Prikaz jedne poruke
Stara 10.8.2013, 22:16   #14
McLaren F1
Novi član
 
Član od: 30.1.2010.
Lokacija: Beograd
Poruke: 27
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Laptop do 120 000 rsd? Lenovo Y510p vs ???

Izvinite što odgovaram ovako kasno, ali imao sam jako malo slobodnog vremena ovih dana. Za početak, zahvalio bih se svima na korisnim sugestijama, kao i flamingosu i dimo na strpljenju i odgovorima preko pp.

Nažalost, od ovog laptopa (Y510p) sam odustao za sada, posle par saznanja o kojima ću pisati dole.

Prvo što mi se "desilo" je to da mi je otac rekao da ipak neću moći da naručim laptop iz USA preko strica jer bi mu više odgovaralo da ga plati preko firminog računa, što je automatski značilo da neću moći da uzmem SLI verziju jer se ne prodaje kod nas. I pored toga, nisam odustao od laptopa, jer sam mislio da ako mi ikada zatreba druga grafička, nju ću odvojeno poručiti iz USA.

Ono što me je najviše razočaralo i odvratilo od kupovine ovog laptopa je SSD.
Naime, planirao sam da kupim "standardni" mSATA SSD od 120gb i da ga ubacim u slot, pored već postojećeg 5400rpm 1tb hard diska. Međutim, saznao sam da ovaj laptop koristi novi tip SSD-a, tačnije M.2 (NGFF), kojeg trenutno uopšte i nema u prodaji, ako sam dobro razumeo. A i kada krenu da se prodaju, njihova cena sigurno neće biti mala, dok sa druge strane, mSATA SSD-ovi su sve jeftiniji i dostupniji. Kao što možete i da pretpostavite, mSATA SSD ne može da stane u slot od M.2 jer je M.2 manjih dimenzija.
Postoje čak i glasine da verzije Y510p koje se prodaju bez opcionog 24gb SSD-a (ta verzija se prodaje u Srbiji), koji dolazi sa 1tb hard diskom, uopšte i nemaju slot za SSD unutar laptopa.
Neko će reći, kupi mSATA SSD i ubaci ga u fioku umesto optičkog drajva, ali onda ta fioka gubi poentu, tj. neću moći ništa drugo da nadogradim (grafiku, drugi kuler, bluray optički drajv). Takođe, mogao bih da izbacim hard disk i umesto njega da stavim 500gb mSATA SSD, a hard disk da koristim kao eksterni hard, ali ova opcija mi je preskupa.

Zbog ovoga sam odustao do daljnjeg od ovog laptopa, a u narednom vremenu ću razmisliti da li da definitivno batalim njegovu kupovinu, ili da sačekam malo da vidim kako će se kretati cena 500gb mSATA SSD-a, koji bih stavio umesto hard diska, ili 120gb M.2 (NGFF) SSD-a, koji bih stavio u slot pored hard diska.

Poslednja ispravka: McLaren F1 (10.8.2013 u 22:23)
McLaren F1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku McLaren F1 na korisnoj poruci:
NjegovaWisost (29.8.2013)