tema: [Ostalo] Lg oled 55 c1
Prikaz jedne poruke
Stara 19.4.2022, 19:05   #2
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Lg oled 55 c1

Uniformnost ekrana

Iako OLED ima savršenu i ničim uznemirenu crnu, ipak nije oslobođen nekih drugih neuniformnosti. Jedna od njih je kada se pusti čisto siva boja, ekran može imati sektore različite svetline pa to izgleda malo flekavo. Može se često naći primer na netu ali na sreću moj primerak je savršeno uniforman u tom pogledu. Druga vrsta neuniformnosti je roza tinta koja se može javiti na delu ekrana a opet se najbolje vidi na vrlo uniformnoj sivoj ili beloj. E moj TV to ima. Donja trećina ekrana ima rozu tintu koja se vidi na čisto sivoj ili čisto beloj pozadini. Sreća u nesreći je što se ne primećuje u realnom sadržaju koji ima bilo kakve boje i šare po sebi.

Motion, Odziv, Gaming

OLED ima praktično instant odziv piksela što je fenomenalno za igranje u 60+ fps. Mada sam ja isprobao samo do 60Hz jer 120Hz mod nisam uspeo da aktiviram. Mojih 7m HDMI kabla očigledno nije najkvalitetnijih HDMI 2.1a vrste, pa TV ne prijavljuje kompu da može 120Hz koje može kada je HDMI kabal prikladan. Nisam se još uvek cimao da kupujem nov kabal jer teram RX470 i svejedno ne mogu više od 60 da izvučem iz većine naslova. Uglavnom, u game modu TV je brz isto koliko i monitor. Ovih dana igram GoW i odziv je odličan, slika takođe. TV inače podržava i VRR koji sam isprobavao samo na kratko jer mi GoW mahom radi na 60fps, što je limit trenutnog HMDI kabla pa i ne mogu baš da ga testiram kako treba.

Skoro instant odziv piksela nažalost znači da ekran nema prirodan blur kao LCD, pa na svim sadržajima nižeg frejm rejta kao što su filmovi, ako se ne uključi baš nikakva interpolacija slika bude vrlo seckava. Na svu sreću interoplacija radi jako fin posao, niži nivoi ne unose baš nikakav soap opera efekat ali ja ipak preferiram neke srednje koji još malo uglade pokrete i dodaju vrlo malo soap opera efekta. Na max je već previše neprirodno.

ZVUK

TV ima stereo zvučnike i kao neke mini vufere ugrađene. Mogu reći da se primeti jer je bas malo jači i teži nego što sam navikao da čujem na TV-u. Nije baš zamena za propisan HiFi ili kućni bioskop ali radi sasvim fin posao i zvuk je iznad proseka.

WEB OS i Daljinac

LG ne koristi Android TV već fura svoj Web OS koji se takođe zasniva na Linux kernelu. To radi sasvim korektno i pristojno brzo. Od aplikacija ima sve što mi treba: YT, Netflix, HBO Max... i 4K HDR sadržaj na svakoj od njih radi odlično.

Možda najzanimljivija stvar mi je sam daljinac, kako ga LG zove Magic Remote. U sebi ima senzore za pokrete i čim se malo prodrma izbaci strelicu na ekranu kojom se upravlja pokretima celog daljinca. A da miš vajb bude kompletan, tu je i scroll točkić. To u praksi radi sasvim dobro i vrlo je korisno u određenim aplikacijama. Stvar broj dva koja mi se sviđa je da se svakom broju može dodeliti quick access za bilo koju aplikaciju. Pa tako long press na neki taster poziva koju god ste mu aplikaciju dodelili. Odlična stvar i mnogo brža od otvaranja bilo kakvog Home menija.

Još jedna pametna stvar je skoro potpuno crni screensaver koji se uključi vrlo brzo kada TV ostavim u nekom meniju (YT npr.) i zaboravim da isključim. Zato se oko toga ne cimam kada krenem da radim nešto drugo, znam da screensaver uleće vrlo brzo na statičnoj slici.

UKUPAN UTISAK

Ukupan utisak je generalno odličan. Kontrast i taj 3D osećaj kod kvalitetnog materijala je nedostižan čak i za najbolji LCD. Limit OLED-a u smislu maksimalnog osvetljenja se u realnoj upotrebi vidi ekstremno retko. U SDR sadržaju zapravo nikad, tu ga držim na 60 od mogućih 100 za osvetljenje. Tek u HDR sadržaju koji je masterovan tako da dominira mrak i sivina se oseti da bi valjalo imati malo više brigthnessa kada se gleda u dobro osvetljenoj prostoriji. Ali čak se i to da pobediti sa par tvikova koji kažu TV-u da ignoriše ugrađeni tone mapping, smanji dinamički opseg materijala i time izdigne prosečnu osvetljenost slike. Ja npr. to radim kada gledam Raising Dion seriju preko dana i ništa mi ne fali.

Ako ste od onih korisnika koji bi najviše gledali TV kanale, sportske kanale, nekakve reality programe poput Survivor (čini mi se da svi oko mene to prate sem mene)... realno se razlika u slici između dobrog VA LCD-a i OLED-a i ne primeti jer je to sve svetao sadržaj relativno niskog kvaliteta i ne uspeva da dođe do izražaja.

Razmišljao sam malo da li čekati C2 seriju ili QD-OLED ali videh da su im cene u startu po 700+ evra više a nisam mogao i želeo da čekam da one polako padaju... pred kraj godine bi onda opet najavili neku sledeću generaciju i tako u krug. Uglavnom, happy sam konačno i više mi nikakvo isijavanje ili dimming ne bode oči, ovaj TV ostaje tu gde je sve dok bude radio.

Poslednja ispravka: Aibo (19.4.2022 u 22:05)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 6 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Aleksandar Djurovic (19.4.2022), choi (19.4.2022), galebns (25.4.2022), polarnimeda (24.4.2022), Starface (24.4.2022), VMilan (24.4.2022)