Prikaz jedne poruke
Stara 6.12.2015, 13:21   #26
Maladikt
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2006.
Lokacija: In
Poruke: 3.207
Zahvalnice: 840
Zahvaljeno 973 puta na 624 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2015

Citat:
Rocker kaže: Pregled poruke
Nemamo sopstvenu, izvornu reč koja objedinjuje "korisničko ime i lozinku", ali je zvanično usvojeno da se "credentials" prevodi kao "akreditiv", odnosno u ovom slučaju "akreditivi".

Ljudi koji se bave IT-em ne bave se jezikom, pa je tako sav transkribovani, interni sleng koji koriste nepravilan sa aspekta pravopisa srpskog jezika. Mene podjednako nervira i upotreba izraza "developer" i "diskretno", a o potpuno transkribovanim sintagmama sa engleskog da i ne govorim. Previše rogobatno i besmisleno zvuči.
Kasnim par dana, ali tek sad videh post, a tematika mi je interesantna. Kod mene na poslu se ravnopravno koriste "kredencijali" i "pristupni parametri", s tim da ja prvi izraz nikada nisam koristio, ali sam odmah znao na šta se odnosi kada sam ga čuo u "srpskoj verziji" (a koriste ga i naši klijenti koji nisu iz IT struke).

Za "akreditive" prvi put čujem, moram da priznam. Izguglao sam izraz i uglavnom se kao rezultati dobijaju razne stranice iz oblasti bankarstva, jer je akreditiv izgleda (i) "pismo ili instrument plaćanja kojim nalogodavac akreditiva, preko banke, stavlja na raspolaganje korisniku akreditiva određeni iznos, a koji korisnik može naplatiti kada ispuni određene uslove".

Ako neko ima neki link ka službenoj definiciji akreditiva u IT oblasti voleo bih da ga vidim, pošto od gugla izgleda nema neke vajde.
Maladikt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Maladikt na korisnoj poruci:
kotarac (16.12.2015), player1 (6.12.2015)