Prikaz jedne poruke
Stara 6.5.2022, 9:25   #6
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Philips TV, kalibracija, pomoć?

balans bele i crne, kao osnova kvaliteta slike, jednostavno zavisi od kvaliteta samog uredjaja.

ne znam kako te opcije sada naziva philips, ali u poslednje vreme uglavnom je "backlight" taj koji odredjuje koliko ce crna da bude crna, a "contrast" koliko ce bela da bude bela.
i onda contrast lupis na maks, a backlight trazis balans - da ne bude prenizak i da slika bude tamna, a da ne bude ni prejak pa da crna bude bleda.
tako je bar na samsungu i tu mu brightness dodje kao neko hibridno podesavanje za gamma koje je mozda najbolje i ne dirati.

naravno, ako tv ima local dimming opciju, a gotovo sam siguran da taj nema, ona moze drasticno da poboljsa kontrast, a po cenu toga da svetli delovi na tamnim pozadinama sijaju malo i van svojih granica (halo efekat). samo je oled blizu savrsenog tv-a, ali i on ima svoje probleme (pre svega burn in i smanjivanje osvetljenja kada je slika presvetla, a cena 1.000+ evra).

kakogod, mislim da od tog tv-a ne mozes da ocekujes mnogo vise od toga da ti daje sliku i da bude korektna. ima ljudi koji rade to kalibriranje, ali mislim da bi naplatili dosta vise od tih 13 evra. i sumnjam da bi ucinili cudo sa tim philipsom.

opet kazem, ne znam kako je na tom tvom modelu, ali cesto bude u opcijama i "2 point" podesavanje. tu mozes da udjes i ako ti, kada je slika potpuno bela, boja vuce na crvenkasto, plavkasto ili zelenkasto, da smanjis vrednosti kod tih boja kako bi bela bila cistija bela. to bi cackali i oni koji rade kalibraciju.

takodje, mozda ima opcija za podesavanje "temperature" (hladno vuce na plavkaste tonove, toplo vuce na zuckaste, koji su prirodniji i bolje je da malko vuce na njih), pa vidi i to.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku polarnimeda na korisnoj poruci:
LoneWolf (7.5.2022)