Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Javne rasprave
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Javne rasprave Učestvujte u javnim raspravama o stvarima koje su bitne za sve nas

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.2.2010, 15:12   #181
Uros12
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.1.2008.
Lokacija: Zvezdara
Poruke: 3.979
Zahvalnice: 521
Zahvaljeno 812 puta na 556 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Slazem se.Sto da ne bude cirilicnog domena.Mislim da bi uvek bilo ljudi koji bi ga koristili
Uros12 je offline  
Stara 24.2.2010, 15:15   #182
Cofi
Starosedelac
 
Član od: 24.8.2009.
Lokacija: Smederevo
Poruke: 2.824
Zahvalnice: 768
Zahvaljeno 796 puta na 513 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Da ali bi bilo većine koji to neće da koriste, posebno ako neki stranac hoće da poseti.
Cofi je offline  
Stara 24.2.2010, 15:18   #183
Nicklord
Veteran
 
Član od: 8.4.2009.
Lokacija: Paraćin-Beograd
Poruke: 885
Zahvalnice: 324
Zahvaljeno 220 puta na 131 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nicklord
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

To sigurno nece da bude stavljeno zbog stranaca
Nicklord je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nicklord na korisnoj poruci:
urke (25.2.2010)
Stara 24.2.2010, 15:37   #184
Pandemonium
Veteran
 
Član od: 10.4.2008.
Lokacija: SSV Belgrade
Poruke: 987
Zahvalnice: 366
Zahvaljeno 379 puta na 203 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Pričao sam sa par kolega na poslu danas o ovoj temi i neki uopšteni zaključci su nam bili (izneću ih u tezama):

- Zašto da ne, ako može i ako nije skupo. Mogućnost izbora je uvek dobra stvar, zar ne?

- Ipak, ako bi taj izbor doneo tehničke komplikacije, onda je pitanje da li je to izbor tipa "danas mi se ne kuca latinicom, pa ću lepo da pređem na ćirilcu" ili "kucao bih ćirilicom, iz inata, principa, patriotizma, "patriotizma", ali, brate, cimanje je užasno".

- Postoje sajtovi na ćirilici, tako da teza o njenom izumiranju u cyber space-u jednostavno ne stoji, na primer http://www.rts.rs.

- Džaba nam ćirilica kad je 60% stanovništva koje koristi internet toliko tehnički polupismeno da ne znaju ni da postoji language bar, a kamoli za Alt + Shift (primer je moja keva koja radi kao profesor srpskog jezika u jednoj srednjoj školi, ali pri dopisivanju sa rodbinom iz inostranstva koristi "čelavu" latinicu, jer neće da se zamara prebacivanjem jezika na tastaturi. Zamislite da mora da kuca neku ćirilični domen.). Drugim rečima, kod nas se ne koristi ni Č, Ć, Ž, itd., a kamoli ćirilica.

- Iako će to biti odraz najgoreg primitivizma i prezentacija naše tradicionalne nesloge, kad bi se uveo ćirilični domen, verovatno bi došlo do obostrane diskriminacije od strane "ćiriličara" i "latiničara" (vi sami procenite koji su koji, za političarenje imam toliko drugih foruma, ovde dolazim da se od toga odmorim ).

Eto, te mi stvari padaju na pamet kad rezimiram jutrošnje čantranje u pauzi za kafu. Čini mi se da to prilično sumira i ovih desetak strana.

Offtopic - koja je razlika između Srba i Srbijanaca?
Pandemonium je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Pandemonium na korisnoj poruci:
toxic (24.2.2010)
Stara 24.2.2010, 15:40   #185
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Pitao sam neke profesore u školi i kažu da bi bilo dobro da se uvede ćirilični domen za sajtove u Srbiji. Na taj način možemo da sačuvamo ćirilicu od zaborava.
miša topola je offline  
Stara 24.2.2010, 15:43   #186
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Srbijanci - izraz koji su skovali u okolnim zemljama (ex Jugoslavije) za "Srbe iz Srbije". U samoj Srbiji nije uobičajen.
VojaM je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
Auror (24.2.2010), Pandemonium (24.2.2010)
Stara 24.2.2010, 16:16   #187
jozvan_Kg
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 8.11.2005.
Lokacija: Arcship Bizymandias, Detritus Ring
Poruke: 1.995
Zahvalnice: 1.572
Zahvaljeno 822 puta na 457 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku jozvan_Kg
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
miša topola kaže: Pregled poruke
pitao sam neke profesore u školi i kažu da bi bilo dobro da se uvede ćirilični domen za sajtove u srbiji. Na taj način možemo da sačuvamo ćirilicu od zaborava.
Брате, без љутње, ал' шта си се више ухватио за то чување од заборава? У овој земљи постоји тренутно више ствари које би требало чувати од заборава, језик и његово писање сигурно нису, и неће тако брзо замрети и нестати. Докле год постоји и један писан медиј ћириличним писмом сигурно је да га неће нестати. Стварно ми ни најмање није јасно што сте сви ухватили за то нестајање, као да ће преко ноћи неко побрисати целу азбуку из нашег сећања и мозгова и попалити сво писаније исписано ћирилицом...

Хм, неко помену да би требало да све државне институције да пређу на ћирилични домен. То није лоша идеја, али би под обавезно морали да поставе исто то и са латиничним доменом, јер постоји превише људи који не знају овај језик, а хтели би да провере нешто од званичне документације или једноставно да пронађу неку информацију која их интересује,а не могу или једноставно не знају да је нађу, јер је све на ћирилици написано.
jozvan_Kg je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku jozvan_Kg na korisnoj poruci:
iMa_NeKo_PljUgU (24.2.2010), Marshall George (25.2.2010)
Stara 24.2.2010, 16:18   #188
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.716
Zahvalnice: 4.561
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
VojaM kaže: Pregled poruke
Srbijanci - izraz koji su skovali u okolnim zemljama (ex Jugoslavije) za "Srbe iz Srbije". U samoj Srbiji nije uobičajen.
I uvek smo bili Srbi II kategorije za sve druge Srbe! Ljutili se ne ljutili to je tako. Ja sam amaterski aktivan politicar od '89. godine, i sve mi je jasno.
todos je offline  
Stara 24.2.2010, 16:31   #189
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
jozvan_Kg kaže: Pregled poruke
Брате, без љутње, ал' шта си се више ухватио за то чување од заборава? У овој земљи постоји тренутно више ствари које би требало чувати од заборава, језик и његово писање сигурно нису, и неће тако брзо замрети и нестати. Докле год постоји и један писан медиј ћириличним писмом сигурно је да га неће нестати.
Baš tako. A i koliko se sećam, ćirilica se i dalje uči kao prvo pismo u osnovnoj školi.
voodoo_ je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (24.2.2010), jozvan_Kg (24.2.2010)
Stara 24.2.2010, 16:57   #190
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Навођење туђих дворишта је било у циљу да се стекне шира, интернационална слика. Требало је да се између осталог извуче и логично питање: Ако ће све земље имати домен на своме писму, зашто не бисмо и ми кад већ имамо своје oсoбeно писмо? И зашто не бисмо урадили то што пре (писао сам о проблему Бугарска)?
Dalje, ovo jeste javna rasprava, u kojoj je dozvoljeno da se iznese mišljenje о temi, ali ne i da se vređaju ostali učesnici. Nema glasanja ni zbog odluke Vlade, a ni zbog utrpavanja u tabore, ali koliko vidim to ispade naša pogrešna procena. A ulaznica je bila da se pročita PDF, koji, i dalje vidim, mnogi nisu ni pročitali ili barem razumeli. Ako nešto niste razumeli, tu smo da vam odgovorimo.
I jos nesto - niste ukapirali, iako napisah jos u postu broj 4 u ovoj temi, da je vec nalozeno da RNIDS krene sa organizovanjem javne rasprave za ime dodatnog domena na cirilici, koja ce i kod nas na forumu krenuti za koji dan. RNIDS ima ideju i zadatke od Vlade (pa i ICANN-a) kako to sve da realizuje, ali ocekuje i od nas siroku podrsku za to. Tada ce biti i glasanja, jer vec postoje ideje kako da glasi skracenica, a vecinu njih sam i ja preneo.

Ovakvo pisanje posta na svim mogucim pismima koje koriste Srbi me cini nepismenim i svrstava me u neki tabor? Сасвим се слажем! Samo da ste vi mene razumeli, pisacu i glagoljicom ako treba.
p.s. - prosto se uvek nanovo iznenadim kako se prozvani sami nađu, ne moraš ni da ih imenuješ.

Poslednja ispravka: Dukes (24.2.2010 u 17:32)
Dukes je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Dukes na korisnoj poruci:
JohnnyNT (24.2.2010), urke (25.2.2010)
Stara 24.2.2010, 17:07   #191
ivan.a
Član
 
Član od: 20.3.2007.
Poruke: 283
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 60 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ako je nešto tako izvodljivo onda što da ne. Ionako više od 80% članova kuca -> bas ovako kako je napisano, š -> s ili sh, č -> c ili ch. Ovo na neki način znači da smo "digitalno" nepismeni (izem ti izraz).

Кад већ имамо наше писмо зашто не би имали и домен? А уосталом, изгледало би цоол. Верујем да ће то бити корак унапред.
ivan.a je offline  
Stara 24.2.2010, 17:09   #192
Game fever
Starosedelac
 
Član od: 3.4.2007.
Lokacija: London
Poruke: 1.330
Zahvalnice: 2.477
Zahvaljeno 283 puta na 198 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Game fever
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

@ Dukes, znaci SK ce zvanicno da podrzi domen na cirilici?
Game fever je offline  
Stara 24.2.2010, 17:23   #193
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Otvaranjem javne rasprave o potrebnosti takvog domena i najavom da će biti javna rasprava o "imenu" samog domena, trebalo bi da je dovoljno da vam naznači da će SK podržati odluku Vlade i RNIDS u tome. Drugo je lično mišljenje nas u redakciji i saradnika, za koja mogu da kažem da su prilično različita, a koja ne bih da iznosim. Moje lično je prilično jednako sa zvaničnim stavom "Sveta kompjutera", a nadam se da me to iznošenje ličnog mišljenja neće trpati u određene "tabore".
Dukes je offline  
Stara 24.2.2010, 17:47   #194
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.716
Zahvalnice: 4.561
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Sad sam tek preleteo preko ovog PDF dokumenta. Ispade da nas terate da procitamo pola knjige. Sta nas briga za Mexico ili Egypt... Sta je ko odlucio, doneo... Neka neko to od nasih pokrene, pa ostali ce se priljucivati ili ignorisati. Uostalom ni mene niko nije pitao da li se slazem da Srbija bude RS. To mi toliko smeta da nije normalno, ali opet sta ja kao jedinka tu mogu da promenim?!
todos je offline  
Stara 24.2.2010, 17:52   #195
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Ninoslav kaže: Pregled poruke



Neće biti! Zaboravio si da citiraš zakon koji to uređuje - Zakon o službenoj upotrebi jezika i pisama.



...što čini dooobar deo Vojvodine, da se ne lažemo...
Ustav je iznad zakona. Ako se tamo ne pominje latinica, znači da je ćirilica ispred nje.

ONI NISU JEDNAKI. DVA PISMA NISU JEDNAKA

Ti ne možeš napisati školsko svedočanstvo ili sudsku odluku na latinici jer je to automatski neustavno, osim u opštinama gdje žive nacionalne manjine.

Treba li nekome da crtam? Taj ustav koga svi pominju a koji kaže da su pisma ravnopravna bio je iz 1990.

A mogu li da postavim jedno pitanje? Koliko vas zna koja je promjena na novim novčanicama evra koje treba uskoro da izađu i ko je izdejstvovao tu promjenu?

Zatim u vezi manjina - pouzdano znam da je to čisti inat i ništa drugo. Idem na dosta raznih seminara o EU, politici, demokratiji i multietničnosti i upoznao sam nekoliko vojvođanskih kao nacionalista. Ljudi su svo vrijeme govorili Vlada Vojvodine, ambasada Vojvodine (njihovo predstavništvo u Briselu), u jednoj igri koja je bila ispisana ćirilicom i trebala su da se dopune slova namjerno su upisivali latinična bez ikakvog razloga i sl.

Ja ne mrzim latinicu (zato i pišem sad njom) nego ako Ustav kaže - zvanično pismo je ćirilica, sve mora biti tako napisano. Sva ostala (latinica, glagoljica, kinesko) se mogu urediti zakonom. I tačka.

A sad, zamisli ti da Austrija uvede ćirilicu zbog poštovanja 340 000 stanovnika srpske manjine tamo? Hoće li to uraditi? Nikad.

Poslednja ispravka: NjegovaWisost (24.2.2010 u 17:59)
NjegovaWisost je offline  
Stara 24.2.2010, 17:56   #196
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.716
Zahvalnice: 4.561
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
Ustav je iznad zakona. Ako se tamo ne pominje latinica, znači da je ćirilica ispred nje.

ONI NISU JEDNAKI. DVA PISMA NISU JEDNAKA

Ti ne možeš napisati školsko svedočanstvo ili sudsku odluku na latinici jer je to automatski neustavno, osim u opštinama gdje žive nacionalne manjine.

Treba li nekome da crtam? Taj ustav koga svi pominju a koji kaže da su pisma ravnopravna bio je iz 1990.

A mogu li da postavim jedno pitanje? Koliko vas zna koja je promjena na novim novčanicama evra koje treba uskoro da izađu i ko je izdejstvovao tu promjenu?
Kako sam ja dobio jedan dokumenat gde piše certificate, a zivim u sred uze Srbije? A moji kerovi Diplomu i to na ćirilici?!
todos je offline  
Stara 24.2.2010, 17:58   #197
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Sad sam tek preleteo preko ovog PDF dokumenta. Ispade da nas terate da procitamo pola knjige. Sta nas briga za Mexico ili Egypt... Sta je ko odlucio, doneo... Neka neko to od nasih pokrene, pa ostali ce se priljucivati ili ignorisati. Uostalom ni mene niko nije pitao da li se slazem da Srbija bude RS. To mi toliko smeta da nije normalno, ali opet sta ja kao jedinka tu mogu da promenim?!
That's my point! Bez uvrede Todose, ti si jedini rekao. Niste ni pogledali link, a ovo je trebalo da bude rasprava da li je i koliko teško uvesti ćirilični domen, kako je to sa strane provajdera, kako sa strane korisnika, da li će biti opšte prihvaćen ili ćemo uludo slupati novce kao država. Stručna rasprava pre svega, a ne politička, ne nacionalistička, uvredljiva ili kakva god. Treba CENITI što nas po prvi put pitaju kad nas već nisu pitali za rogobatni .rs (slažem se sa tobom), da možemo slobodno da iznesemo mišljenje, čak i o tome da li nam je to potrebno.
I mogu vam pouzdano potvrditi da ovu raspravu, kakva god da je, gledaju i ljudi iz RNIDS i MTID. Dakle, STALO im je do našeg mišljenja.
Dukes je offline  
Stara 24.2.2010, 17:59   #198
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Čini mi se da je ta promena na novčanicama evra dodavanje ćirilice u ispisu imena valute. To je valjda tražila Bugarska (jedina zemlja u EU koja piše čirilicom).
ivan90BG je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ivan90BG na korisnoj poruci:
NjegovaWisost (24.2.2010)
Stara 24.2.2010, 18:01   #199
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
ivan90BG kaže: Pregled poruke
Čini mi se da je ta promena na novčanicama evra dodavanje ćirilice u ispisu imena valute. To je valjda tražila Bugarska (jedina zemlja u EU koja piše čirilicom).
Tražila i dobila. Znate kada bi se neko iz naše vlade sjetio da to traži, u nekoj budućnosti? Nikad.
Da li treba da pominjem da se na našim prostorima i nije pisala latinica do kralja Aleksandra? I nije ni učila....
NjegovaWisost je offline  
Stara 24.2.2010, 18:23   #200
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
Da li treba da pominjem da se na našim prostorima i nije pisala latinica do kralja Aleksandra? I nije ni učila....
Ja to što znam dva pisma umesto jednog smatram za prednost a ne nedostatak.
voodoo_ je offline  
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
Game fever (24.2.2010), ivan.a (24.2.2010), urke (25.2.2010)
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Tagovi
јавна расправа, ћирилични домен, cirilicni domen, domen, javna rasprava, srbija, ćirilični domen


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Конфигурација- да ли се уклапа? :) Nikola_Kg ŠDK - Osnovne komponente 15 31.12.2009 19:51
Ваља ли овај монитор? ЗМАЈ ŠDK - Grafika 9 12.11.2009 19:50
Да ли користите TXT speech? The Flying Dutchman Brbljaonica 11 17.8.2008 16:02
Да ли постоји... Ghost Brbljaonica 1 9.7.2008 18:51
Да ли то и Firefox одступа од досадашњег начина и dbaja Web dizajn 5 17.2.2008 14:17


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:24.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com