Prikaz jedne poruke
Stara 14.2.2015, 23:25   #118
JaImojiProblemi
Član
 
Član od: 30.9.2014.
Poruke: 407
Zahvalnice: 57
Zahvaljeno 114 puta na 112 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Citat:
fla-vor-aid kaže: Pregled poruke
Ma meni je ovo baš bezveze pola nas nezna čirilicu šta znam !
Ukoliko je u pitanju srpski sajt, a jeste, cirilica bi trebalo da bude osnova.
Zvanicno pismo u Republici Srbiji jeste cirilica. Koliko se secam, 20.11. 2006-e godine je donet zakon koji kaze da su u Republici Srbiji u sluzbenoj upotrebi srpski jezik i cirilicko pismo, samo srpski jezik i cirilicko pismo. Dalje, neka vas ne zbuni "cirilicko" a ne "cirilicno". Kada govorimo samo o fontovima "cirilicno-cirilicko" i "latinicno-latinicko", dozvoljena su oba oblika, ali, prednost se ipak daje "cirilickom-latinickom". Sluzbena upotreba drugih jezika i pisama se uredjuje zakonom.

Sudeci po procentima, cirilica ce postati u Republici Srbiji arhaicno pismo. Poslednje istrazivanje je pokazalo, da cak 47 posto populacije pise latinicu a 36 posto cirilicu. Moramo biti svesni toga da je proces odumiranja cirilice kao jednog od nasih stubova kulture poceo sada vec davne 1918 godine. Ali i sa ovako malim koracima to polako ali sigurno mozemo usporiti, jer je za sprecavanje potrebno mnogo vise.

Prosirio sam malo temu, sa ciljem apela. Pogledavsi sve iz drugog ugla.
Bice interesantno urednicima.

Ono sto je tebi bez ikakve veze, drugima je vazno. Cirilicu je potrebno znati, kao sto je potrebno znati i latinicu. Ali, kada je Srbija u pitanju, cirilica je neizbezna. Ako mi budemo nastavili bezati od sebe, nece nas biti.

Svestan sam toga da se radikalno na privatnu upotrebu pisma ne moze uticati, ali na svaki drugi nacin je to moguce.
JaImojiProblemi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke