Prikaz jedne poruke
Stara 25.11.2010, 17:02   #54
dijego_
Starosedelac
 
Član od: 2.3.2008.
Lokacija: belgrade
Poruke: 1.419
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 753 puta na 411 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dijego_
Određen forumom Re: Predlozite mi dobru avanturu

Citat:
Boris B. kaže: Pregled poruke
Avatar radi apsolutno sve što ti izabereš, bez odbijanja ili svojeglavih opaski.
ovde je jednostavna prepreka kolicina potrebnog dizajniranja i velicina igre - ni najveci "sandbox" ti to ne omogucava, ali je majstorstvo napraviti sto vecu "iluziju" slobode u okviru onoga sto igra predstavlja, kao sto to rade avanture za koje se smatra da su najbolje

Citat:
Boris B. kaže: Pregled poruke
Tokom opažanja ti biraš koje činjenice su bitne koje idu u neki žurnal
To je pod uslovom da igra poseduje zurnal kao element u napredovanju. Raniji Serlok Holms od Frogwaresa ima jako originalnu zamisao sa onim delom na kraju poglavlja kada jednostavno moras da tumbas po dnevniku koji je zapisivao sve a ti moras da vadis vazne detalje i da odgovaras na kviz pitanja. U vs Ripperu su mislim napravili "losiji" sistem u tom smislu da su ga izmenili tako da se moze resiti i uz nasumicno kliktanje i pogreske dok se ne dodje do resenja, bez potrebe da shvatite zasto je i to resenje.

Citat:
Boris B. kaže: Pregled poruke
Tokom dialoga pored standardih opcija mogućnost biranja zapisa iz žurnala
Opet je jedna od prepreka kolicina potrebnog programiranja ali se to opet moze vesto napraviti ako je zurnal sastavni deo igre, kao sto nije u vecini slucajeva. Al Emmo recimo daje mogucnost da svi likovi u igri imaju poseban komentar na svaki predmet u inventaru.

Citat:
Boris B. kaže: Pregled poruke
Povezivanje činjenica na nekom Brainstorm ekranu, i to bez trenutnih true-false indikatora da si na pravom putu. Povezane činjenice otvaraju dodatne (možda pogrešne) činjenice i eventualno nove lokacije (možda slepe puteve)
To je ono upravo sto je uradio Serlok vs Riper ali si opet mogao da dodjes do resenja nasumicnim kliktanjem. Najveci problem ovde je dizajn, i da tako nesto bude zanimljivo ali ne i banalno lako, jer je u tom slucaju samo ubacivanje radi duzeg gameplaya.

Citat:
Boris B. kaže: Pregled poruke
Mogućnost da zaključiš slučaj u bilo kom trenutku čak iako nisi u pravu, mada ako imaš premalo dokaza sledi Fail.
pa da, ali sta ces onda - ucitaces igru i nastavices kao da nista nije bilo i znaces da ne mozes da zakljucis slucaj jos uvek, te se svodi na isto kao da te opcije nije ni bilo, osim sto se dizajneri moraju lomatati sa nelinearnoscu. The Last Express ima nesto slicno tome, jer gines ako ne "prikupis dokaze" kako igra ide. Ovde jedino da napravis vise puteva i krajeva, ali cak i to nije resenje zato sto bi morao da pravis i drasticnu razliku u tome ko je krivac, jer bi imao drugacije dokaze na tim putevima koji bi mozda sugerisali na drugo resenje.

Citat:
Boris B. kaže: Pregled poruke
Mogućnost zaglavljivanja usled pogrešnog rezonovanja
Probala Sierra odavno. Ipak su igre interaktivna zabava, i pokazalo se da vecina ljudi ne voli da bude zaglavljena bez mogucnosti da napreduje, a pogotovu ne da bude zaglavljena u 7. poglavlju zato sto nije pokupljen kljuc u prvom. A ako pricamo o trenutnom zaglavljivanju koje je jasno igracu, onda se opet svodi na ucitavanje pozicije pre zaglavljivanja i nastavljanje igre.


Inace, bas sam se i odlucio na nabavku Discworld Noira pre neki dan jer ga nisam igrao, i nakon malo igranja ocigledan je sjajan kvalitet i ta originalnost u dijalozi-zagonetke sistemu na koju su kasnije igre morale vise da se ugledaju. Rano govoreci, mislim da razlog zasto igra i pored toga sto je mnogi cesto svrstavaju u najbolje ikada, nije toliko spominjana u tom smislu kao npr. Monkey Island, Gabriel Knight ili Day of the Tentacle pre svega zbog "nesavrsene" grafike kao posledice 3D zamke tih godina i cinjenice da mozda losije izgleda od Grim Fandanga uz pretezno mracnije lokacije, kao i zbog nezgrapnog interfejsa koji trazi jedan klik vise.

Spoiler za daleko od ochiju gamemastera...:
p.s. nadam se da jedan GM ne cita da sam zapoceo drugu igru jer ce da me obesi za bubasvabina ja.. ali dobro, ionako mi ne da da pricam o trecem chapteru

Poslednja ispravka: dijego_ (25.11.2010 u 17:24)
dijego_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke