Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > O SK-u uopšte

O SK-u uopšte Opšta rasprava o izgledu i sadržaju časopisa.
Primedbe, predlozi i pohvale su dobrodošli!

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.5.2013, 16:58   #1
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Question Hard/Soft scena: anketa, utisci, komentari...

Pozdrav,
Moje ime je Nikola i od februara (broj 3/2013) uređujem rubriku Hard/Soft scena u Svetu kompjutera. Inače sam redovan saradnik od početka 2008. godine i najviše sam pisao recenzije igara i slobodnog softvera.


Citat:
Sajt SK kaže:
Rubrika u kojoj se u formi kratkih vesti predstavljaju novi proizvodi i događaji na domaćoj i svetskoj kompjuterskoj sceni. Informacije o proizvodima potiču od proizvođača ili njihovih zastupnika. Dobrodošle su i informacije o vašim proizvodima.
Pošto je reč o specifičnoj rubrici (donosi kratke vesti umesto recenzija, nema je na web prezentaciji pa je dostupna samo u časopisu, tematika je mnogo raznovrsnija nego u drugim rubrikama itd) značilo bi mi da odvojite malo vremena i odgovorite na nekoliko kratkih pitanja. Možete da pišete koliko god opširno želite, da navodite primere ili kažete uopšteno. Cilj ove ankete je prikupljanje povratnih informacija o kvalitetu, raznovrsnosti i zanimljivosti vesti koje možete da čitate u okviru rubrike.

Za početak ću izneti svoje mišljenje o ciljevima rubrike, od čega i polazim prilikom pripremanja svakog novog broja. Nadam se da će ovo omogućiti čitaocima da steknu uvid u razloge zbog kojih smatram da određene vesti zaslužuju mesto u časopisu.

Svet kompjutera je informatički mesečnik. Iz tog proizilazi da čitaoci žele da čitaju o informatičkim temama, ali isto tako i da sve prikazane vesti znatiželjan čitalac može da pronađe na Internetu danima pred pojavu novog broja u trafikama. Moje je mišljenje i da su naši čitaoci radoznali i maštoviti ljudi koji teže samounapređivanju, novim saznanjima i da vole da čitaju o temama koje ne moraju biti direktno vezane za računare, zanimljive spravice ili Internet, ali predstavljaju uvid u svet nauke i tehnologije, ili njihov uticaj na naš svakodnevni život i rad. Takođe, mislim da veliki broj čitalaca ne može da priušti sebi zadovoljstvo čitanja desetine različitih časopisa, iz kojih bi pratili sve što ih zanima a nije direktno vezano za tematiku koju redovno obrađujemo u Svetu kompjutera.

Stoga je moj cilj da vesti u svakom broju budu raznovrsne, a isto tako da sve zajedno predstavljaju pregled proteklog meseca i delimičnu najavu za budućnost; da prikažu sve o čemu vredi razmisliti iz nekog razloga, čak i ako je reč o naizgled nevažnoj reklami u Brazilu ili sporednom tehničkom projektu Američkog ministarstva odbrane. Ukratko, sve što može da ima vrednost za čitaoca ne samo prve sedmice u mesecu, već i za godinu ili dve, kada iz nostalgije uzme da lista stare brojeve pa vidi da su neke stvari o kojima smo pisali ponovo aktuelne. Iz istog razloga gledam da izbegavam vesti o hiljadama startupa koji se rađaju i umiru svakog dana, pogotovo što takve stvari već prati posebna rubrika.

Zbog svega toga, veći deo vesti neposredno govori o informatičkim temama:

- Najave proizvoda i dešavanja (GTX Titan, Libre Office, Galaxy S4 ili BlackBerry, FPS izložba itd),
- novine u razvoju postojećih IT proizvoda (providni telefoni, rastegljive baterije, dodirni papir itd),
- teme iz života / dešavanja u svetu (anonimni novinar, priznanje Aronu, CISPA uzvraća udarac itd)
- zanimljivi računari/modovi (Segin notebook, tata svih konzola, kućna formula itd)

ali tu su i one nešto drugačije, koje se tek posredno dotiču IT sveta, ali nadam se jednako zanimljive:

- opšte zanimljivosti (AMA iz svemira, digitalizacija Vatikana, džinovski teleskop itd),
- zanimljivi gadgeti (novi Canon, digitalna narukvica, sigurni objektivi itd)
- naučna otkrića (Gel zaustavlja krvarenje, DNK analiza, svevideće oko itd), te na koncu
- primena IT rešenja u drugim sferama života (fudbalska revolucija, novi radar, minijatuziracija navigacije).


Zamolio bih vas da sada odgovorite na sledeća pitanja:

- Da li čitate rubriku Hard/Soft scena?
- Koji je vaš opšti utisak o izboru vesti, njihovoj tematici, zanimljivosti?
- Da li se slažete da su povremene vesti o nauci i tehnici, čak i ako nije direktno vezana za računare, telefone, internet i slično, vredne čitanja i zaslužuju mesto u SK?
- Da li smatrate da je neka važna tema zapostavljena i koja?
- Bilo šta drugo što možete da kažete, a smatrate da će doprineti kvalitetu rubrike.

Hvala što ste našli vremena da pročitate ovu poruku i odgovorite.

Poslednja ispravka: Eni (21.5.2013 u 17:12)
Eni je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Eni na korisnoj poruci:
Oggy (21.5.2013)
Stara 21.5.2013, 19:56   #2
JohnnyB
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 213
Zahvalnice: 55
Zahvaljeno 40 puta na 34 poruka
Određen forumom Re: Hard/Soft scena: anketa, utisci, komentari...

Evo da probijem led:

Rubriku Hard/soft scena čitam sa velikim uživanjem, odmah nakon i/o porta i Kuzmine kolumne (koju doduše čitam više iz navike, ali ajd). Nekako mi dođe kao dobra uvertira za naredne duge i detaljne tekstove, ali i kao dobar filter za stvari koje nisam ispratio online u dnevnim vestima (mashable, engadget, gizmodo...). U moru svakodnevnih vesti propusti sve svašta, tako da se dobar deo vesti nađem upravo u hard/soft sceni.

Upravo ta raznovrsnost vesti je i njen najbolji deo, što su tu protkane razne sfere zivota na koje utiče tehnologija. Trebalo bi tako i da se nastavi.

Jedino što uvek izostavim je rubrikica "friško", jer mi zaista nije interesantno do koje je verzije unapređena mozilla ili chrome... I ovako me te aplikacije same obaveštavaju. Svakako, neki ozbiljan upgrade vredi pomenuti, ali kao posebnu vest...

Eto, jedina mala zamerkica je da sam nekoliko puta video sliku koja je jednostavno premala za takav format vesti. Izgubi se prostor stavljajući sliku koja skoro nikako ne može da objasni ili pomogne tekstu, ali to je više izuzetak nego pravilo.

Sve u svemu, keep on with the good work.
JohnnyB je offline  
Stara 21.5.2013, 20:59   #3
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Hard/Soft scena: anketa, utisci, komentari...

Prva tri posta ostavile Nikole (valjda je i drugi Nikola)

- Da li čitate rubriku Hard/Soft scena?

Da, među jednim od prvih delova, tj. rubrika koje pročitam u SK. Doduše, tek nešto kasnije detaljno.

- Koji je vaš opšti utisak o izboru vesti, njihovoj tematici, zanimljivosti?

Izbor vesti je generalno gledano dobar, trenutni miks je ok.

- Da li se slažete da su povremene vesti o nauci i tehnici, čak i ako nije direktno vezana za računare, telefone, internet i slično, vredne čitanja i zaslužuju mesto u SK?

Da, zaslužuju, mada ne u prevelikoj meri, jer ipak je ovo Svet Kompjutera a ne Nauke (iako su to dvoje tesno povezani, postoji jasna granica).

- Da li smatrate da je neka važna tema zapostavljena i koja?

Ne bih rekao.

- Bilo šta drugo što možete da kažete, a smatrate da će doprineti kvalitetu rubrike.

Skratite stupce, i tako napravite prostora za još veći broj vesti, jer često imam osećaj da u nekim vestima ime suvišnih rečenica koje ne doprinose puno vesti. Nije to toliko strašno, niti mi previše smeta, ali eto saveta.

Sve u svemu, keep on with the good work, i nemam nekih značajnijih predloga za promene osim ovoga što sam naveo.
JohnnyNT je offline  
Stara 21.5.2013, 21:02   #4
JohnnyB
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 213
Zahvalnice: 55
Zahvaljeno 40 puta na 34 poruka
Određen forumom Re: Hard/Soft scena: anketa, utisci, komentari...

Citat:
JohnnyNT kaže: Pregled poruke
Prva tri posta ostavile Nikole (valjda je i drugi Nikola)
Jesam
JohnnyB je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku JohnnyB na korisnoj poruci:
JohnnyNT (21.5.2013)
Stara 22.5.2013, 9:35   #5
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Post Re: Hard/Soft scena: anketa, utisci, komentari...

Citat:
Eni kaže: Pregled poruke
Zbog svega toga, veći deo vesti neposredno govori o informatičkim temama:

1. Najave proizvoda i dešavanja (GTX Titan, Libre Office, Galaxy S4 ili BlackBerry, FPS izložba itd),
2. novine u razvoju postojećih IT proizvoda (providni telefoni, rastegljive baterije, dodirni papir itd),
3. teme iz života / dešavanja u svetu (anonimni novinar, priznanje Aronu, CISPA uzvraća udarac itd)
4. zanimljivi računari/modovi (Segin notebook, tata svih konzola, kućna formula itd)

ali tu su i one nešto drugačije, koje se tek posredno dotiču IT sveta, ali nadam se jednako zanimljive:

5. opšte zanimljivosti (AMA iz svemira, digitalizacija Vatikana, džinovski teleskop itd),
6. zanimljivi gadgeti (novi Canon, digitalna narukvica, sigurni objektivi itd)
7. naučna otkrića (Gel zaustavlja krvarenje, DNK analiza, svevideće oko itd), te na koncu
8. primena IT rešenja u drugim sferama života (fudbalska revolucija, novi radar, minijatuziracija navigacije).
Ja bih odgovorio kroz analizu citiranog dela (brojeve sam ja dodao, naravno), gde bih navedene stavke podelio na sledeći način:
a) meni zanimljivo: 1 i 2
b) delimično zanimljivo: 6
c) nezanimljivo: ostalo
ZoNi je offline  
Stara 4.6.2013, 8:58   #6
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Hard/Soft scena: anketa, utisci, komentari...

Hvala svima koji su se javili. Pošto je novi broj na trafikama, pozvaću još jednom čitaoce da iznesu svoje komentare, kritike, zamerke itd.
Eni je offline  
Stara 4.6.2013, 11:43   #7
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: Hard/Soft scena: anketa, utisci, komentari...

Ja nemam kritike na rubriku. Stavise ,omiljena mi je i najzanimljiviji deo casopisa je. Jedino bih dodao malo vise USB gadgeta, Flash memorija i "cica-boca" ,kao sto je pre bilo. Neke od tih gadgeta i sam imam, a za vecinu sam saznao upravo iz SK. Rubrika kao rubrika je odlicna i nadam se da ce dobiti bar jos jednu stranu, prosto kao da fali jos jedna stranica
Sladjan85 je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sladjan85 na korisnoj poruci:
voodoo_ (5.6.2013)
Stara 30.9.2013, 13:25   #8
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Hard/Soft scena: anketa, utisci, komentari...

- Da li čitate rubriku Hard/Soft scena?

Citam, ja sam jedan od onih koji citaju novinu od pocetka do kraja, pa kad stigne, stigne. (: Generalno, volim da procitam o novostim i desavanjima u svetu tehnologije i nauke.

- Koji je vaš opšti utisak o izboru vesti, njihovoj tematici, zanimljivosti?

Uglavnom zanimljive vesti. Neke teme me vise zainteresuju, neke manje. Nemam neku konkretnu sveru sta me interesuje pa da vesti iz jedne oblasti citam, a druge preskacem.

- Da li se slažete da su povremene vesti o nauci i tehnici, čak i ako nije direktno vezana za računare, telefone, internet i slično, vredne čitanja i zaslužuju mesto u SK?

Slazem se. Generalno, sve je danas manje ili vise vezano za IT na neki nacin. Ne treba naravno napuniti casopis tim temama, ali svakako treba da ih ima.

- Da li smatrate da je neka važna tema zapostavljena i koja?

Izbor tema je vec dovoljno raznovrstan, mozda nekad neka vest zahvali, ali ja bar ne primetim.

- Bilo šta drugo što možete da kažete, a smatrate da će doprineti kvalitetu rubrike.

Stil pisanja mi odgovara, izbor tema takodje. Nemam neku posebnu kritiku. Ako mi se tema svidja, svidja mi se, ako ne, nikom nista, verovatno se nekom drugom svidja. Tipa, novi Canon me ne interesuje (procitam da ubijem vreme), ali mi je zato DNK analiza zanimljiva. (:
toxic je offline  
Stara 27.12.2013, 13:29   #9
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Hard/Soft scena: anketa, utisci, komentari...

Mala nagradna igra za verne čitaoce
(treba vam Steam + Steamgifts nalog za učešće, kviz traje do 25. januara)
Eni je offline  
Stara 27.12.2013, 13:46   #10
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: Hard/Soft scena: anketa, utisci, komentari...

- Da li čitate rubriku Hard/Soft scena?

Da.. Kuzmina kolumna (volim sta lik pise, iako pola ne razumem, jer nisam pasioniran gejmer), pa onda Hard Soft scena, Test Run, Test Drive...


- Koji je vaš opšti utisak o izboru vesti, njihovoj tematici, zanimljivosti?

Broj 01.01.2014 - odlican ! Raznovrsno. Btw, gde nabaviti Star Theatre Planetarium ? Eni 10/10

- Da li se slažete da su povremene vesti o nauci i tehnici, čak i ako nije direktno vezana za računare, telefone, internet i slično, vredne čitanja i zaslužuju mesto u SK?

Ne bas. Mogu razumeti univerzalne daljince, senzore, internet radio bez racunara, ali neke sire teme ne..


- Da li smatrate da je neka važna tema zapostavljena i koja?

(malo sale) : Usb frizideri, Usb grejaci za kafu, USB lanseri raketa, USB ventilatori, USB merac sobne temperature i slicne zezalice...

- Bilo šta drugo što možete da kažete, a smatrate da će doprineti kvalitetu rubrike.

Bilo bi extra kada bi se za proizvode koji se ne mogu naci u Srbiji (pa i ne spada u neku reklamu), ostavili neki linkovi, gde bi se ti proizvodi mogli naci ili bar sajt proizvodjaca (pretpostavljam da ima, ako je za neke proizvode navedena i cena). Ja sam hteo par stvarcica da kupim (neke i jesam u okruzenju), ali mucno guglajuci i uporedjujuci slike.
Sladjan85 je offline  
Stara 27.12.2013, 14:46   #11
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: Hard/Soft scena: anketa, utisci, komentari...

Resio sam kviz, ali nemam SteamGifts, no bar mi drago da sam prvi resio Srecno dobitniku
Sladjan85 je offline  
Stara 28.12.2013, 1:42   #12
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Hard/Soft scena: anketa, utisci, komentari...

Rubrike kratkih vesti su prisutne u gotovo svakom IT casopisu. SK je oduvek tu rubriku imao na visokom nivou. Ja recimo iz navike uvek prvo citam one male poruke sa leve i desne margine. Ako coveka nesto zainteresuje, ide se na "Gugl" i trazi se vise informacija.
igor7 je offline  
Stara 20.1.2014, 12:35   #13
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Hard/Soft scena: anketa, utisci, komentari...

Posle godinu dana druženja sa softverskim, hardverskim i sličnim novotarijama (12 brojeva, uključujući februarski koji tek treba da bude objavljen) osećam da je vreme da prepustim "baklju", a imam i suviše drugih obaveza i ne bi bilo pošteno da bilo šta, u SK ili van njega, pati zbog toga.

Glavni urednik je prihvatio moje povlačenje sa mesta urednika Hard/Soft Scene, tako da je to dogovoreno.

Stoga zatvaram ovu temu, jer sam je svojevremeno otvorio da bih imao mogućnost da čujem i odgovorim na reakcije čitalaca, što više neću raditi. Ne verujem da će biti štete, jer se ispostavilo da za njom i nema prave potrebe - ljudima je lakše da HSS prokomentarišu usput kad govore o novim brojevima u namenskim temama.
Eni je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Tagovi
hard/soft scena, vesti

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:58.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com