Prikaz jedne poruke
Stara 23.2.2010, 17:30   #32
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Moje je skromno mišljenje da ne treba uvoditi ćirilični domen. Taj akt bi samo doveo do dodatnih nepotrebnih komplikacija. Naprimer neki od mogućih:

Osoba A otvori domen forum.sk.srb a osoba B форум.ск.срб. Jasno je da bi to dovelo do niza pravnih i drugih problema.
Pretpostaviću da će po pravilniku ovo biti rešeno tako da će vlasnik domena koji već postoji na jednom ili drugom pismu raspolagati i sa drugim ili imati određena prava i beneficije za upotrebu iste.

Sledeća stvar su tastature. Činjenica je da su mnoge teme od značaja ili pitanja za surfera na engleskom jeziku. Da li to znači da ćemo morati svaki put da prebacujemo tastaturu kada tražimo nešto? Pa većina ni sad ne koristi slova č,ć itd zbog gore navedenog razloga (i ja sam među njima, ovaj put pravim mali izuzetak). Tako da vraćajući se na gornji primer ako osoba A raspolaže sa oba domena, ja ću uvek koristi latinični jer je prosto lakše i brže. Zašto uvek tražimo načine da sebi dodatno zakomplikujemo život

Opet, ljudski mozak je čudo pa se na svašta može navići. Prost primer - Do nedavno sam aktivno koristio tri različita pisma na poslu. Toliko sam se navikao na promenu lokacija određenih slova na tastaturi da sa promenom jezika u taskbaru ja sam podsvesno promenio raspored tastera na tastaturi i uvek kucao brzo i bez problema.

Sve te resurse, po mom mišljenju naravno, bi trebalo preliti u neki drugi vid promocije i očuvanja ćiriličnog pisma.
Ja sam na fakultetu za neke predmete vodio beleške na latinici a za neke na ćirilici. Dobra vežba za mozak a ni ćirilicu nisam zaboravio.
A možda bi trebalo i postaviti pitanje da li u 21. veku treba suziti vidokrug pa postepeno skroz preći na ćirilicu? Ovo pitanje je poprilično bezobrazno, no znajući kako uvek i u svemu teramo inat, možda ima i tu nešto...

Otprilike toliko za sad.
Eddy je offline