustva iz prakse i realno stanje stvari iz mog okruženja.
Yonai je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Yonai na korisnoj poruci:
Oggy (4.12.2015)