Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Akcione igre
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Akcione igre First-person-shooteri i slično...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.12.2017, 13:00   #561
Exia
Deo inventara foruma
 
Član od: 18.6.2011.
Lokacija: off the grid
Poruke: 7.154
Zahvalnice: 496
Zahvaljeno 3.055 puta na 1.269 poruka
Određen forumom Re: Half Life 2 Episode Two

R.I.P. Jim French (Father Grigori) dug i produktivan life (pogotovu na radiju). Secam se kad je HL2 izasao 2004 (imao sam 17 godina tada) i one mape Ravenholm...i sad me hvata jeza koliko je ceo taj level bio mracan, sa sve Ocem Grigori-em i njegovim komentarima tipa ''A shepherd must tend to his flock, especially when they have grown…unruly'' i onda onaj krik zombija koji krecu da nadiru...Frenchov dubok glas samo jos vise podigao imerziju...steta sto nikad nismo saznali sta je na kraju bilo sa njim...u svakom slucaju We dont go to Ravenholm...umalo se nisam ****o od straha
Exia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2017, 14:41   #562
filpan
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2012.
Lokacija: Kumova slama, planeta Zemlja
Poruke: 3.457
Zahvalnice: 3.921
Zahvaljeno 2.108 puta na 1.167 poruka
Određen forumom Re: Half Life 2 Episode Two

HL2 kada je izasao je bio nesto nevidjeno na trzistu (kao i HL svojevremeno) sa svojom fizikom, animacijom, gomilom objekata sa kojima mozes da manevrises i mnogim drugim stvarima. Muzika i atmosfera desetka. Svaki nivo je imao unikatnu atmosferu, izmedju ostalog setanje po City 17 i policijski cas na ulicama, Ravenholm sa raznim zvukovima, ekstra brzim cudovistima i muzikom, voznja camcem po kanalizaciji pa izmedju onih zgrada koje su me podsecale na zgrade na granici Novog Beograda i Zemuna, voznja bagijem pa kad se pojavi onaj gunship pa brze bolje izlazi iz vozila, sakrivaj se i trazi neki lanser raketa da bih skinuo prokletinju...
HL igre imaju nevidjenu atmosferu koj uretko koja igra moze da pruzi (da napomem i STALKER), i zato se nastavak ocekivao kao mesija
filpan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku filpan na korisnoj poruci:
nameless1 (3.1.2018), simke85 (29.12.2017)
Stara 29.12.2017, 11:48   #563
Vlajk@
Veteran
 
Član od: 16.3.2015.
Lokacija: epicentar
Poruke: 813
Zahvalnice: 830
Zahvaljeno 246 puta na 155 poruka
Određen forumom Re: Half Life 2 Episode Two

Citat:
filpan kaže: Pregled poruke
HL2 kada je izasao je bio nesto nevidjeno na trzistu
Ne znam stvarno sta je tu bilo nevidjeno, osim fizike koja je bila najrazradjenija u to vreme, cak su postojale igre sa Havoc fizikom pre HL2 kao npr Max Payne 2. Sve ostalo spada u domen vec vidjenog i oprobanog.

Grafika nije bila ni najbolja te godine sto se tice tehnikalija, tu je Far Cry pokidao. Cak je i Doom 3 imao neke bolje tehnikalije od Sorce-a, dinamicno osvetljenje i senke, mogu slobodno spomenuti i Riddika.

Takodje tu je i famozni Ai koji je ktasio prvi HL, u dvojci je to srozano na dosta nizi nivo, inace i u tom segmentu je izgubio bitku od FC-a koji je na tom polju prosto briljirao.

Tako da eto, HL2 je prilicno izvikana i ishajpovna igra. Odlican dizajn i atmosfera ali daleko od toga da je najbolja pucacina.
Vlajk@ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2017, 13:30   #564
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Half Life 2 Episode Two

Ali kad pogledaš Doom 3, Far Cry i HL2 (velika trojka 2004. godine) HL2 se danas realno najbolje drži kao igra. Doom 3 ubija koliko je dosadan sa onim hodnik-napucavanjem a FC posle prvih nekoliko misija krene da puca po šavovima kad krene onaj besmisleni razvoj priče i napucavanje sa karakondžulama...

Tehnički i FC (post-processing, open-world rendering, shading efekti) i D3 (osvetljenje i senke) su ispred HL2 ali što se fizike konkretno tiče tu je HL2 ipak za koplje ispred oba naslova.

Istina, nije HL2 bio ništa revolucionarno ako ga analiziramo i rastavljamo na komponente - ali to je jedna od onih igara koje te zalepe za ekran od početka do kraja kad sedneš da igraš prvi put a to je oduvek najteže postići prilikom razvoja bilo koje igre. I to je ono što je najvažnije.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
purke62 (29.12.2017)
Stara 29.12.2017, 16:00   #565
Smrtonosna Šorka
Veteran
 
Član od: 11.5.2014.
Poruke: 574
Zahvalnice: 104
Zahvaljeno 43 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: Half Life 2 Episode Two

Ma meni je kod HL2 najjace ono kako preci prepreke. Kad treba da razmisliš, ako mi veruješ u HL2 episode 2, pred kraj onaj most gde treba da uzmem ono vozilo, ja sam morao da guglam o čemu se radi. Došao sam do njega, ovamo zatvoreno, a tamo preko srušen most, pojma nemam šta da radim. Nema ono mission objectives neam hints ništa, i hodam onuda preskočim na drugu stranu i ni na kraj pameti da magnetnom puskom nateram ona kola...
U celoj igri je možda još jedan bio takav momenat gde sam morao da guglam, a ostalo sam ipak sam skontao.

To nema Far Cry, ali ima bolju grafiku. Ima i ok priču FC.
Smrtonosna Šorka je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2017, 22:50   #566
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Half Life 2 Episode Two

U pravu su i Vlajko i Doktor
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2017, 22:52   #567
Exia
Deo inventara foruma
 
Član od: 18.6.2011.
Lokacija: off the grid
Poruke: 7.154
Zahvalnice: 496
Zahvaljeno 3.055 puta na 1.269 poruka
Određen forumom Re: Half Life 2 Episode Two

Doom 3 je bio dosadni hodnik shuter, FC je imao samo tehnicke prednosti i gameworld ali sve ostalo je bilo meh, HL2 je u globalu ispred pomenutih igara, imerzija, gunplay, zanimljivija prica...igra nije bila revolucija u zanru ali je vise uradila za FPS zanr nego Doom 3...FC je uradio vise sto se tice grafike ali to je to.

HL2 pa ove ostale pomenute igre
Exia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2017, 0:28   #568
nameless1
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.8.2009.
Poruke: 6.769
Zahvalnice: 3.089
Zahvaljeno 4.935 puta na 2.298 poruka
Određen forumom Re: Half Life 2 Episode Two

HL 2 je doneo revoluciju što se tiče uverljivosti likova, facijalne ekspresije, itd. Art stil je takođe bio dva koplja iznad konkurencije. FC je odličan i jeste imao bolje tehnikalije (mada mi se čini da je lošije ostario od HL2), ali to je to.. Doom 3 nije ni vredan pomena.
nameless1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2017, 5:47   #569
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Half Life 2 Episode Two

Doom je bio dobar graficki pomak, ali je podbacio u ocekivanjima.

HL2 je izgledao dobro kad je izasao, ali ne sjajno. Gejmplej i atmosfera je ono sto ga izdvaja.

Secam se da kad je izasao EP2 da je igra vec izgledala veoma zastarelno (to je godina Crysisa), i ne bi me cudilo da je to jedan od razloga sto su batalili nove epizode za HL2.
player1 je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2017, 9:49   #570
rendzer25
Veteran
 
Član od: 1.1.2006.
Poruke: 957
Zahvalnice: 119
Zahvaljeno 234 puta na 150 poruka
Određen forumom Re: Half Life 2 Episode Two

Najveći problem sa HL je što više ne postoji, Farcry je u ondašnje vreme sve pogazio i do danas predstavlja obrazac za pravi PC naslov. Uskoro izlazi novi Farcry i to po nekim najavama deluje više od običnog recikliranog naslova. Ubi je poprilično srozao kvalitet i inovativnost ali je održao franšizu, Valve je izabrao najgore rešenje, i sahranio tako veliki i kultni naslov. Ne kažem da je pametno štancovati svake godine novi nastavak. Ali jednom u pet godina treba osvežiti serijal.
rendzer25 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2017, 10:14   #571
zdravkelja
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.12.2006.
Lokacija: secretlevel.org
Poruke: 4.264
Zahvalnice: 1.929
Zahvaljeno 1.916 puta na 819 poruka
Određen forumom Re: Half Life 2 Episode Two

Svasta Half Life 2 radi bolje od ostalih, ali gunplay definitivno nije jedna od tih stvari. Mislim da su jedino GG i shotgun bili odradjeni kako treba.
zdravkelja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2017, 12:14   #572
2SaiNt4U
Starosedelac
 
Član od: 1.2.2009.
Poruke: 2.629
Zahvalnice: 525
Zahvaljeno 1.136 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Half Life 2 Episode Two

Momenat kada je HL2 trebao prvobitno da izadje, nije bilo konkurencije niti po jednom osnovu... Ali, prvi benchmark rezultati su pokazivali kako mid range ati 9600pro kida nvidia flagship 5900XT, i to nije smelo da se desi.
Siguran sam da je valve primio kintu te iscenira kradju, a izlazak odlozi za godinu dana za kada su vec zeleni imali resenje, tad kad je izasla vec nije bio toliki efekat kao da je izasla na vreme.
Seca li se neko "3dmark.exe / 3dmurk.exe" afere?
2SaiNt4U je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2017, 16:27   #573
Smrtonosna Šorka
Veteran
 
Član od: 11.5.2014.
Poruke: 574
Zahvalnice: 104
Zahvaljeno 43 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: Half Life 2 Episode Two

Pominjete svi gameplay i atmosferu, ali niko muziku, HL2 je po mom mišljenju imao baš dobre momente kod napucavanja kad ubace neki tehno, neverovatno podiže adrenalin.

Pa tek zvuci koje ispuštaju mašine, strideri npr...Proganjaju me
Smrtonosna Šorka je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2017, 19:19   #574
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Half Life 2 Episode Two

Citat:
2SaiNt4U kaže: Pregled poruke
Momenat kada je HL2 trebao prvobitno da izadje, nije bilo konkurencije niti po jednom osnovu... Ali, prvi benchmark rezultati su pokazivali kako mid range ati 9600pro kida nvidia flagship 5900XT, i to nije smelo da se desi.
Siguran sam da je valve primio kintu te iscenira kradju, a izlazak odlozi za godinu dana za kada su vec zeleni imali resenje, tad kad je izasla vec nije bio toliki efekat kao da je izasla na vreme.
Seca li se neko "3dmark.exe / 3dmurk.exe" afere?
Заправо је Кузма имао одличну колумну на ту тему. Valve је узмимао пара и од једних и од других и зато им се и догодило то што им се догодило.

Али иначе и није било до Valvea већ до саме nVidie и промашеног дизајна FX серије. Тако да је nVidia поступила разумно и само одложила излазак игре и свеједно одржала одличну продају и поред тотално инфериорног производа. Кад тад нису пропали, неће никада.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2017, 23:36   #575
nameless1
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.8.2009.
Poruke: 6.769
Zahvalnice: 3.089
Zahvaljeno 4.935 puta na 2.298 poruka
Određen forumom Re: Half Life 2 Episode Two

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
HL2 je izgledao dobro kad je izasao, ali ne sjajno.
HL2 je izgledao tako da su Viktoru Antonovu bila otvorena vrata gde god je poželeo da ode (sada je art direktor u Zenimax-u). Možda teksture i osvetljenje nisu bili najbolji te godine, ali dizajn i art stil su pokidali i postavili su neke nove standarde. Lokacije u HL2 kao da su prenete iz nekog kvalitetnog SF romana ili filma, i sve izgleda nekako uverljivo- zato igra i jeste tako atmosferična. Igra vrvi od detalja, daleko više od FC-a i Doom trojke..
nameless1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku nameless1 na korisnoj poruci:
filpan (31.12.2017), simke85 (2.1.2018)
Stara 31.12.2017, 1:55   #576
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Half Life 2 Episode Two

Ma idi, art style je bio toliko napredan da su čak i prozori na zgradama bili "stilizovani crteži" a ne 3D objekti

Što se poređenja igara tiče budite fer i poredite igre onakve kakve su bile kad su objavljene. Valve je u međuvremenu objavio nekoliko novih verzija HL2 koje skoro uopšte ne liče na original dok Far Cry, Doom 3 (ne računam BFG) itd. nisu taknute od 2004.

Po meni HL2 ima funkcionalan art-style ali čak ni taj nekakav bućkuriš istočnoevropskog postapokaliptičnog dieselpunka nije uspeo da reši ono što mi i dan-danas najviše smeta kod igre - smaranje zbog gomile praznog prostora od tačke A do tačke B koji mora da se pređe zbog linearne prirode igre. Isto tako mi se uopšte nije svidelo što su dizajneri, ehem, "pozajmljivali" objekte iz stvarnog života (naš parlament, ona galerija iz Varšave itd.) a onda unutar njih stavljali po tri prazne sobe od pet puta pet i voila... Art style
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
Vlajk@ (2.1.2018)
Stara 31.12.2017, 5:38   #577
nameless1
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.8.2009.
Poruke: 6.769
Zahvalnice: 3.089
Zahvaljeno 4.935 puta na 2.298 poruka
Određen forumom Re: Half Life 2 Episode Two

Znači ja pišem gluposti? Aj, pusti mene, već pogledaj koja je igra dobila najviše nagrada (pored ostalih) za "best visual design" te 2004. godine. Da li se danas i dalje priča o City 17, Ravenholmu ili o palmama, plažama i.. hodnicima? Razlika između HL2 i Doom 3 & Far Cry je što su ove dve danas potpuno irelevantne, dok je HL2 uvek pri vrhu svih top lista, gomila značajnih developera ga ističe kao omiljenu igru (Sam Lake, Todd Howard..), najbolje je ocenjen FPS svih vremena (kritički i svi relevantni user skorovi), ima status pravog gaming klasika i fanovi i dalje kukaju za nastavkom. A i mi sada o njemu pričamo, svako na svoj način..

Far Cry je zabavna igra i sjajan tech demo, ali priča, likovi.. su užasni. Zato UBI može da siluje ime i serijal, jer nikoga nije briga. Doom 3 se uglavnom pominje po lošem, i svi su pozdravili što se Id vratio korenima. Zabavne, prosečne i zaboravne igre..

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
nije uspeo da reši ono što mi i dan-danas najviše smeta kod igre - smaranje zbog gomile praznog prostora od tačke A do tačke B koji mora da se pređe zbog linearne prirode igre.
Jedina deonica gde se oseća taj prazan hod je drugi deo besktva iz City 17. U svim drugim slučajevima igra ti stalno servira neke nove izazove, zagonetke, oružja, okršaje sa novim protivnicima, interakciju sa NPC-evima (u većoj i manjoj meri), promenu ritma sa delovima bez puškaranja, dosta environmental storytelling-a.. tako da je kampanja u svakom trenutku dinamična, zabavna i postoji pravi osećaj avanture. Što se tiče kvaliteta i dinamičnosti kampanje, tu je Riddick parirao, a ne Doom 3 i FC..

Kada se samo setim susreta sa Barnijem u City 17, pa dočeka u Black Mesi East nakon one mukotrpne jurnjave, pa onda Ravenholm.. a kad god naletim na Alyx to je bio kez od uva do uva. Šteta je što je tako malo developera koji stavljaju potencijal na dobre likove, jer je to meni veoma važna komponenta u igrama. Evo, upravo uživam u Uncharted 2 remasteru, jer Naughty Dog to savršeno kapira.

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Isto tako mi se uopšte nije svidelo što su dizajneri, ehem, "pozajmljivali" objekte iz stvarnog života (naš parlament, ona galerija iz Varšave itd.) a onda unutar njih stavljali po tri prazne sobe od pet puta pet i voila... Art style
I Far Cry je sve one palme "pozajmio" iz stvarnog života. I šta, zbog te jedne zgrade sve što je igra donela pada u vodu? Btw, radnja igre se odvija negde u Istočnoj Evropi, tako da ne vidim u čemu je problem. To je čak doprinelo bezbrojnim raspravama i spekulacijama o pravoj lokaciji iz igre..
nameless1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku nameless1 na korisnoj poruci:
Exia (31.12.2017), purke62 (31.12.2017), simke85 (26.1.2018)
Stara 31.12.2017, 7:41   #578
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Half Life 2 Episode Two

TL;DR Ukus nije argument niti jedinica mere kvaliteta bilo čega.

Ma koja je to nagrada toliki autoritet da može ukus da proglasi merilom kvaliteta!? Koliko ih uopšte ima? Danas se na svakom koraku nađe budala koja kad mu ponestane ideja napravi svoju "prestižnu" nagradu ili počne da se bavi kritikom. A tek ne razumem "argumente" tipa "osobi X se nešto sviđa, dakle to isto mora da se svidi ostalima". Gledaj, moj komšija je pekar i obožava kiflice sa čvarcima. Jel to znači da samo zato što je u struci i svima ostalima u ulici mora da se sviđaju kiflice sa čvarcima?

Half Life 2 je debelo ishajpovan još 2004. i to najviše zbog toga što je bio nastavak igre koja je imala daleko veći uticaj na igračku industriju - originalnog Half Life-a. Osim tehničke superiornosti, što je i logično za pet godina stariji naslov, nastavak je po meni u svakom zamislivom pogledu inferioran u odnosu na original. I to kažem kao neko ko nije podložan nostalgiji pa neće u 2017. recimo igrati i peniti nad Baldur's Gate-om samo zato što ga je pre dve decenije gulio 24/7. Lošiji AI, lošije napucavanje, smoran sistem progresije igre gde se NPC-evi čekaju do besvesti da "odrade" svoj deo, manja raznovrsnost neprijatelja itd. Kod tog nahvaljenog vizuelnog stila mi je apsolutno nerealno da bar nekih 95% odličnog Combine concept-arta nikada nije ušlo u igru i da su se dizajneri koncentrisali na dosadno postapokaliptično okruženje koje apsolutno ni najamnje ne doprinosi smanjenju zamora od tumaranja po mapama. Mislim lepo je imati par hektara plaže za gađanje kraba buradima ali čemu sve to? Zašto je Citadela praktično jedina stvar koja u igri podseća na nešto strano? Valve se bojao da igra ne liči previše na Doom?

Možda je cela ta moja odbojnost prema HL2 vezana za činjenicu da kada se sve sabere i oduzme igra mnogo više liči na nekakav survival naslov, koje ne podnosim, nego na FPS. Logičke zavrzlame i napredna fizika su fine stvari ali u pucačini očekujem da ne oduzimaju previše fokusa od onoga što je najbitnije - pucanja. Taj Far Cry možda nije savršen ali ima neke stavke koje u HL2 jednostavno ne postoje ili su lošije odrađene (potpuna sloboda kretanja, gunplay, AI itd.). Pa još kad uporedim sa nekim drugim naslovima koji su izašli te godine kao što su Escape from Butcher Bay, Pandora Tomorrow, COD:UO itd. prosto ne mogu da svrstam HL2 u najbolju "pucaljku" 2004.

Da remiziram - moje mišljenje će uvek biti moje i nikakav Sam Lake ili Todd Howard ga neće promeniti samo zato što neko smatra da imaju "bolji" ukus od drugih ljudi. I to ću ponavljati sve dok ljudi ne prestanu da koriste ukus kao argument. Onog trenutka kada dobije zvaničnu jedinicu u SI sistemu... E tad možemo ponovo da diskutujemo. Zakasniću na let zbog prokletog Gordona Freemana...
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.12.2017, 17:41   #579
nameless1
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.8.2009.
Poruke: 6.769
Zahvalnice: 3.089
Zahvaljeno 4.935 puta na 2.298 poruka
Određen forumom Re: Half Life 2 Episode Two

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
TL;DR Ukus nije argument niti jedinica mere kvaliteta bilo čega. Ma koja je to nagrada toliki autoritet da može ukus da proglasi merilom kvaliteta!?
Znači negiraš koncept klasika? Znaš, možda Perica misli da je Vanja Bulić bolji pisac od Dostojevskog, ali to nikako ne može umanjiti vrednost njegovog dela, koje je dostiglo neku univerzalnu vrednost i prihvaćenost, prošlo je test vremena i zadržalo relevantnost do dana današnjeg. Zato se i izučava u školama širom sveta kao obavezno gradivo. U svetu video igara HL2 ima takav status i to je činjenica, svidelo se to tebi ili ne..

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Danas se na svakom koraku nađe budala koja kad mu ponestane ideja napravi svoju "prestižnu" nagradu ili počne da se bavi kritikom. A tek ne razumem "argumente" tipa "osobi X se nešto sviđa, dakle to isto mora da se svidi ostalima". Gledaj, moj komšija je pekar i obožava kiflice sa čvarcima. Jel to znači da samo zato što je u struci i svima ostalima u ulici mora da se sviđaju kiflice sa čvarcima?
Danas možda, ali nekada, pre nego što je sve otišlo u mainstream vode, su ti gejming časopisi, sajtovi.. imali određeni kvalitet, jer su tu radili i pisali uglavnom ljubitelji video igara. Kod takvih kritičara je HL2 dobio ubedljivo najviše svakojakih goty, game of the decade.. nagrada. Analogija sa pekarom i kiflicama je no comment..

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Half Life 2 je debelo ishajpovan još 2004. i to najviše zbog toga što je bio nastavak igre koja je imala daleko veći uticaj na igračku industriju - originalnog Half Life-a.
Ishajpovane igre, koje ne opravdaju očekivanja, visoko lete ali nisko padaju. Igrači to vrlo dobro prepoznaju (kasnije i kritičari), pa igra naiđe na osporavanje, pamti se po lošem, ili se potpuno zaboravi. Da li je to bila sudbina Half Life dvojke? Da li je ta igra, uprkos ogromnom hajpu, uspela da ostvari očekivanja ogromne većine igrača i kritike? Kakav joj je status danas? Mislim da je odgovor i više nego jasan, osim za one koji nabiju glavu u pesak i pevuše neku svoju pesmicu..

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Da remiziram - moje mišljenje će uvek biti moje i nikakav Sam Lake ili Todd Howard ga neće promeniti samo zato što neko smatra da imaju "bolji" ukus od drugih ljudi. I to ću ponavljati sve dok ljudi ne prestanu da koriste ukus kao argument. Onog trenutka kada dobije zvaničnu jedinicu u SI sistemu... E tad možemo ponovo da diskutujemo.
Ne diskutuje se ovde o tvom ukusu i mišljenju, već o negiranju i osporavanju činjenica, neprihvatanja realnosti i potpunom odsustvu svesti. Sve je to posledica tvog dubokog hejta prema HL2 i Valve-u (jedino sam od tebe čuo da je Portal sr***e), ali dobro. Ni meni se ne sviđa Star Wars, ali njegovu popularnost, istrajnost i njegov uticaj ne mogu dovesti u pitanje.
nameless1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 6 korisnika se zahvaljuje korisniku nameless1 na korisnoj poruci:
doctor (31.12.2017), Exia (31.12.2017), filpan (31.12.2017), pentraksil (31.12.2017), purke62 (31.12.2017), simke85 (26.1.2018)
Stara 25.1.2018, 16:31   #580
Shlagvort
Novi član
 
Član od: 7.1.2017.
Poruke: 9
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 8 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Half Life 2 Episode Two

Za mene je takođe HL2 najbolja igra ikad, i jedina koju zauzet čoek od 30 godina odvaja vrijeme da 4. put pređe.

Zato što je "imerzivna", tj. ubjedljivo je realna, ne samo zbog grafike.

Što se tiče same tehnologije id Software: Wolf3D, Doom, Quake1,2,3 su stvorili osnovu FPSa ali problem je što su okruženja iako kul uvijek bile otuđena (svemirski brod, druge dimenzije, gotika, metalni koridori) i tako iskustvo nije baš realno.

Valve igre su "ljudskije" i time je iskustvo emocionalnije, intenzivnije.

HL1 postavlja radnju Sci Fi shootera u prepoznatljive "relatable" okvire. Čovjek ide na posao, pozdravlja kolege. A zaplet je klasični SciFi - eksperiment koji je krenuo po zlu/vanzemaljska invazija, nije previše originalan, ali izvedba jeste.
Sve je na neki način opravdano. (npr. Jedini preživljava katastrofu jer ima zaštitno odjelo a ne što je klasični heroj)

HL2 ide korak dalje i pravi prirodniju animaciju lica, veoma prirodnu fiziku, i za to vrijeme realističnu grafiku, prirodno okruženje.. grad, određenu strukturu društva, napuštene kuće, mostovi,tuneli... kutije, daske, kantice.. sav taj krš i "nebitni" detalji doprinosi utisku da se radi o svijetu koji je realan kao i naš. Onda je i akcija i čudovišta značajnija.

Izhajpana je svaka AAA igra. Doom3 je takođe bio tehnološko čudo i veliko ime. Ali jednostavno čudovišta iz pakla i metalni koridori mi nije okruženje koje razumjem i jednako intenzivno doživljavam.

HL2 (a i L4D) uzima kreativni metod (spominjao Gabe) Steven Kinga, da je najbolji horor/fantastika smješten u normalno okruženje. Jer se odomaćimo i identifikujemo sa normalnim stvarima, onda su i čudovišta pojmljivija i strašnija.
City 17 je lijep normalan grad, lijepe fasade, osunčan blijedim suncem, pun normalnih detalja, (od vozova do vodokotlića) prosto ti žao gledat kako je porobljen od strane opresivnog režima, kako ljudi nemaju privatnosti i kriju se po kanalima i mišijim rupama, a neprijatelji itekako ima načina da ih izčačka (manhacks, bacanje headcrab-ova). Imaju bolju tehnologiju, oružja, materijale itd. Ubjedljivo depresivno.

Konkretno setting za HL2 je Orvelov 1984 (pogledajte film iz iste god), bukvalno plavi kombinezoni, ekrani svugdje šire bolesnu propagandu, nema privatnosti.. i pomalo neočekivano uklapa tu priču sa prvom igricom koja je drugačiji SciFi (o nauč. eksperimentu/vanzemaljskoj invaziji). Al izvedba je opet vrhunska.

Nije samo čisti shooter, i mnogi momenti su drugi način uživanja u 3D prostoru, istraživanje, šunjanje, provlačenje kroz uske prostore, usamljeno lutanje, vožnja, posmatranje situacija npr. kako su ljudi poginuli u pokušaju da se sakriju, odupru itd.
I više različitih shooter mehanika gravity gun, borba sa ljudskiim NPCovima, bubama, turret-ima itd.

Svega ovoga uglavnom nema u shooterima do detalja.
Što se mene tiče igre nikad nemaju tolko dobru priču koliko knjige i filmovi, ali Valve pravi ubjedljiva iskustva, a opravdavajuća priča se razvije usput.

A da li mogu da naprave nastavak. Itekako mogu, jer su Valve od starta prilično veliki igrači (ex-Microsoft), s obzirom da im je HL1 prva igra ikad a megahit. Razlika u kvalitetu ne mora da bude drastična kao HL1 i HL2, može kao Bioshock 1 i 2. Bukvalno nastavak iste igre kao HL2 u malo boljoj grafi ne bi bio problem.
Trenutno im nije prioritet jer ima tehnologija/tržišta na kojima moraju da ostvare prestiž (VR npr.). Da l će biti, ne znam. Vjerovatno.
Bolje da nisu episode vezali za glavnu priču, nego da je bio spin off (kao Blue Shift, i Oposing force).. ali eto nešto su planirali drugačije.. Zato se u ep2 Gordon otme od uticaja G-mana (ep2 bukvalno počinje spadanjem sa šina, a šine/vozovi na početku svake igre su između uostalog bili simboli nužne linearnosti FPSa). Dakle htjeli su nekako da prošire igru a tada nisu mogli.

Poslednja ispravka: Shlagvort (25.1.2018 u 16:46)
Shlagvort je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Shlagvort na korisnoj poruci:
Andross (25.1.2018), filpan (25.1.2018), player1 (26.1.2018), simke85 (26.1.2018)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Half Life Inuyasha Akcione igre 167 23.12.2023 3:31
Half Life 2 Smoke Akcione igre 972 29.4.2020 19:00
Half life 3 Bansek Akcione igre 97 27.8.2017 17:15
Half Life 2:Episode One Garson Akcione igre 96 25.7.2008 22:19
kako da skinem half life 2 sa neta Crusader88 O igrama uopšte 15 26.8.2006 12:59


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:36.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com