Prikaz jedne poruke
Stara 26.7.2015, 16:32   #20
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Citat:
mvasic kaže: Pregled poruke
Pa sad, s obzirom Motorola 68000(030, 040, 020..) procesor, ne moz' da pripada eri 8-bitnih racunara, sve i da hoce. Taj procesor je mogao da adresira i do 32 bita (uglavnom do 24), tako da trpanje Amige (Atari ST, takodje) u kos sa C64 i ZX nekako ne ide.

Tema je zanimljiva, pitanje je odlicno, ali ne valja mesati babe i zabe

Amiga, Atari, Mac.. su bili perjanice generacije koja je usledila posle dominacije C64, ZX, BBC...
Itekako moze Ako se ne varam M68000 je predstavljen 1979 a to je vreme kada ni u SAD 8-bitni racunari nisu bili narocito rasprostranjeni.
Postojala je i ona verzija MC68008 sto je ugradjivana u QL sa 8-bitnom magistralom podataka mada je sama logika prcesora radila sa 16 bita.

Ma ne masam ja ni babe ni zabe nego samo govorim da je malo tesko definisati naziv teme koja bi obuhvatala ceo taj opseg racunara iz 80-ih. Mislio sam da umesto "8-bitnih" stoji "kucnih racunara" ali sam pomislio da ce biti ljudi koji nece razumeti sta je u pitanju. Mogao sam da u anketu ne ubrojim 16-bitne racunare ali mi je to bilo malo glupo. Sve do kraja 80-ih trojka Spektrum-C64-CPC464 je cinila verovatno preko 80% ucesca kucnih racunara u tadasnjoj Jugoslaviji.

Kada se gleda sa distance, zlatna era 8-bitnih racunara (bar u Jugoslaviji) je trajala veoma kratko. Do 1983 je bilo malo ljudi koji su znali za racunare. Zlatni bum nastaje tek 1984 ali je vec u januaru te godine lansiran prvi 16/32-bitni Mac i pocinje era 16-bitnika. Amiga i ST su stigli 1985. Mi smo malo kasnili za zapadom zato sto smo bili siromasniji pa su kod nas 8-bitnici vladali jos nekoliko godina posle toga ali bi ja taj period nazvao "srebrnom erom" ))
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke